تحلیل بازار: مالیات بر خانه‌های خالی هم بازار مسكن را تنظیم نكرد

جعفریان، مشاور عالی مالیاتی اتاق اصناف تهران اظهاركرد: قانون مالیات بر خانه‌های خالی تا به كنون منجر به تنظیم بازار مسكن نشده است.

1401/05/12
|
10:35

به گزارش بازار، محمدرضا جعفریان مشاور عالی مالیاتی اتاق اصناف تهران با بیان اینكه مالیات بر خانه‌های خالی با زیرساخت‌های فعلی راه به جایی نمی‌برد گفت: ما چندین سال اعلام می‌كردیم كه 2 میلیون و 500 هزار مسكن خالی در كشور وجود دارد و وزارت مسكن و شهرسازی هم باید سامانه املاك و اسكان را برقرار كند تا واحدها را شناسایی كنیم.

وی با بیان اینكه اجرای این قانون تا به كنون منجر به تنظیم بازار مسكن نشده افزود: ما باید مراقب باشیم كه مالیات از خانه‌های خالی به درستی انجام شود در غیر این صورت فرار از قانون صورت خواهد گرفت.

مشاور عالی مالیاتی اتاق اصناف تهران تأكیدكرد: اجرای این قانون نیازمند تأمین نیروی كار و زیرساخت‌های كافی است چراكه با نیروهای فعلی و زیرساخت‌ها امكان اجرای چنین قانونی به صورت كامل و دقیق وجود ندارد.

جعفریان با بیان اینكه مسكن هنوز بهترین روش برای سرمایه گذاری است گفت: بنده با دریافت مالیات بر خانه‌های خالی به طور كلی موافقم اما قبل از آن باید زیرساخت و نرم افزار و منابع انسانی مورد نیاز فراهم شود و جلوی سفته بازی در مسكن هم گرفته شود.

وی معتقد است كه فقر اطلاعات آماری مسكن در كشور بیداد می‌كند و بخش زیادی از چالش‌ها نیز به خاطر نبود همین اطلاعات است.

دسترسی سریع