راه حل یكشنبه‌ها و سه‌شنبه‌ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

راه حل

رئیس كمیته اقتصادی كمیسیون برنامه و بودجه مجلس: بانک‌ها منافع کوتاه مدت خود را فدای ضرر تمام جامعه نکنند

قادری در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: انتظار ما از هیات مدیره بانک‌ها این است که منافع کوتاه مدت سیستم بانکی را فدای ضرر تمام جامعه و بانک‌ها نکنند.

1399/07/30
|
16:00
|

جعفر قادری در مصاحبه با برنامه «راه حل» رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: شرایط سختی را داریم چرا که بحران کرونا از یک طرف و تحریم‌ها از طرف دیگر و سوء مدیریتی که وجود دارد باعث شده تولیدکنندگان نتوانند همچون شرایط عادی کارخانه خود را اداره کرده و طبیعی است در این شرایط اقساط‌شان عقب بیافتد که در این زمینه نیازمند همراهی سیستم بانکی هستند.

وی افزود: در شرایط فعلی، سیستم بانکی باید کمک کند تا رونق تولید انجام گیرد، چراکه با رونق تولید بیشتر از همه سیستم بانکی منتفع خواهد شد و اگر بخواهد این سخت گیری‌ها ادامه پیدا کند هم بر روی کالای اساسی، اشتغال، درآمد سرانه تاثیر سو می‌گذارد و بحران‌ها جدی تر می‌شود.

رئیس کمیته اقتصادی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: باید بپذیریم بانک‌ها نقش حمایتی دارند و انتظار ما از هیات مدیره بانک‌ها این است که منافع کوتاه مدت سیستم بانکی را فدای ضرر تمام جامعه و بانک‌ها نکنند.

قادری بیان کرد: براساس مصوبه شورای پول و اعتبار، کارخانجات و کارگاه‌های تولیدی که به تصرف بانک‌ها درآمده است باید به صاحبان آن‌ها برگردد، اما باید تصمیماتی گرفته شود تا از آن طرف بانک‌ها هم به مطالبات خود برسند.

وی در پاسخ به این سوال که از ابتدای مجلس یازدهم تاکنون چقدر به وعده‌های خود عمل کرده‌اید، گفت: اینکه مجلس وقت و توان می‌گذارد شکی در آن نیست، اما شرایط بسیار پیچیده است و مشکلاتی که الان در جامعه وجود دارد نتیجه انباشته شدن معضلاتی است که متعلق به سال‌های گذشته بوده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: زمانی که بیشتر صنایع ما وابسته به خارج و ارز است چه اقدامی در کوتاه مدت می‌توان انجام داد که جایگزین برای ذرت و سویا و داروی بخش مرغداری‌ها انجام داد؟

قادری بیان کرد: وقتی بودجه دولت بخش عمده‌ای‌اش از محل درآمدهای نفتی بوده و کسری پیدا می‌کند دولت به سراغ بانک مرکزی رفته و دست در جیب بانک مرکزی می‌کند و این مهم نقدینگی را اضافه کرده و این نقدینگی خود سبب تورم بیشتر و در نتیجه تورم بیشتر در نهایت سبب افزایش قیمت ارز خواهد شد.

وی در خصوص نقش بانک‌های خصوصی در جهش تولید گفت: بانک‌های خصوصی هم باید در چارچوب قوانین کشور حرکت کرده نه اینکه بخواهند با دید انتفاعی در هر جا که منافع شخصی‌شان را تامین کند ورود پیدا کنند چراکه این مهم سبب خواهد شد تا دید عوام در خصوص اینکه بانک‌های خصوصی عامل تشدید بی ثباتی و بحران‌ها هستند را تقویت نماید.

رئیس کمیته اقتصادی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بانک‌های خصوصی هم باید تحت نظارت جدی بانک مرکزی باشند، گفت: عمده مشکلات ما به سوء مدیریت‌ها باز می‌گردد؛ همچنین، مراقبت‌ها در وام دادن باید مورد توجه قرار گیرد، چراکه وقتی واحدی نمی‌تواند درطرح توجیهی خود توجیه اقتصادی داشته باشد حقیقت امر اعطای تسهیلات به آن فرد اشتباه است.

دسترسی سریع
راه حل