خبر آزاد: چرا دشمن موفق به استحاله انقلاب اسلامی نشد؟

كارشناسان مسائل سیاسی با حضور در رادیو گفت‌وگو با تشریح نفوذ در لایه های تصمیم گیر ، علل عدم كامیابی دشمن در استحاله انقلاب اسلامی را برشمردند.

1401/05/19
|
12:32

در سال 1357 و همزمان با رخداد انقلاب اسلامی ، دشمن عملیات نفوذ خود را آغاز نمود از قضیه آیت اله شریعتمداری و كودتای نوژه تا به قدرت رسیدن دولت موقت و ریاست جمهوری بنی صدر ، جریان منافقین و سایر نفوذی های دیگر ، با انگیزه براندازی در مركز عملیات رخنه دشمن به بازی گرفته شدند.پس از آن با تمركز بر استحاله انقلاب اسلامی فعالیت خود را ساماندهی نمودند كه نتیجه آن از حلقه كیان تا فتنه 88در نهایت به آشوب و بحران های براندازانه سال های 78 تا 88 ختم شد كه ناكام ماندند. اكنون نیز در پرتو نفوذ جریانی و شیوه های نوین رخنه تلاش می نمایند تا در عرصه های تصمیم گیر و تصمیم ساز نظام اسلامی حضوری فعال داشته باشند.

جریان نفوذ با انگیزه براندازی نظام جمهوری اسلامی با شیوه های نفوذ فردی و جریانی ، استحاله و در نهایت تغییر قوه محاسباتی نظام اسلامی در پی اهداف و منافع خویشند. طبعا همانگونه در بستر هوشیاری داعیانه امامین انقلاب و بصیرت ملت ایران فرآیند نفوذ ناكام ماند اكنون نیز نیازمند دقت كافی برای خنثی سازی برنامه های آنها هستیم. از این رو برنامه « شبكه سایه ها » در این قسمت انگیزه ها و شیوه های نفوذ سیاسی دشمن در عرصه انقلاب اسلامی را مورد بررسی قرار می دهد . در این برنامه دكتر محمدسجاد واعظ ، كارشناس مسائل سیاسی و اجتماعی و دكتر ناصر ترابی ، استاد دانشگاه و مدیر اندیشكده جهادی به بحث و گفتگو پرداختند .

** آقای واعظ ، با گذشت زمان ، نفوذ در انقلاب اسلامی شكل های متفاوت تری به خود گرفت و در عرصه های تازه ای دیده شد. مهمترین انگیزه و هدف جریان نفوذ در انقلاب اسلامی چیست ؟

برای اینكه این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم ابتدا باید انقلاب را توصیف كنیم و آن شاخص هایی كه موجب می شود انقلاب از شورش تفكیك شود مورد بررسی قرار گیرد. در یك چارچوب كلی ، انقلاب انرژی رهاشده ملتی است كه عقب ماندگی و ستم را مانع رشد و بالندگی خود می دانند و دست به كاری می زنند كه انقلاب نامیده می شود . هنگامی كه این پدیده رخ می دهد یك انرژی و پتانسل بالا با خود به همراه می آورد . قطعا آنهایی كه نظم نوین جهانی را مدیریت می كنند با الگوی جدید كه می خواهد بر سكوی قدرت بنشیند مقابله می كنند .یكی از ابزارهای مقابله با این پتانسیل ، نفوذ در لایه های مختلف انقلاب است. آنها تلاش می كنند از راه های مختلف مانند حذف افراد خاص از یك جایگاه و جایگزین كردن افراد دیگر ، به نوعی سرعت رشد توسعه انقلاب را بگیرند و حتی زمینه عقب گرد و پسرفت را فراهم كنند.

* خواص جامعه از عوام پیشی گرفته اند

** آقای ترابی ، چرا هدف و انگیزه اصلی دشمن از نفوذ ، استحاله انقلاب اسلامی است و چرا با استفاده از تمام شگردها و روش هایی كه در 43 سال اخیر به كار بردند موفق نشدند؟

ابتدا لازم می دانم از رسانه ملی تشكر كنم كه موضوع نفوذ را حزبی و جناحی ندیدند و با وجود روی كار آمدن دولت و تیم جدید این موضوع را تمام شده ندانستند .باید به این موضوع توجه كنیم كه نفوذ یك پدیده جدی است و مربوط به یك دولت یا دوره ای از مجلس شورای اسلامی نیست. برای پاسخ به این پرسش كه چرا طرف مقابل هنوز موفق نشده است باید به این نكته تاكید كرد كه گرچه دشمن موفق به استحاله و انحراف انقلاب در سطح كلی و بنیادین نشده است اما باید بپذیریم كه ضربات سختی بر پیكر نظام‌ وارد كرده است. در واقع نفوذ به خصوص در حوزه تاكتیك ها بی نتیجه نبوده است.

یكی از دلایل عدم كامیابی دشمن در براندازی و استحاله ، نحوه شكل گیری انقلاب بود . انقلاب اسلامی یك پدیده خادق العاده و شبیه معجزه بود كه كمتر كسی وقوع آن را پیش بینی و باور می كرد. طرف مقابل سرمایه گذاری بزرگی در طبقه خواص جامعه داشته اند تا بتوانند تاثیرگذاری بیشتری داشته باشند.

یكی دیگر از ویژگی های انقلاب كه مانع استحاله شده این است كه عوام جامعه از خواص آن پیشی گرفته اند و جمعیت میلیونی ما به فهمی رسیده اند كه اگر در خواص نفوذ صورت گیرد و منجر به سقوط آنها شود شاید بخشی از جامعه ضربه و آسیب ببیند اما مردم ما به دانش و بصیرتی رسیده اند كه فهم عمیق تری نسبت به مسائل دارند و توطئه ها را خنثی می كنند. البته این موضوع به این معنا نیست كه زحمات و خدمات نیروهای نظامی ، امنیتی و اطلاعاتی تاثیری در حفاظت از نظام نداشته است اما می توان گفت مهمترین عامل مردم هستند.

* نفوذ فرهنگی قابل انسداد نیست

** آقای واعظ ، تصویری كه اكنون از هدف و انگیزه جریان‌ نفوذ ترسیم شد بیانگر این است كه طرف مقابل گرچه توانسته با عملیات مختلف به موفقیت هایی دست پیدا كند اما هدف اصلی كه استحاله و از بین بردن شالوده نظام است ، محقق نشده است. نفوذ یك پدیده نرم است و تشخیص و مبارزه با آن بسیار مشكل و پیچیده است. از نظر شما دشمن چگونه از تكنیك ها و روش های مختلف نفوذ اعم از فردی ، جریانی و استحاله به صورت تركیبی بهره بهره برده است؟

همان طور كه پیش تر عنوان شد ، انقلاب دارای یك انرژی بسیار بالاست كه پس از پیروزی رها می شود . پس از این رویداد ، سیر حركتی كه میخواهد به فضای جهانی و نظام بین الملل نظم ببخشد وارد میدان می شود و تلاش می كند از پیشرفت انقلاب جلوگیری كند. درواقع هر جا كه انقلاب برای خود حرف نو برای دنیا سخن تازه ای دارد ، ابر قدرتها به مقابله بر می خیزند.

هر یك از شاخص ها و ویژگی های انقلاب در نفوذ دارای پرونده خاص هستند یعنی نفوذ در ابعاد گوناگون فرهنگی ، اجتماعی ، سیاسی و امنیتی رخ می دهد . مهمترین نوع نفوذ كه دشمن بسیار بر آن تمركز دارد و مقام معظم رهبری همواره در سخنان خود به آن اشاره و تاكید داشته اند ، نفوذ فرهنگی است چرا كه از همه نرم تر و موثرتر است . در نفوذ اقتصادی پس از مدتی دست های پشت پرده آشكار می شود و جریان انقلاب در برابر آن می ایستد اما در جرین نفوذ فرهنگی نمی توان فرد خاص یا جریانی را در نظر گرفت و به هبچ وجه قابل انسداد نیست . از این رو افرادی كه در خصوص مقابله با نفوذ در كشور پژوهش و فعالیت می كنند باید به این حوزه توجه ویژه داشته باشند.* یهود یكی از بزرگترین مقصدهای نفوذ در تاریخ

** شیوه ها و شگردهای نفوذ مدام به روز می شوند و امروز با ظهور فضای مجازی در قالب شبكه های اجتماعی گسترده تر شده است . شبكه نفوذ در این فضا به گونه ای عمل می كند كه در آن واحد یك سوژه مورد هدف همه سایت ها و كانال ها قرار می گیرد و همه درباره آن برنامه سازی و تولید محتوا می كنند ، گویی همه این رسانه ها یك تحریریه مشترك دارند . در این شرایط نوعی نفوذ رقم می خورد كه در ان تصویر ذهنی مخاطب سازماندهی می شود و عناصر تصمیم گیر و تصمیم ساز كشور را با موضوعی درگیر كنند كه اهمیت زیادی ندارد . آقای ترابی لطفا در مورد این شیوه های نوین سخن بگویید.

برای شناخت نفوذ باید ریشه های آن را در تاریخ بررسی كنیم . نفوذ مسئله جدیدی نیست كه ادعا كنیم در 40 سال اخیر به آن دچار شده ایم . پیشینه این پدیده به اندازه تاریخ بشریت است از جنگ ها و افسانه هایی چون اسب تراوا تا داستان های حقیقی مانند نفوذ در یهود و انحراف آن توسط جریان صهیونیسم .

* الگوها و خط مشی ها در نفوذ یكسانند

در چهل سال گذشته درباره بررسی موضوع نفوذ هم دچار نفوذ شده ایم یعنی عده ای نفوذی نمی خواهند ما به این موضوع مهم بپردازیم . متاسفانه ما به روش ها ، بنیان ها ، خاستگاه ، الگو ها و خط مشی های نفوذ به صورت مفصل و آكادمیك نپرداخته ایم . در حوزه نفوذ خط مشی ها و الگوهای ثابتی وجود دارد و مدل ها یكسانند اما شیوه ها نسبت به شرایط تغییر می كنند . حتی گاهی شیوه ها هم قدیمی است اما تاثیر گذار است .

در تصویرسازی ذهنیجریان انقلاب كه در نقطه مقابل نفوذ قرار دارد می توان به عكس شهید حججی اشاره كرد كه در میان مردم محبوب شد و شاهد تشییع پیكر باشكوه ایشان در شهرهای مختلف بودیم .در واقع یك عكس پیام بسیار عمیقی منتقل كرد چرا كه ریشه در 1400 سال تاریخ تشیع ، اندیشه و تاریخ ما دارد . گاهی این پیام ها و تصاویر بسیار از افراد جامعه را متحول می كند. فرق جریان انقلاب با جریان مقابل این است كه ما در سمت حق ایستاده ایم و چون بر اساس فطرت سخن میگوییم با سرعت بیشتری بر قلب ها تاثیر می گذارد اما طرف مقابل باید از هزاران ترفند شیطانی استفاده كند تا از یك عكس یا كلیپ بر ذهن مخاطب اثر بگذارد.* نفوذ در سطح تصمیم سازی و تصمیم گیری

** آقای واعظ ، لطفا درباره نفوذ در لایه تصمیم گیری كه شامل ارائه اطلاعات نادرست به مدیران ارشد ، حضور عناصر نفوذی در میان مسئولان و تصویرسازی برای مدیران تصمیم است توضیح دهید.

تاریخ انقلاب اسلامی پر از حضور افراد نفوذی بر مسند قدرت است كه تصمیمات عجیب آنها در بزنگاه ها می توانست كشور را دچار بلاها و گرفتاری های بسیار بزرگ كند . نمونه بارز آن بنی صدر بود كه در بهترین حالت می توان گفت اشتباهی در این جایگاه قرار گرفته است .

نمونه ای از نفوذ در این زمینه می توان به هسته ای شدن كشور اشاره كرد. در سال هایی كه مذاكرات صورت میگرفت زمانی كه گزارشگر از مردم درباره انرژی هسته ای می پرسید آنها معتقد بودند در شرایط فعلی ما چیزهای مهمتری در كشور داریم و می توانیم برق را از سدهای كشور تامین كنیم . این تفكر كه توسط شبكه نفوذ در ذهن مردم نهادینه شد موجب شد انرژی ازاد شده در انقلاب كه برای هسته ای شدن ایران بود با نفوذ در سطح تصمیم گیرو تصمیم ساز تلف شد و پروژه ای كه قرار بود بر اساس آن انرژی هسته ای ، برق به شبكه تزریق كند با شكست مواجه شد . در حال حاضر نیاز كشور به انرژی روز به روز بیشتر می شود و ما در آنها روزها می توانستیم با زبان وادبیاتی كه مردم درك میكنند آنها را از نفوذ و آینده ای كه در حوزه انرژی داریم آگاه می كردیم.* نفوذ جریانی خطرناكترین نوع نفوذ است

** آقای ترابی ، در چند سال اخیر كشور خسارت های زیادی در حوزه نفوذ جریانی پرداخت كرده است . حوزه های مختلف مورد هدف نفوذ بوده اما این روزها تمركز دشمن بر اصناف افزایش یافته است و تلاش می كنند كه صنف ها را در بخش های مختلف جامعه تحریك كنند. نفوذ جریانی چیست و چطور باید با آن مقابله كرد ؟

نفوذ جریانی یا فكری خطرناكترین نوع است . برای آن كه یك اندیشه به جریان تبدیل شود باید پنج مرحله را طی كند ، مرحله نخست تولید اندیشه ، مرحله دوم تولید گفتمان ، مرحله سوم كات سازی ، مرحله چهارم موج سازی و گام نهایی جریان است .

نفوذ جریانی در یك مدل جدید كه این روزها دیده می شود ، نفوذ به اندیشه و گفتمان است . در این حوزه بیوت مراجع ، مسئولین تصمیم گیر باید مراقب افراد نزدیك خود باشند كه چه كسانی برای آنها تصمیم سازی می كنند . باور من این است كه دشمن در حال برنامه ریزی است تا به هر گفتمانی كه اصیل انقلاب است و رهبری پای آن ایستاده اند ، ضربه بزند. در این نفوذ جریانی آدم كوتوله ها می توانند ضرباتی وارد كنند كه بسیار خطرناك باشد. سوال این است كه چرا دستگاه صیانتی و حفاظتی این فضا را بررسی نمی كنند.نتیجه این بی توجهی شكل گیری بحران و درگیری و ایجاد هزینه برای جایگاه ولایت است.


گفتنی است ، رادیو گفت‌وگو می كوشد در قاب مجموعه برنامه «شبكه سایه ها » خط نفوذ در كشور را مورد بررسی و تبیین قرار بدهد. در این برنامه مبانی نفوذ، جریان شناسی، ابعاد ، آثار و راه های مقابله با آن تشریح می شود. از مجرای این كوشش، دست كم مخاطبان این رسانه، نسبت به شاخص های مختلف شناخت عرصه ها، مجاری و ابعاد نفوذ آشناتر خواهند شد و نوعی آگاهی بخشی اجتماعی در مقابله با جریان نفوذ در جامعه شكل خواهد گرفت.


دسترسی سریع