راه حل یكشنبه‌ها و سه‌شنبه‌ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

راه حل

چیتگران در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو: تشریح اقدامات صورت گرفته توسط سازمان بیمه مرکزی در راستای جهش تولید

یک کارشناس ارشد مسائل بیمه به تشریح اقدامات صورت گرفته توسط سازمان بیمه مرکزی و شرکت‌های بیمه در راستای جهش تولید پرداخت.

1399/07/24
|
10:59
|

محمد صالح چیتگران در مصاحبه با برنامه "راه حل" رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: راه‌اندازی بیمه در کشور به سال 1289 برمی‌گردد که نخستین شرکت بیمه با عنوان بیمه ایران بوده و تاسیس سازمان بیمه مرکزی به سال 1350 برمی‌گردد.

وی با بیان اینکه از دو دهه پیش موسسات خصوصی بخش بیمه راه‌اندازی شد و به صورت عمومی فعالیت‌های بیمه‌ای خود را دنبال می‌کنند، گفت: ما دو نوع بیمه اصلی داریم که شامل بیمه اجتماعی برای خدمات درمانی و بیمه بازرگانی است.

کارشناس ارشد مسائل بیمه بیان کرد: قانون بیمه کشور قانون اقتباس شده از کشور فرانسه است این در حالی است که این قانون در کشور فرانسه چندین و چند بار تاکنون مورد اصلاح قرار گرفته اما این مهم در کشور ما رخ نداده است حال با آنکه محصولات بیمه‌ای که در آن زمان بوده با الان نیز متفاوت است و نیاز است که مجلس در این زمینه ورود پیدا کند.

چیتگران با تاکید بر اینکه باید هر چه سریعتر قانون اصلاح بیمه صورت گیرد، خاطر نشان کرد: شرکت‌های بیمه براساس آئین‌نامه‌های بیمه مرکزی کارهای خود را پیش می‌برند و در صورتی که به دادگاه ارجاع شوند به جهت پرونده‌ای و استناد ائین نامه‌ای دچار مشکل می‌شوند.

وی بیان کرد: شرکت‌های بیمه دارای دو بخش اندوخته و ذخیره بوده که در بحث ذخیره مبلغ و زمان پرداخت آن مبهم بوده و شرکت‌های بیمه براساس ذخایر و اندوخته‌های خود در قسمت‌های مختلف سرمایه‌گذاری می‌کنند.

عضو هیات مدیره بیمه تعاون گفت: مسیر سلامت جامعه و پیشرفت کشور از رشد اقتصادی می‌گذرد و این مسئله را مقام معظم رهبری در طی سال‌های اخیر با شعارهایی که انتخاب کردند - که دغدغه حاکمیت اقتصاد مردم و رشد و تولید است - به صراحت اشاره فرموده‌اند.

چیتگران بیان کرد: ما باید آرامش و امنیت اقتصادی را فراهم کنیم تا جهش تولید محقق شود و اینجا به جهت جهش تولید، نقش بیمه‌های بازرگانی مطرح می‌شود و آن‌ها محصولاتی که ریسک‌های مختلف را پوشش می‌دهند طراحی می‌کنند.

وی تصریح کرد: در زمانی که شعار جهش تولید مطرح شد بیمه مرکزی چند مسیر را مشخص و اعلام کرد که صنعت بیمه در این موارد ورود پیدا می‌کند که نخستین آن ایجاد ساز و کار لازم برای عرصه ضمانت بخش تولید توسط موسسات تنظیم بود که آئین نامه‌های آنان را تصویب کرد تا هم قیمت‌ها کاهش یافته و هم فضای کسبوکار بهتر شود.

کارشناس ارشد مسائل بیمه بیان کرد: دومین اقدام صورت گرفته شده از سوی بیمه مرکزی در راستای جهش تولید، پوشش‌های بیمه برای فروش اعتباری کالاهای تولید داخل و دیگری توسعه پوشش کیفیت بیمه‌ها بود.

چیتگران خاطر نشان کرد: باتوجه به اینکه امسال سال جهش تولید بود و ما با ویروس منحوس کرونا روبرو شدیم و به جهت اینکه فشارهای ناشی از کرونا را کم کنیم بیمه نامه توقف کسب و کار ناشی از اپیدمی در شرکت بیمه‌ای ایران طراحی و عرضه شد که در سطح دنیا فقط. چهار شرکت این کار را انجام می‌دهند که این اقدام یک اقدام بسیار عالی است.

وی تصریح کرد: در دوران کرونا و یا هر بیماری اپیدمی، ستاد مبارزه با کرونا یکسری از مشاغل را تعطیل می‌کند که در همین راستا در این بیمه نامه ما 5 طرح را مورد پوشش قرار داده‌ایم که از کم درامد تا پردرامد تقسیم بندی می‌شود به طوری که شما تا یک سال این بیمه نامه در صورت تعطیلی کامل هم در صورتی که روزانه درآمد آن فرد 500 هزار تومان به بالا باشد تا 60 روز شرکت بیمه آن خسارت را پرداخت می‌کند.

دسترسی سریع
راه حل