فصل اقتصاد: مالیات بر خانه‌های خالی هم بازار مسكن را تنظیم نكرد

مشاور عالی مالیاتی اتاق اصناف تهران اظهاركرد: قانون مالیات بر خانه‌های خالی تا به كنون منجر به تنظیم بازار مسكن نشده است.

1401/05/12
|
11:01

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، دكتر غزال راهب، عضو هیئت علمی و رئیس بخش مسكن مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی با برنامه «گفتگوی اقتصادی» مصاحبه كرد.

راهب با بیان اینكه مالیات در همه دنیا به عنوان یك ابزار تنظیم گری شناخته می‌شود گفت: ما نباید مالیات بر خانه را هم سنخ با مالیات بر ارز ببینیم چون مالیات گذاشتن بر موضوع مسكن متفاوت از آن چیزی است كه بر سایر نهاده‌های مالی وضع می‌شود.

وی با اشاره به اینكه مسكن نباید كالای سرمایه‌ای باشد افزود: وجود 10 درصد خانه خالی در نُرم برنامه ریزی‌های مسكن یك موضوع طبیعی است اما مهم، توزیع این 10 درصد است كه در كشور ما اتفاق نمی‌افتد و احتكار می‌شود.

رئیس بخش مسكن مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی تصریح كرد: متاسفانه بخشی از مسكن مهر نیز هنوز به فروش نرفته و واگذار نشده و همه این موضوعات تنظیم بازار مسكن را بهم می‌ریزد و راه حل آن هم ایجاد یك بانك اطلاعاتی صحیح و دقیق است تا خانه‌های خالی را رصد و شناسایی كند.

راهب گفت: هیچ شكی در لزوم كنترل حاشیه سود گروهی كه در حوزه مسكن سوداگری یا سرمایه گذاری می‌كنند نیست اما متأسفانه افرادی هم هستند كه از مسكن لوكس خود بدون هیچ درآمدی و به عنوان كالای مصرفی استفاده می‌كنند اما نخستین گروهی هستند كه مورد توجه نظام مالیاتی قرار می‌گیرند.

وی با اشاره به كمبود اطلاعات و نبود بانك اطلاعاتی در تمام حوزه‌های برنامه ریزی مسكن اظهاركرد: بین عوارض و مالیات یك مرز ظریفی وجود دارد كه باید به آن دقت كرد.

در ادامه، مهندس محمدرضا جعفریان مشاور عالی مالیاتی اتاق اصناف تهران با بیان اینكه مالیات بر خانه‌های خالی با زیرساخت‌های فعلی راه به جایی نمی‌برد گفت: ما چندین سال اعلام می‌كردیم كه 2 میلیون و 500 هزار مسكن خالی در كشور وجود دارد و وزارت مسكن و شهرسازی هم باید سامانه املاك و اسكان را برقرار كند تا واحدها را شناسایی كنیم.

وی با بیان اینكه اجرای این قانون تا به كنون منجر به تنظیم بازار مسكن نشده افزود: ما باید مراقب باشیم كه مالیات از خانه‌های خالی به درستی انجام شود در غیر این صورت فرار از قانون صورت خواهد گرفت.

مشاور عالی مالیاتی اتاق اصناف تهران تأكیدكرد: اجرای این قانون نیازمند تأمین نیروی كار و زیرساخت‌های كافی است چراكه با نیروهای فعلی و زیرساخت‌ها امكان اجرای چنین قانونی به صورت كامل و دقیق وجود ندارد.

جعفریان با بیان اینكه مسكن هنوز بهترین روش برای سرمایه گذاری است گفت: بنده با دریافت مالیات بر خانه‌های خالی به طور كلی موافقم اما قبل از آن باید زیرساخت و نرم افزار و منابع انسانی مورد نیاز فراهم شود و جلوی سفته بازی در مسكن هم گرفته شود.

وی معتقد است كه فقر اطلاعات آماری مسكن در كشور بیداد می‌كند و بخش زیادی از چالش‌ها نیز به خاطر نبود همین اطلاعات است.

دسترسی سریع