راه حل یكشنبه‌ها و سه‌شنبه‌ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

راه حل

هراتی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو؛ کمبود شیر و تخم‌مرغ درصورت افزایش قیمت نهاده‌های دامی

مدیرعامل اتحادیه صنعت دامپروری خراسان رضوی گفت: در صورت افزایش قیمت نهاده‌های دامی ما با کمبود شیر، تخم‌مرغ و مرغ در چند ماه آینده با یک فاجعه بسیار بزرگ روبرو خواهیم شد.

1399/07/05
|
13:00
|

امین هراتی در مصاحبه با برنامه «راه حل» رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: صنعت دامپروری به عنوان یک صنعت پایه که به عنوان تامین کننده امنیت غذایی و سلامت جامعه باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد، اما ما در سه حوزه تامین مواد اولیه، تولید و حتی عرضه محصول این صنعت دچار مشکل هستیم.

وی با بیان اینکه بیشترین مشکلات به خاطر سیاست‌گذاری‌های کلان کشور است، گفت: یکسری از تصمیمات سبب شده که ما در حوزه تامین نهاده مشکل داشته باشیم به طوری که هم‌اکنون نهاده‌های دولتی با ارز 4200 تومانی به دست دامدار نمی‌رسد، بلکه با دو تا سه برابر این قیمت در بازار آزاد عرضه می‌شود.

مدیر عامل اتحادیه صنعت دامپروری خراسان رضوی گفت: قیمت دولتی سویای وارداتی 2450 تومان بوده که در بازار آزاد 14 هزار تومان معامله می‌شود و این مسئله افزایش شدید در هزینه تولید برای دامدار ایجاد می‌کند، در نهایت همین افزایش قیمت نهاده قیمت شیر، گوشت و طیور را تحت تاثیر قرار داده است.

هراتی گفت: عمده مشکلات ما به کمبود ارز برمی‌گردد به طوری که ارز 4200 تومانی که باید برای سبد کالاهای اساسی در نظر گرفته می‌شد هر روز شاهد حذف شدن یکی از این کالاها و در نتیجه آشفتگی بازار هستیم.

وی تصریح کرد: متاسفانه در کشور ما به جای آنکه تولیدکننده و صادرات در اولویت باشند، اما واردات و واردکننده در اولویت بوده‌اند.

مدیرعامل اتحادیه صنعت دامپروری خراسان رضوی گفت:کشاورزی، صنعت پایه بوده و در حوزه کشاورزی که اکثریت آن خدادای است ما وابسته به دیگر کشورهای دنیا همچون آمریکا، روسیه و هند به جهت واردات نهاده‌های دامی هستیم که این خود جای سوال دارد.

هراتی خاطر نشان کرد: سوالی که وجود دارد این است که چرا ما خودمان نمی‌توانیم جو و سویا و کنجاله تولید کنیم، این در حالی است که کشور همسایه ما یعنی قزاقستان الان به قطب تولید جو تبدیل شده است؛ به عبارت دیگر، پاسخ آن این است که چون تولید زحمت و هزینه دارد، اما واردات راحت بوده و برای برخی سود دارد.

وی با بیان اینکه تحریم، بهانه برخی برای کار نکردن و حمایت از تولیدکننده است، گفت: تولیدکنندگان ما به واقع زحمت می‌کشند و ما توانایی تامین اکثر مایحتاج داخلی را داریم به طوری که حتی می‌توانیم آن را صادر کنیم اما این مهم نیازمند حمایت‌های لازم است.

مدیرعامل اتحادیه صنعت دامپروری خراسان رضوی گفت: ما مدیریت کشت نداریم، چرا که به جای آنکه ذرت تولید کنیم، هندوانه و خربزه تولید می‌کنیم که آب بسیار زیادی مصرف می‌کند.

هراتی با اشاره به اینکه ما زمانی که نتوانستیم دیگر تولید کنیم تازه به فکر تولید کردن می‌افتیم، بیان کرد: متاسفانه بعد از این همه مدت یک الگوی کشت نداریم تا با برآورد نیاز و توان‌سنجی آن بدانیم چقدر توان تولید داریم و هر ساله این میزان تولید را افزایش دهیم.

وی تصریح کرد: آقایان مسئول دقت کنند که این افزایش قیمت‌ها همچون افزایش قیمت نهاده اگر سبب شود که دیگر برای تولیدکننده صرفه نداشته باشد، یک فاجعه بزرگ رخ خواهد داد؛ به طوری که ما در چند ماه آینده با کمبود شیر، تخم‌مرغ و مرغ روبرو خواهیم شد؛ این افزایشی قیمتی که برای نهاده ایجاد شده سرمایه دامدار را نصف کرده است.

مدیرعامل اتحادیه صنعت دامپروری خراسان رضوی بیان کرد: اگر دولت همراهی کند ما توان تولید را داریم، چراکه جهش تولید با تقویت تولید آغاز می‌شود.
دسترسی سریع
راه حل