دیتا نیوز؛ نوازنده‌ها بعد از ارکستر بدن درد می‌گیرند

برنامه ارغنون با موضوع بررسی و آسیب‌شناسی آموزش آکادمیک موسیقی و نقش آن در رشد ارکسترهای پایه، با حضور محمودرضا میرصیافی (نوازنده ویولن و مدرس دانشگاه) از شبکه رادیویی اعلام کرد و گو روی آنتن رفت....

1400/11/02
|
13:23

برنامه ارغنون با موضوع بررسی و آسیب‌شناسی آموزش آکادمیک موسیقی و نقش آن در رشد ارکسترهای پایه، با حضور محمودرضا میرصیافی (نوازنده ویولن و مدرس دانشگاه) از شبکه رادیویی اعلام کرد و گو روی آنتن رفت.

محمودرضا میرصیافی در برنامه «ارغنون» گفت: اکثر جوامع برای این که مردم به راحتی از محصولات فرهنگی استفاده کنند، این دست از محصولات را با هزینه پایین در اختیار عامه مردم قرار می‌دهند.

وی اضافه کرد: زمانی که فرهنگ در 1 جامعه گران یا لوکس باشد، در حوزه فرهنگی هر اتفاقِ خطرناکی ممکن است واقع شود.

این نوازنده ویولن درخصوص نوع آموزش موسیقی در ایران، توضیح داد: متاسفانه در حال حاضر در حوزه آموزش موسیقی موازی‌کاری‌های متعددی در بین وزارت‌خانه‌های مختلف شکل گرفته است و هر بخش آموزش آکادمیک موسیقی را به شیوه‌ای متفاوت و منحصر به خود پیگیری می‌کند.

وی اضافه کرد: کودکی که به موسیقی علاقه‌ی جدی دارد، باید قبل از رسیدن به سن دانشگاه نوازنده شود و در ارکسترهای مختلف نوازندگی کند.

محمودرضا میرصیافی ادامه داد: اگر 1 جوانِ علاقه‌مند به موسیقی با استرس کنکور و واحدهای درسی درگیر شود، از مسیر اصلی خلاقیت خود دور می‌شود.

وی تاکید داشت: متاسفانه امروزه تمام با تکیه بر شعار «هنر همگانی است» به حوزه‌های مختلف هنر ورود پیدا کنند و دید می‌دهند.

این مدرس دانشگاه با بیان این که کار موسیقی یکی از سخت‌ترین شغل‌های دنیا است، عنوان کرد: 1 نوازنده‌ی ارکستر در زمان تمرین متمرکز برای ارکستر، نباید بیش از 3 ساعت انرژی مصرف کند، واقعا چرا که در این 3 ساعت تمام توان و انرژی نوازنده به طور کامل استفاده می‌شود.

وی اضافه کرد: بسیاری از نوازنده‌ها بعد از ارکستر به شدت خسته می‌شوند و حتی بدن درد می‌گیرند.

دسترسی سریع