دیپلماسی ایرانی: انتظار نتیجه مطلوبی از كنفرانس پیمان منع گسترش سلاح هسته‌ای در نیویورك نداریم

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به اذعان آژانس به صلح‌آمیز بودن فعالیت هسته‌ای ایران درباره كنفرانس پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای در نیویورك گفت: انتظار نداریم از این كنفرانس نتیجه مطلوبی به دست بیاید و احقاق حقی صورت بگیرد.

1401/05/19
|
12:28

بهروز كمالوندی با بیان اینكه بازنگری ان پی تی همواره مطرح بوده است، گفت: بیش از 60 سال است كه پیمان ان پی تی بین اعضا تفاهم شده است. قرار بود بر اساس این پیمان، كشورهایی كه سلاح هسته‌ای دارند خودشان را خلع سلاح كنند و كشورهای دیگر هم به سمت سلاح نروند. از همان زمان تاكنون این پیمان در دوره‌های 10 ساله تمدید شد و در آخرین بار برای یك بازه نامحدود تمدید شد.

وی از ضرورت بررسی میزان پیشرفت اجرای ان پی تی گفت و بیان كرد: یكی از موارد مهم آن خلع سلاح است و دبیر كل سازمان ملل نیز به این مسئله اشاره كرد كه سلاح هسته‌ای خطرات بسیار زیادی دارد. متاسفانه از زمانی كه این پیمان منعقد شده است نه تنها سلاح‌های هسته‌ای كم نشده‌اند بلكه بیشتر هم شده‌اند و تعداد كشورهایی كه سلاح هسته‌ای در اختیار دارند افزایش یافته است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در برنامه بدون خط خوردگی رادیو گفت‌وگو درباره عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای كه در ان پی تی مورد تاكید قرار گرفته است، اظهار كرد: این وظیفه به آژانس بین المللی اتمی محول شد و اساسا فلسفه وجودی آژانس این بود كه كشورهایی كه ان پی تی را می‌پذیرند با آژانس توافق می‌كنند در حوزه استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای كمك دریافت كنند.

وی با اشاره به اینكه در مورد ایران علاوه بر نظارت‌های پادمانی، نظارت‌های فراپادمانی نیز هم وجود دارد، ابراز كرد: دوربین‌هایی كه آژانس نصب كرده بود و مدتی پیش جمع شدند، دوربین‌های فراپادمانی هستند. در حقیقت در مورد ایران شفافیت به اندازه بسیار زیادی وجود دارد اما در عین حال باز هم به ایران تهمت می‌زنند. همچنین تعداد زیادی گزارش از آژانس وجود دارد كه به صلح آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای اشاره كرده است.

كمالوندی به خروج آمریكا از برجام اشاره كرد و گفت: پس از این اتفاق، آن‌ها دوباره شروع به فعالیت‌های ضد ایرانی در آژانس كردند. ایران بارها به صراحت اعلام كرده است اگر قرار است شفافیت وجود داشته باشد باید برای همه وجود داشته باشد اما متاسفانه استاندارد دو گانه‌ای در این زمینه از سوی آژانس اعمال می‌شود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره كنفرانس پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای كه در نیویورك در جریان است، تصریح كرد: انتظار نداریم از این كنفرانس نتیجه مطلوبی به دست بیاید و احقاق حقی صورت بگیرد.

وی در خصوص گازدهی نسل جدید سانتریفیوژها اظهار كرد: در ارتباط با اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران، وظایفی بر عهده سازمان انرژی اتمی گذاشته شده است. از هزار سانتریفیوژ «آی آر 6» كه باید گازدهی و بهره برداری می‌كردیم، تعداد 500 سانتریفیوژ را قبلا را گازدهی كرده بودیم و 500 عدد دیگر نصب شده بودند اما شروع به عملیات آن صورت نگرفته بود كه از روز سه شنبه آن را آغاز كردیم و حدود یك هفته زمان می‌برد تا نخستین محصول را از آن‌ها دریافت كنیم.

كمالوندی از وظیفه سازمان انرژی اتمی كشورمان برای حركت به سمت 190 هزار سو گفت و اشاره كرد: این مقدار، كف نیاز كشور است و زمانی هم كه توافق برجام صورت گرفت، یك برنامه‌ای به شورای عالی امنیت ملی مصوب و به آژانس هم ارسال كه بر مبنای آن 252 هزار سو در سال پانزدهم اجرای توافق دیده شده است.

دسترسی سریع