جام جم آنلاین: پهلوی ها دستاویز غرب برای بازگشت به ایران هستند

در بازی غربی ها برای بازگشت به ایران ، پهلوی ها نقش ویترین دارند یعنی در آینده ای كه غرب برای ایران متصور است حتی پست های میانه هم به این خاندان تعلق نخواهد گرفت.

1401/05/12
|
10:53

به گزارش جام جم آنلاین، در سال های اخیر، در پرتو حمایت های رژیم صهیونیستی و امریكا ، رسانه های سلطنت طلب و معاند در تلاش هستند تا دوران نوستالژیك از عصر پهلوی و رضا شاه نشان دهند. تكیه اصلی این رسانه ها بر نسل های جوان و نوپاست تا از این بستر با تحریف و نادیده انگاشتن حافظه تاریخی ایران ، به این موضوع بپردازند. اما سوال این است كه حافظه تاریخی ملت ایران پاك شدنی است.

آیا ملت ایران از یاد برده است كه رضاخان میرپنج با حمایت بیگانه شاه شد و دهان روشنفكران آزادی خواه را با نخ می دوخت و ایران را به زندان بزرگ برای جوانان ، دهقانان ، عشایر ، روشنفكران ، دین باوران ، آزادی خواهان تبدیل كرد . كسی كه ارتش او برای سركوب ملت ایران مجهز شد اما 6 ساعت در برابر بیگانه مقاومت نكرد .

اینك رسانه های معاند تلاش می كنند با تحریف واقعیات و قهرمان سازی كاذب از گذشته به تطهیر رژیم پهلوی و رضاشاه و پسرش بپردازند، غافل از این كه ایرانیان هیچگاه ستم های رفته بر این سرزمین از ضحكاك ماردوش افسانه ای در شاهنامه تا رضاشاه از یاد نمی برند.

در همین راستا این قسمت از برنامه « امواج شبهه » رفتارشناسی رسانه های بیگانه در تحریف حافظه تاریخی ملت ایران از عصر رضاخان و استبداد سیاه را مورد بررسی قرار می دهد . در این برنامه كه به همت سرویس سیاسی رادیو گفت‌وگو برگزار شد ، نوید عمیدی مظاهری ، پژوهشگر حوزه افكار عمومی و تغییرات فرهنگی مركز رشد امام صادق(ع) و رضا گنجی ، مدیرعامل خبرگزاری وانا به گفتگو و مباحثه پرداختند.

آقای گنجی ، ملت ایران حافظه تاریخی خوبی درباره عملكرد رضاخان و رژیم پلوی دارند . با این حال رسانه های معاند می كوشند تا با ارائه قابی دروغین ، چهره دیگری از آن دوران را به ویژه برای جوانان به نمایش بگذارند . از نظر شما چرا رسانه های معاند به سمت تطهیر آن روزها حركت كرده اند؟

سال ها پیش یك سی دی حاوی مستندی درباره زندگی فرح دست به دست می شد . ابتدای این روایت كه توسط دختری بیان می شد ، خاندان پهلوی مورد نقد قرار گرفتند اما در انتها ، این داستان به یك رپورتاژ آگهی برای پهلوی تبدیل شد .

سوال اینجاست چرا با وجود ثروت هنگفتی كه خاندان پهلوی از ایران غارت كردند در اوایل انقلاب و چندسال پس از آن اقدام به ساخت مستندهایی از این دست نكردند تا خود را تطهیر كنند . پاسخ خیلی ساده است چون در حال حاضر ما با یك نسل مواجهیم كه نه پیش از انقلاب و پلشتی های این خاندان كه در آن دوران بیشتر بود را دیده است و نه مقطع انقلاب و جنگ را لمس كرده كه دشمنی ها را درك كنند. از این رو درحال حاضر دشمن بستری را فراهم كرده كرده كه می تواند مانور احساسی و عملیات روانی گسترده تری بر جوانان داشته باشد و اگر دیدند مشكلی وجود دارد موج سواری كنند . متاسفانه ما از جمله ملت هایی بوده ایم كه همیشه تصور كرده ایم گذشته بهتر بوده است و دشمن هم از این فضا نهایت بهره برداری را می كند . بنابراین پرداختن به این موضوعات در این برهه از تاریخ یك دلیل مهم دارد كه دست كم نیمی از جمعیت این كشور نمی دانند كه پهلوی ها چه بلایی بر سر این سرزمین آورده اند . از سوی دیگر در برخی مواقع رسانه ها در پی تطهیر رژیم پهلوی نیستند بلكه می خواهند غرب را بزك كنند و از پهلوی به عنوان مترسك استفاده می كنند یعنی به مردم بگویند برای آن كه در رفاه باشید باید به ما اجازه بدهید دوباره اداره كشور را در اختیار بگیریم. درواقع این یك بازی غربی است كه ویترین آن پهلوی ها هستند . در آینده ای كه آنها برای ایران متصور هستند قرار نیست پهلوی ها هیچ نقشی داشته باشند و حتی پست های میانه را هم به این خاندان نخواهد داد .

آنچه كه من درباره خاندان پهلوی می دانم نوشته ها و اسنادی در قالب فیلم ، كتاب و ... است كه خود آنها درباره یكدیگر نوشته اند . ماحصل مطالعه این اسناد به ما می گوید آنان كه این خاندان را به حكومت بر ایران گماشته اند بزرگترین توهین را به ملت ایران كرده اند . با وجود آن تعابیری كه این خاندان درباره یكدیگر به كار می كار می برند و آن گونه كه هم را ذلیل و خار می شمارند ما نباید به آنها وزن دهیم .

جمهوری اسلامی مطالبه گری را به مردم آموخته است

آقای مظاهری، آیا شما هم مانند آقای گنجی معتقدید كه تطهیر پهلوی در راستای بزك كردن غرب است؟

مسیری كه رسانه های غربی در خلا روایتی ما درباره خاندان پهلوی و تطهیر آن در پیش گرفته اند برای آن بخش از جامعه است كه پس از انقلاب سال 57 متولد شده اند یعنی بیش از نیمی از جامعه ایران در دوران پهلوی زندگی نكرده و آن فضا را لمس نكرده اند .

از نظر من هم دور از شان جمهوری اسلامی است كه خاندان پهلوی اپوزیسیون آن باشند اما به هرحال برساخت و انگاره سازی از واقعیت می تواند توسط رسانه ها صورت بگیرد . به عنوان مثال یك چهره فرهنگی از شخصیت فرح برای نسل جوان به ویژه قشر تحصیلكرده ترسیم شده است. در این جا باید به این موضوع توجه كرد كه یكی از دستاوردهای انقلاب اسلامی ، افزایش قشر تحصیلكرده است .به طوری كه پیش از انقلاب 30درصد از بانوان كشور دارای سواد خواندن و نوشتن بودند اما اكنون بیش از 30درصد تحصیلات عالیه دارند . این موضوع سبب دگرگونی در نوع نگرش و جهان بینی افراد می شود ، در واقع جمهوری اسلامی ابزار مطالبه گری و روشنگری را به افراد داده است.

استفاده دشمن از ضعیف شدن حافظه تاریخی ملت ایران

ازنظر من همیشه نمی توان به حافظه تاریخی مردم ایران امید داشت چرا كه از هرچه از یك یك رویداد یا واقعه تاریخی فاصله بگیریم اثر آن كاهش می یابد . در این جاست كه نقش رسانه پررنگ می شود . زمانی كه یك رسانه رضاشاه را به عنوان یك مصلح در جامعه معرفی می كند و حتی در جامعه ما هم برخی چنین شعارهایی درباره این شخصیت بیان می كنند ، به این نتیجه می رسیم كه حافظه دچار فراموشی شده است و دشمن هم می داند از كجا وارد شود . شكاف های داخلی در جامعه كه ناشی از وضعیت اقتصادی و معیشتی است دستاویز دشمن قرار می گیرد و گرچه تمام مشكلات مربوط به ضعف های كشور نیست و بیشتر آن با تحریم ها در ارتباط است اما دشمن تلاش می كند ضعف ها را بزرگ كند و با نمایش بخشی از واقعیت های دوران پهلوی ، آن روزها را بسیار موفق نشان دهد.

آرشیو دروغ تكنیك اصلی تحریف حافظه تاریخی

آقای گنجی، رسانه های معاند برای تطهیر پهلوی و تحریف حافظه تاریخی ایران از چه تكنیك هایی استفاده می كنند؟

یكی از برجسته ترین كارهایی كه در حوزه تاریخ انجام می شود وارد كردن منابع دروغ و غیرواقعی است . به عنوان مثال ، امریكا از یك نویسنده می خواهد كه درباره یهودیان یك فیلم دروغ بسازد . گرچه بسیاری از افراد به دلیل آگاهی به مسائل روز محتوای آن را باور نمی كنند اما این محتوا وارد آرشیو و بایگانی تاریخ می شود . سال ها بعد نسل حاضر توانایی راستی آزمایی این محتوا را ندارند و مورخانی هستند كه به خود زحمت پژوهش عمیق نمی دهند و همان محتوای دروغ به منابع مورد اتكای آنها تبدیل می شود. عقیده دشمنان نظام هم این است كه از پهلوی ها به نیكی یاد كنند هرچند هنوز بسیاری از نسل گذشته هستند كه در برابر پذیرش این دروغ ها مقاومت می كنند اما صدسال بعد ، نسلی كه در جامعه زندگی می كند آن را می پذیرد.

كوبایی ها و پهلوی عجیب ترین اپوزیسیون دنیا

همه كشورها در دنیا اپوزیسیون دارند و می توان گفت عجیب ترین نوع آن كوبایی های داخل امریكا هستند كه معتقدند امریكا می تواند هر رفتاری با كوبایی ها داشته باشد ، آنها را تحریم كند ، به گلوله ببندد اما نباید از فیدل كاسترو حمایت كند . اپوزیسیون دیگری كه در همین رده قرار می گیرد پهلوی ها هستند چرا كه باور دارند غرب می تواند هركاری اعم از تحریم ، بمباران ، جنگ و ... با ایران بكند تا حكومت حاكم از بین برود و پهلوی جایگزین شویم. البته ویترین های زیبایی دارند كه به ظاهر دلسوز مردم هستند و از سختی هایی كه ملت ایران متحمل می شوند غمگینند اما در باطن به هر قیمتی حتی فلاكت مردم ایران ، می خواهند به حكومت بازگردند.

تلاش دشمن برای تغییر ماهیت انقلاب اسلامی

مظاهری – مهمترین انگیزه حركت امام (ره) و مبارزه با لایحه كاپیتالیسم ، « استقلال » بود. موضوع جدی در فضای تصویرسازی ، تلاش برای تغییر ماهیت انقلاب اسلامی است یعنی این كه مخالفان جمهوری اسلامی می كوشند تا ماهیت اصلی انقلاب به چیز دیگری تبدیل كنند. در كنار این موضوع ، تصویری كه از امریكا به عنوان یك بهشت و راه نجات ساخته می شود اهمیت زیادی دارد و به عنوان تكنیك دیگری برای تحریف حافظه تاریحی استفاده می شود . در این مقطع روایت گری رسانه اهمیت زیادی دارد .

روش دیگری كه در این حوزه استفاده می شود ، مظلوم سازی است . فردی كه دستانش به خون های مردم زیادی آلوده بوده است و برای رسیدن به مقاصد خود سازمانی به نام ساواك را راه اندازی می كند ، مظلوم جلوه داده می شود .

پرداختن به ربع پهلوی یك اشتباه رسانه ای است

در پایان گفتگو به بازمانده خاندان پهلوی یا ربع پهلوی بپردازیم . از نظر شما نوه بی دست و پا و بی سواد رضاشاه درمیان مردم ایران چقدر وزن دارد؟

مظاهری - یكی از اشتباهات رسانه ای ما این است كه امثال ربع پهلوی را مطرح می كنند یعنی نپرداختن به این موضوع از پرداختن به آن بسیار بهتر است زیرا این شخص در جایگاهی نیست كه بتوان درباره او سخن گفت .

به نظر می رسد اگر نسبت به شكاف های اصلی كه در جامعه وجود دارد آگاه نباشیم و آنها را به درستی رصد و شناسایی نكنیم در این جنگ نوتركیب موفق نخواهیم بود . باید توجه داشته باشیم كه رسانه های غربی محدود به یك خاندان یا مجموعه نیستند . جریانی كه انقلاب اسلامی را رقم زد یك نهضت فرهنگی بود و در این مسیر پیش می رود و دشمن به خوبی این موضوع را می داند یعنی آگاه است كه جایگزین سیاسی در فضای سیاسی نسبت به جمهور اسلامی وجود ندارد . از این رو تغییر انگارها و ارزش ها مهمترین چیزی است كه در حال رخ داد است . درواقع برای مردم ایران داشتن استقلال مهم نباشد و تنها رسیدن به رفاه اهمیت داشته باشد . بنابراین اگر نقاط اصلی ارزش های انقلاب را مئنظر قرار ندهیم و رسانه ها نسبت به این موضوع بی توجه باشند دچار خسران جدی خواهیم شد.

قرار بود انقلاب اسلامی درس عبرتی برای جهان باشد

گنجی – قرار بود پس از انقلاب ، مردم ایران به گونه ای تنبیه شوند كه درس عبرتی برای كشورهای منطقه و فرامنطقه شود تا مانند ایرانیان فكر نكنند . امروز روس ها با آن قدرت خود به تهران می آیند كه یك تكنولوژی از ایران بخرند و هیچ یك از قدرتهای غربی چنین روزی را تصور می كردند بنابراین چاره ای ندارند جز این كه از بازوی رسانه ای خود بهره بگیرند و بر ذهن نسلی كه پهلوی را ندیده است متمركز شوند.

پهلوی ها آخرین دستاویز غرب برای رسیدن به ایران

آنها بر این باور بودند كه می توانند در میان نخست وزیر و رئیس جمهور جاسوس تربیت كنند اما ناكام ماندند . پس از آن تصمیم گرفتند در لایه پایین تر یعنی وزرا و نمایندگان مجل افراد مورد نظر خود را پرورش دهند اما نظام مراقبت كرد . البته در همه مقاطع زمانی ضربه هایی به نظام وارد شده است اما به دلیل هوشیاری سران كاری نبوده است . پس از آن جریان های سیاسی اعم از اصولگرا و اصلاح طلب ایجاد كردند و پس از آن كه ناامید شدند به دانشجویان متوسل شدند و اكنون در قهوه خانه به دنبال پیرو و دنباله رو هستند . به نظر من پهلوی ها گزینه پس از قهوه خانه ای ها هستند یعنی از همه جا ناامید شده اند و دست به دامان این خاندان دراز كرده اند تا شاید با یك نوستالژی برای ایرانیان بتوانند به هدف خود برسند.

برنامه « امواج شبهه » كه گفتگوی تخصصی پیرامون ماهیت شناسی رسانه های معاند فارسی زبان است ، روزهای یكشنبه و سه شنبه ساعت 16 به مدت 60 دقیقه به روی آنتن این شبكه به نشانی موج اف ام ردیف 103.5 مگاهرتز می رود و در این قسمت به رفتارشناسی رسانه های بیگانه در تحریف حافظه تاریخی ملت ایران از عصر رضاخان و استبداد سیاه پرداخت.

دسترسی سریع