خیابان فرصت دوشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو گفت و گو

خيابان فرصت

درگفتگو با دكتر منوچهر منطقی؛ جنگ، دفاع بر پایه دانش را به ما آموخت

دبیرستاد توسعه فناوری‌های هوایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی وفناوری ریاست‌جمهوری، با اشاره به تبلور صنعت دفاعی در دفاع‌مقدس، ورود دانش به حوزه‌های حیاتی را دستاورد جنگ دانست.

1399/07/01
|
11:04
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ منوچهر منطقی ضمن مصاحبه زنده تلفنی با برنامه "خیابان فرصت" در رابطه با اینکه صنایع دفاعی ایران و پیشرفت رزمندگان ایرانی از پیشران‌های جنگ تحمیلی بود، اظهار کرد: ما در فاز نخست یکسری تجهیزات پیشرفته در اختیار داشتیم ولی با تکیه بر آن‌ها توان پیشروی عملیات را نداشتیم.

وی با بیان اینکه ایران در آغاز جنگ قادر به بهره گیری از پدافند پیشرفته هاگ نبود، گفت: پیشتر متخصصین خارجی با چنین تجهیزاتی در ایران کار می‌کردند و ما رفته رفته به چنین سیستم‌هایی تسلط یافتیم.

منطقی با اعلام اینکه چنین تجهیزاتی در مدتی کوتاه قادر به عملیات بودند و ظرف مدتی بعد نیازمند پشتیبانی و بازنگری می‌شدند، اظهار کرد: نقطه کلیدی صنعت دفاعی ایران از همین جا شروع شد و رو به رشد نهاد.

وی ادامه داد: رزمندگان ایران فرا گرفتند که مواد اولیه این تجهیزات را در داخل تولید و به کار بگیرند و این روند در یکی دو سال نخستِ جنگ اتفاق افتاد.

منطقی با بیان اینکه فازهای دیگر، ایران را به چونان پیشرفتی نائل کرد که امروز در اغلب رشته‌های حساسِ صنعت دفاعی جز 10 کشور اول و مطرح جهان هستیم، افزود: ما کم کم تجهیزات را بگونه‌ای به روز رسانی کردیم که پاسخی مناسب به دشمن بدهد.

وی با اشاره به اینکه غرب و شرق همواره تجهیزاتی با توان روز افزون و ارتقا یافته در اختیار دشمن بعثی می‌گذاشت، خاطرنشان کرد: دشمن از این تجهیزات در مقابل ما استفاده می‌کرد و ایران نمی‌توانست با همان سیستم‌های قدیمی پاسخگو باشد؛ لذا باید تغییراتی در تجهیزات خود می‌دادیم.

منطقی این روند را نیز در 5 الی 6 سال حین جنگ تحمیلی دست یافتنی خواند و تصریح کرد: فاز دیگر به اواخر جنگ و اوایل پذیرش قطعنامه باز می‌گردد؛ یعنی زمانی که دشمن با انواع دیگر تجهیزات و شگردها وارد عمل می‌شد و ما باید نیازهای به روزی را طراحی و به نیروهای مسلح خود عرضه می‌کردیم.

این کارشناس صنایع هوایی با بیان اینکه این صنعت در کشور امروزه متناسب با نیازهای اعلامی، خود را به روز رسانی کرده و محصولی با بالاترین سطح دفاعی تحویل نیروهای مسلح می‌دهد، افزود: این فاز نوآوری است که از یک اپراتور ساده، وارد فاز جایگزین سازی و مشابه سازی و نیز طراحی بومی شدیم.

به گفته منطقی چنین قابلیتی در معدود کشورهای دنیا دیده می‌شود؛ خاصه وقتی این قابلیت در کلیه سیستم‌های دفاعی اعم از هوایی، زمینی، دریایی و سطوح مختلف رزمی به کار می‌رود.

وی با بیان این مطلب افزود: چنین روندی کاملا منحصر به فرد است و اینکه می‌گویند رزمندگان ایرانی کاری کارستان را به ثمر رساندند، مصداقِ بارز آن، صنایع دفاعی است.

منطقی تصریح کرد: صنایع دفاعی ذیل نظر حضرت آقا است و ایشان همواره حرکت‌های نوآورانه و جهشی را تشویق کرده و تاکید دارد که نباید پشت هیچ سدی بمانیم و این بزرگ ترین انگیزه‌ای است که نیروهای علمی ایران را در این جهت فعال کرده است.

دسترسی سریع
خیابان فرصت