کارشناسان مدیریت فرهنگی پاسخ میدهند؛

آیا کودکمان را به مهدکودک بسپاریم؟

برنامه ترنج با موضوع (سبک زندگی نوین و مادران شاغل و تاثیر آن بر تربیت فرزندان و بررسی مشکلات مادران شاغل و فرزندان )با حضور خانم دکتر محمدیان ، استاد دانشگاه ، خانم دکتر درستیان ، روانشناس و مشاور خانواده و خانم دکتر کبیری فرد ، استاد دانشگاه درمدیریت امور فرهنگی روانه آنتن شد.

گزارش زیر در قالب پرسش و پاسخ با مادران شاغل وفرزندان آنها در برنامه " ترنج" تهیه شده است.در این گزارش سعی شده است برخی  از مهمترین مشکلاتی که در زندگی این افراد وجود دارد از منظر روان شناسان مورد بررسی قرار گیرد.

سوال :  مادران شاغل وقت کمی دارند و بیشتر اوقات خسته هستند زیرا بخش بیشتر انرژی خود را در محل کار از دست می دهند و از سوی دیگر این مادران فرزندان خود را به خانواده خود یا همسر می سپارند وبه دلیل اختلاف سلیقه در شیوه تربیتی فرزندان از طریق مادربزرگ و اطرافیان  از این رو فرزندان دچار تضاد در تربیت می شوند.چه روش تربیتی در کوتاه یا بلند مدت برای کودکمان اعمال کنیم؟

دکتر محمدیان : بسیاری از تعارضات رفتاری که در بزرگسالان دیده می شود ریشه در کودکی و تعارض تربیتی آنها دارد.

نکته بسیار مهم  در برنامه ریزی برای کودکان این است که نظر مادر و پدر یکی باشد.یعنی حتی اگر پدر در موردی می داند که نفع فرزندش درعدم پذیرش موضوعی است که مادر بر آن اصرار دارد باید نظر خود را با مادر همسو کند تا از تعارض فرزند جلوگیری کند.

ویژگی مثبت مهدکودک ها عدم سوگیری آنهاست اما در مقابل رفتار مادربزرگها با سوگیری همراه است و تشویق و تنبیه در زمان مناسب خود صورت نمی گیرد.مورد دیگر در مورد مهدکودک ها سن فرزندان است.و درصورتی که در سن مطلوب باشد اثر بخش خواهد بود.

دکتر درستیان :  کودک از یک تا دوسالگی احساس دلبستگی به مادر خود پیدا می کند و تا آخر عمر حس امنیت را با او حس می کند و این موضوع در رفتار او تاثیر خواهد گذاشت.یعنی افرادی که دلبستگی ایمن ندارند از رویایی با افراد دیگر اجتناب می کنند و گوشه گیری و انزوا حاصل آن خواهد بود.بنابراین دوسال ابتدای زندگی بسیار مهم است. کودکانی که مادرانشان از 6 ماهگی  آنها را برای رفتن به محل کار به دیگری سپرده اند دچار مشکلات عدیده درباره اعتماد به دیگران شده اند.از این رو سن مناسب برای اشتغال مادران  نهایتا سه سالگی کودک است تا فرزند به سطح مناسبی از امنیت ، یادگیری برسد .

سوال ( فرزندی که مادر شاغل دارد ) :رابطه مادری و فرزندی  به شکل صمیمی از بین می رود.مادران چگونه بین کار و زندگی ارتباط برقرار کند؟

 دکتر کبیری : درجه اول برای تربیت درست باید روی خودمان کار کنیم چراکه فرزندان از اطرافیانی که در دوران رشد در کنار کودک الگو برداری می کنند و در آینده شبیه به آنها می شوند.جای خالی مهارت های زندکی برای مادر ، پدر و فرزند به شدت احساس می شود.

سوال : به درس و احساسات فرزندم خیلی کم توجه می کنم و بیشتر فرصت خود را صرف کار می کنم.چگونه مدیریت زمان را به درستی انجام دهم؟

دکتر درستیان : مادران شاغل باید به سلامت جسم و روان بپردازند.این افراد ورزش و خواب کمی دارند ، تغذیه مناسب ندارند بنابراین قادر نیستند از ظرفیت های خود بهره ببرند.ارتباط موثر با همسر ، دوست و مشاور جهت بالا بردن روحیه و سلامت روان بسیار مهم است.

در ابتدا باید لیستی از کارهایی که درهر هفته باید انجام دهیم تهیه کنیم و آنهارا طوری اولویت بندی کنیم تا بتواند رشد فردی و خانوادگی را به همراه داشته باشد.باید دید در این لیست می توانیم کارهایی را به دیگران از جمله همسر و فرزند منتقل کنیم.نباید این تصور وجود داشته باشد که تمام این مشکلات و کارها یک تنه توسط مادر به دوش کشیده شود.برای تقسیم وظایف باید با همسر خود به صحبت بنشینند.

برنامه "ترنج " دوشنبه ها  ساعت 11:45 روی آنتن شبکه رادیویی گفت و گو می رود و علاقه مندان می توانند برای دسترسی به فایل صوتی برنامه به سایت شبکه مراجعه کنند.

برای شنیدن فایل صوتی این برنامه دکمه پخش را کلیک کنید

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی