راه حل یكشنبه‌ها و سه‌شنبه‌ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

راه حل

كارشناس ارشد اقتصاد و امور بانكی: عملیات «بازار باز» از دو برابر شدن تورم جلوگیری کرد

رئیسی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: عملیات «بازار باز» یا همان فروش اوراق قرضه توسط بانک مرکزی از دو برابر شدن تورم جلوگیری کرد.

1399/08/01
|
09:00
|

قاسم رئیسی در مصاحبه با برنامه «راه حل» رادیو گفت وگو اظهار کرد: همان طور که مشخص است بانک یکی از اصلی ترین نهادهای اقتصادی هر کشور بوده و اصلی ترین کار بانک‌ها به عنوان واسطه گری وجوه و تسهیلگر منابع مالی و توزیع آن بین تقاضاکنندگان و عرضه‌کنندگان می‌باشد.

وی افزود: اصلی‌ترین نقشی که برای بانک‌ها در نظر گرفته شده تسهیل‌گری منابع برای کسانی است که متقاضی منابع مالی بوده تا بتوانند سرمایه‌گذاری داشته باشند.

کارشناس ارشد اقتصاد و امور بانکی با اشاره به اینکه در شرایط وادوار مختلف تجاری که تحت عنوان رکود و رونق شکل می‌گیرد کارکردها متفاوت می‌شود، بیان کرد: باتوجه به اهمیت مسئله جهش تولید و آن چیزی که در سال جاری نام گذاری شده و نشان دهنده اهمیت آن است اینکه در شرایط رکودی فعلی که رکود به شکل عجیبی تعمیق پیدا کرده است باید راه‌هایی را برای بانک‌ها به جهت رها یافتن از این شرایط در نظر گرفت.

وی توضیح داد: در ادواری که اقتصاد حالت سینوسی دارد،پس از مدتی به طور چرخشی به حالت رکود و رونق می‌رسیم و هر وقت در چند دوره متوالی و مستمر ما در رکود بمانیم ما در یک اقتصاد سالم و نامرئی اقتصاد آزاد خود را به سمت رونق می‌بردف اما این محدودیت‌ها عمیق تر می‌شود و به همین خاطر ما در رکود گیر می‌کنیم به طوری که ما از سال 97 دچار رکود هستیم.

رئیسی بیان کرد: برای جلوگیری از بی ثباتی و ریسک نوسانات دولت‌ها دست به سیاست‌هایی می‌زنند که ما از رکود با شتاب بیشتری عبور کنیم که به همین منظور بانک‌ها باید کارگاه‌های تولیدی و کارخانجات را حمایت کنند؛ هر گاه بانک‌ها و تولید کننده‌ها به صورت موازی بایکدیگر پیش روند هم به نفع تولید کننده و هم به نفع بانک خواهد بود.

وی در رابطه با بازار بورس گفت: بورس دماسنج اقتصادی است، اما این مسئله همیشه صحیح نیست چرا که کشور ونزوئلا بیشترین رشد بورس را داشته اما آیا آن کشور از لحاظ اقتصادی بهترین کشور دنیا بوده است؟

کارشناس ارشد اقتصاد و امور بانکی با بیان اینکه بانک مرکزی ابزارهایی دارد که می‌تواند ایجاد رونق کند که یکی از آن‌ها عملیات «بازار باز» است، گفت: «بازار باز» این است که درهمه جای دنیا یک سری اوراق قرضه وجود دارد که دولت می‌تواند از طریق این اوراق کسری‌های بودجه خود را تامین کند.

رئیسی خاطر نشان کرد: از سال گذشته زیر ساخت‌های عملیات «بازار باز» در کشور فراهم شده و با تخمین‌هایی که زده شده 70 هزار میلیارد تومان اوراق بدهی در سال جاری فروخته شده است که اگر این مهم رخ نمی‌داد به جای آنکه تورم الان این گونه باشد تورم دو برابر رقم فعلی بود.

وی در خاتمه تصریح کرد: بانک مرکزی چند وقتی است که دیگر آمارهای خود را اعلام نمی‌کند و ما از معدود کشورهایی هستیم که در این زمینه شفافیت نداریم و تا زمانی که شفافیت نباشد و ما ندانیم در محیط اقتصادی چه اتفاقی در حال رخ دادن است هیچ کسی چه بانک، چه تولید کننده و غیره نمی‌توانند تصمیم بگیرند که باید چه کنند.

دسترسی سریع
راه حل