روزنامه اطلاعات: از فروشگاه‌های تلگرامی و اینستاگرامی خرید نکنید!

سرهنگ پاشایی،معاون اجتماعی پلیس فتا هم با اشاره به دغدغه پلیس مبنی بر خرید‌های آنلاین در شرایط شیوع کرونا می گوید:مردم به خرید‌های آنلاین علاقه دارند و فروشگاه‌ها به این طریق اجناس را بدون واسطه و با قیمت کمتر در اختیار مشتری قرار می دهند.

1399/09/08
|
15:29

وی خرید از صفحات اجتماعی مانند اینستاگرام و تلگرام را نخستین مسیر تحقق جرم می داند و می افزاید : برخی از این‌ها پول دریافت می‌کنند ولی جنسی به مشتری تحویل نمی‌دهند.یا این که جنس اصلی را به نمایش می گذارند ولی هنگام تحویل ، کالای تقلبی ارائه می‌دهند.

وی سومین مسیر تخلف را ناظر بر نشان اعتماد الکترونیک اعلام می کند و می گوید : این‌ها مجوز قانونی را دریافت می‌کنند، ولی به دلیل نوسان ارزی دست به تخلف می‌زنند. مثلا یک گوشی تلفن همراه را با قیمتی نازل‌تر از مغازه در معرض فروش قرار می‌دهند و شرکت اینترنتی که تبلیغی صوری کرده است، اعلام می‌کند جنس به اتمام رسیده است و فروشگاه جنسی دیگر را معرفی می‌کند که قیمتی مشابه مغازه‌ها دارد. اگر مشتری جنس را نخواهد، شرکت در صدد عودت مبلغ بر می‌آید، ولی فرایندی یک ماهه را به خود اختصاص خواهد داد که مثلا مبلغ 10میلیون تومان، تا یک ماه بلوکه می‌شود. وی با بیان این که هر یک از این جرائم قابل پیگیری قانونی است،

می افزاید : پلیس توصیه می‌کند از صفحات فروشگاهی در اینستاگرام و تلگرام خرید نشود.شبکه‌ها معتبر نیستند و اگر خریدی انجام می‌گیرد دریافت کالا و خرید وجه باید همزمان اتفاق افتد و هر زمان کالا ارئه شد، باید کارتن باز و اطمینان حاصل شود که همان جنس مورد نظر است. شورای صنفی کسب و کار‌های اینترنتی تخلف‌ها را در هر دادگاهی بررسی می‌کنند و پلیس فتا قطعا در پی درخواست مردم، پول را استرداد و علیه شرکت یا سایت اعلام جرم می‌کند.

دسترسی سریع