دارونامه پنجشنبه‌ها از ساعت 9:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

دارونامه

دكتر دین دوست: نظام بیمه‌ای باید اصلاح و بازنگری شود

یک پزشک در رادیو گفت وگو بازنگری در نظام بیمه‌ای در بخش دارو و درمان را ضروری دانست و گفت: این مسئله باید از نظر منافع اقتصادی پزشکان، بیماران، شرکت‌های تولیدی و واردکننده دارویی روشن شود.

1400/03/22
|
11:45
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، دکتر پیام دین دوست پزشک و دارای PHD مدیریت و خدمات بهداشت با برنامه «دارونامه» درمورد پوشش بیمه‌ای داروها گفتگو کرد.

دین دوست با تصریح بر اینکه نظام بیمه سلامت در طول سالیان گذشته نتوانسته خودش را با تغییرات تکنولوژیک و نیازمندی بیماران وفق دهد گفت: بخشی از چالش نظام سلامت برای تأمین هزینه‌های مالی و کاهش پرداخت از جیب بیماران به ساختار و کارآمدی نظام بیمه برمی گردد که امروزه با افزایش هزینه‌ها این چالش‌ها در حال بیشتر شدن است.

وی درمورد علت اینکه چرا نسخه‌ی در دست بیمار نمی‌تواند برای بازپرداخت از بیمه کمک بگیرد گفت: بخشی از اینها نسخه‌هایی‌اند که داروی مربوطه در لیست داروهای رسمی ایران نیست یعنی در لیستی که توسط وزارت بهداشت به عنوان لیست مرجع برای همه ذینفعان نظام دارویی از جمله بیمه تدوین می‌شود لحاظ نشده است.

این پزشک تصریح کرد: متاسفانه این لیست با وجود نیاز نظام سلامت و درمان اما سه سال است که بسته شده و البته مشکل هم در منابع بودجه‌ای است.

دین دوست با اشاره به اینکه از حدود 240 فرمول دارویی که در طول پنج سال اخیر وارد بازار دنیا شده بود 24 دارو وارد لیست داروهای رسمی شده گفت: از آنجایی که نظام درمانی ما در تجویز داروهای جدید پیشرو است لذا شاهدیم بیماران نسخه به دست به دنبال این داروها هستند و اگر هم موفق به تهیه آن‌ها شوند باز در پرداخت هزینه مشکل دارند.

وی متذکر شد: متأسفانه نظام بیمه‌ای در پوشش بخشی از داروها که در لیست داروهای رسمی هستند یا توفیقی نداشته و یا اینکه قصد پوشش نداشته یعنی به خاطر مسائل اقتصادی، پوشش هزینه‌ای آن‌ها را تعهد خود نمی‌داند.

این پزشک ضمن اشاره به اینکه سازوکار اقتصادی و ساختار نظام سلامت در ایران متفاوت از خیلی کشورهاست و نمی‌توان همانند آن کشورها عمل کرد در عین حال متذکرشد: با وجود این تفاوت‌ها اما می‌توان از اقدامات مثبت و موثر در این زمینه الگوبرداری کرد.

دین دوست بازنگری در نظام بیمه‌ای در بخش دارو و درمان را ضروری دانست و گفت: این مسئله باید از نظر منافع اقتصادی پزشکان، بیماران، شرکت‌های تولیدی و واردکننده دارویی روشن شود و ساختار بازپرداخت هم کارشناسانه و به روز طراحی گردد.

دسترسی سریع
دارونامه