بی قاب، بی نقاب هر روز از ساعت 16:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بي قاب بي نقاب

رئیس بنیاد ملی گندمكاران: نداشتن منابع مالی برای خرید گندم در راستای انحراف اذهان است

هاشمی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: اگر دولت درباره تامین مالی خرید گندم از کشاورزان داخل مشکل دارد با چه منابعی 2 و نیم میلیون تن گندم وارداتی خریداری کرده است.

1399/07/01
|
14:00
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو ؛ دکتر عطاالله هاشمی در ارتباط تلفنی با برنامه «بی قاب بی نقاب» درباره چگونگی تعیین قیمت خرید تضمینی گندم توسط دولت گفت : تا امروز عامل اصلی در تعیین قیمت تضمینی، مسائلی مانند وضعیت اقتصادی، چانه زنی ها و نرخ مدنظر و دلخواه دولت بوده است و قیمت عادلانه که شامل هزینه و سود متعارف می باشد، محل بحث نبوده است.

وی افزود : قانون خرید تضمینی در دهه های گذشته چه در رابطه با زمان اعلام قیمت و چه نرخ تعیین شده هیچگاه به صورت قانونی اعمال نشده است. در تمام این سال ها تولید کنندگان به هیچ وجه در جلسات شورای اقتصاد حضور نداشته و نمی توانسته اند درباره فروش محصول تولیدی خود نظر دهند یعنی قانون چه از نظر عرفی و چه از نظر شرعی محل اشکال بود ه است.

رئیس بنیاد ملی گندمکاران کشور گفت: به جز یکسالی که کشاورزان درباره نرخ پیشنهادی دولت رضایت داشتند و جهش تولید موجب خودکفایی گندم شد، در همه سال ها گندمکاران به قیمت تضمینی معترض بودند.

هاشمی اظهار نظر دولت درباره عدم توانایی پرداخت طلب کشاورزان را انحرافی توصیف کرد و گفت: اگر دولت درباره تامین مالی خرید گندم از کشاورزان مشکل دارد با چه منابعی 2 و نیم میلیون تن گندم وارداتی را با ارز گران قیمت خریداری کرده است.

وی ادامه داد: دولت به ازای خرید 8 ونیم میلیون تن گندم داخلی، معادل 23 هزارمیلیارد تومان پول پرداخت کرده، در حالی که برای 2ونیم میلیون تن محصول مشابه خارجی نزدیک به 16هزار میلیارد تومان هزینه کرده است، بنابراین ادای نداشتن منابع الی تنها یک نکته انحرافی است.

این تولیدکننده محصولات کشاورزی که به صورت تلفنی با رادیو گفت‌وگو سخن می گفت، درباره مقاومت دولت دربرابر افزایش قیمت گندم عنوان کرد: بهانه قیمت گذاران این بود که نمی خواهیم قیمت نان را افزایش دهیم و می خواستند مابه التفاوت قیمت نان و گندم را از جیب کشاورزان تامین کنند.

هاشمی با تاکید بر این که قانون خرید تضمینی اجباری برای خرید محصولات کشاورزی توسط دولت تعیین نکرده است، گفت: همچنین الزامی برای تولیدکننده که محصول خود را تنها به دولت بفروشد وجود ندارد. بر اساس قانون، دولت موظف است محصول کشاورز را با محاسبه قیمت تمام شده به همراه سود و با درنظر گرفتن تورم سالیانه اعلام شده از سوی بانک مرکزی خریداری کند.

وی از عملکرد مجلس یازدهم و به ویژه کمیسیون کشاورزی تقدیرکرد و گفت: همیشه آرزوی کشاورزان بود که در قیمت گذاری محصولات خود سهیم و حق رای داشته باشند. خوشبختانه مجلس یازدهم با یک اقدام انقلابی ، طرح بسیار خوبی را تصویب کرد که به نظر می رسد در آینده ثمرات بسیار خوبی خواهد داشت.

رئیس بنیاد ملی گندمکاران کشور به راهکارهای حل مشکل خرید تضمینی گندم توسط دولت اشاره کرد و گفت: بنیاد ملی گندمکاران در حال انعقاد قرارداد با کارخانجات آرد سازی و ماکارونی است . با این روش تولیدکننده به صورت مستقیم با مصرف کننده قرارداد منعقد می کند و در طول یکی دوسال آینده هزینه و بار این مشکل از دوش دولت برداشته شود.

هاشمی در پایان تاکید کرد : اگر برای دولت واردات به صرفه است کار خود را انجام دهد اما در عوض به کشاورزان اجازه دهد گندم را به کشورهای همسایه صادر کنند. در حال حاضر این کشورها هر کیلو گرم گندم را به قیمت 6 تا 6هزار و 500 تومان خریداری می کنند که بسیار بالاتر از قیمت پیشنهادی دولت است.


دسترسی سریع
بی قاب بی نقاب