خیابان فرصت دوشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو گفت و گو

خيابان فرصت

گفتگو با محسن شاهرضایی؛ نخبگان صاحبان استعدادهای برترند

مدیرکل دفتر تکریم و الگوسازی بنیاد ملی نخبگان، افراد نخبه را در جامعه صاحبان استعدادهای برتر نامید.

1399/08/06
|
15:15
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ محسن شاهرضایی در تعریف نخبگی به برنامه "خیابان فرصت" گفت: بنیاد ملی نخبگان وظیفه تعریف و رفع امور نخبگان را دارد و سند راهبردی کشور نیز در امور نخبگان تدوین شده است.
وی با بیان این مطلب افزود: نخبه به فردی برجسته و کارآمد اطلاق می‌شود که در راستای گسترش علم، فناوری، هنر، ادب، فرهنگ و مدیریت کشور در چارچوب ارزش‌های اسلامی اثرگذاری بارز داشته باشد و فعالیت‌های او بر پایه هوش، خلاقیت، انگیزه و توانمندی‌های ناشی از یک سود و خبرگی بوده و تخصص و توانمندی‌های او موجب اعتلای کشور شود.
شاهرضایی با اشاره به این تعریف که در سند راهبردی کشور آمده است، نخبه را صاحب استعدادی برتر دانست و تصریح کرد: نخبه به فردی اطلاق می‌شود که با توجه به ویژگی‌های ذاتی خود، امکان رسیدن به مرحله نخبگی را داراست ولی هنوز زمینه‌های لازم برای شناسایی کامل و بروز استعدادهای ویژه او فراهم نشده است.

*نخبگی در بیان حضرت رسول(ص)

وی خاطرنشان کرد: به عبارتی فردی را که در مسیر نخبگی قرار دارد استعداد برتر می‌نامند و فردی که این مراحل را طی کرده و توانمند شده و از طرفی به اثر گذاری بارز رسیده است را نخبه می‌گویند.
شاهرضایی در پاسخ به سوال مجری برنامه که اعلام کرد گاه سرمایه سوزی‌هایی در حوزه دانش آموزان المپیادی صورت می‌گیرد، گفت: بسیاری از نخبگان تفکراتی نزدیک به سند راهبردی کشور دارند که نشان می‌دهد افراد تدوین کننده، فرکانس فکری مشابه با نخبگی در جامعه داشته‌اند.
مدیرکل دفتر تکریم و الگوسازی بنیاد ملی نخبگان خاطرنشان کرد: در همه افراد وجهی از نخبگی وجود دارد و حضرت رسول(ص) فرموده‌اند مردم معادن طلا و نقره هستند که باید آن‌ها را کشف کنیم.
شاهرضایی با اعلام اینکه همه این افراد در گروه نخبگی نمی‌گنجند، افزود: بنا به دلایل محیطی بسیاری از این افراد شناخته نمی‌شوند و در هیچ کجا از دنیا، افراد به استعدادهای واقعی خود پی نخواهند برد.

*تفاوت نخبه و استعداد درخشان در چیست؟

همچنین محمدهادی اسماعیلی، دانشجوی نخبه در رابطه با سخنان دیگر مهمان برنامه اظهار کرد: یک مفهوم استعداد برتر یا درخشان است و دیگری، مفهوم نخبگی است که باید میان این دو مفهوم مرزی مشخص ایجاد کنیم.
وی در اظهار نظری شخصی گفت: استعداد درخشان فردی است که در بدو تولد ویژگی‌هایی موروثی دارد و استعدادی خاص در حوزه‌هایی را داراست؛ کسی در حوزه هنری و فردی در امر ریاضی و دیگری در بعد علمی دارای استعداد ویژه است که او را از دیگر همسالان پیش می‌اندازد.
اسماعیلی ادامه داد: در مفهوم نخبگی، علاوه بر ویژگی‌های موروثی و آی-کیو باید ای-کیو را در هم فرد جستجو کرد.
وی با بیان این مطلب افزود: حاکمیت و اجتماع باید فرایندی تربیتی و رشد را در نظر گیرد تا یک فرد استعداد درخشان، استعدادهای خود را شکوفا شده ببیند.

*شرط اول؛ اثرگذاری در جامعه

اسماعیلی گفت: برخی از استعدادهای درخشان با وجود برجستگی در حوزه‌ای خاص، اثرگذاری لازم را در اجتماع ندارند و قادر به ایجاد تغییرات و تولید روندها نیستند.
وی تغییر روند در جامعه و کشور را مهم ترین وظیفه یک فرد نخبه خواند و تصریح کرد: این افراد بایستی جامعه را هدایت کرده و پیش برند و این مهم اِلا با آموزش و تربیت پدیدار نمی‌شود.
اسماعیلی که مدال برنز المپیاد شیمی دانش آموزی را داراست و عضو بنیاد ملی نخبگان می‌باشد، یادآوری کرد: متولد 78 هستم و سال 95 حائز کسب این مدال شدم.

دسترسی سریع
خیابان فرصت