خبرگزاری تقریب: اسلام با علم در تضاد نیست

رئیس مرکز پژوهش ادیان جهان گفت: یک دهم قرآن درباره علم است پس از این منظر می توان گفت دین اسلام با علم هیچ تضادی ندارد.

1399/10/30
|
10:28

به گزارش حوزه سایر رسانه ها خبرگزاری تقریب، عبدالرحیم گواهی با حضور در برنامه «سوفیا» رادیو گفتگو با اشاره به وجوه مختلف معرفتی فیلسوفان، وجود یا عدم وجود خدا از نظر هر یک را برآمده از اندیشه های آنان دانست و گفت: استاد علامه جعفری کتابی در حوزه علم و دین نوشته اند و نخستین کتابی است که ایشان به عربی تالیف کرده اند.

وی در مصاحبه با رادیو گفت وگو ادامه داد: ایشان به روابط چهارگانه علم و دین استناد کرده اند و بنده با مطالعه قرآن آیات بسیاری را یافتم که‌مستقیما درباره علم است.

گواهی با اشاره به بیش از 200 آیه در باب تفکر و تعقل اظهار کرد: یک دهم قرآن درباره علم است پس از این منظر می توان گفت دین ما با علم هیچ تضادی ندارد.

مدیر گروه آینده نگری فرهنگستان علوم در بخشی دیگر از مصاحبه با رادیو گفت وگو اعلام کرد: بسیاری از دوستان که حتی لباس روحانیت بر تن دارند اذعان می دارند که علم، علم است و دینی و غیر دینی ندارد در حالی که در پاسخ باید گفت خیر چنین نیست.

گواهی خاطرنشان کرد: علم زائیده ذهن است والا در بیرون جز یکسری داده چیز دیگری نیست.

وی با انتقاد از این نظریه که می گوید علم باید تجربه پذیر باشد حال آنکه بسیاری علوم نخست نظیر شکل گیری حیات تجربه پذیر نیستند و غرب نیز بدان تاکیداتی کرده است، افزود: این رهیافت جدید تا بخواهد وارد جامعه ما شود، بسیار زمان می برد.

گواهی با گلایه از اینکه بسیاری افراد در داخل کشور به حوزه علمی غرب خیره شده اند، یادآور شد: خود علمای غربی اذعان داشته اند که این موارد جواب نمی دهد و حتی در حوزه روانشناسی، دست به تولید روانشناسی فیزیکال زده اند.

همچنین در این برنامه حجت الاسلام احمد رهدار، رئیس گروه فقه سیاسی دانشگاه باقرالعلوم با بیان اینکه دین پژوهان تعریفی متقن از دین ارائه نکرده اند و نه پژوهندگان علم چنین تعریفی را تبیین نموده اند، ادامه داد: در یونان بعد از بحث های بسیار بدین نتیجه رسیدند که فلسفه علم پایه است و در حوزه دین نیز الهیات را چنین می دانند.

وی با بیان اینکه در نهایت بدین نتیجه رسیدند که علم ریاضی علمی است که مبانی دیگر علوم را پایه ریزی می کند، گفت: عدد به عنوان جوهر علم ریاضی در سایر علوم تسری می یابد و از این پس علم کیفی نخواهیم داشت و همه علوم کمی هستند.

حجت الاسلام رهدار این مسئله را به معنای شناخت علوم با اعداد و ارقام توضیح داد و افزود: این قضیه باعث شد علوم کیفی هم بصورت عددی شناخته شوند در حالیکه در حوزه علم الهیات، «الله» پایه و جوهر است.

رئیس گروه فقه سیاسی دانشگاه باقرالعلوم (ع) در بخشی دیگر از مصاحبه با رادیو گفت وگو با اشاره به تذکر رهبری مبنی بر سکولاریزه شدن خروجی حوزه های علمیه اظهار کرد: حوزه در عین حال درس قرآن و روایت می دهد پس چگونه از این آموزش سکولار خارج می شود!

حجت الاسلام رهدار در توضیح گفت: وقتی قرآن را به دور از نفس آن با جوهر اعداد و ریاضی [در می آمیزیم] خروجی آن می تواند رنگی سکولار بگیرد.

دسترسی سریع