رئیس شعبه دادگاه تجدید نظر استان تهران پاسخ میدهد:

تکلیف هدایای دوران نامزدی پس از جدایی

برنامه "آوای قانون" با موضوع( تکلیف هدایای نامزدی تا عقدپس از طلاق زوجین) باحضور فردین ارژنگی ، رئیس شعبه دادگاه تجدید نظر استان تهران روانه آنتن شد.

قانونگذار در مواد ۱۰۳۷و ۱۰۳۸قانون مدنى به ترتیب چنین بیان نموده است که: «هریک از نامزدها مى تواند درصورت به هم خوردن وصلت منظور هدایایى را که به طرف دیگر یا ابوین او براى وصلت منظور داده است مطالبه کند اگر عین هدایا موجود نباشد مستحق قیمت هدایایى خواهدبود که عادتاً نگاه داشته مى شود مگر اینکه آن هدایا بدون تقصیر طرف دیگر تلف شده باشد.

استرداد هدایای نامزدی موضوعی بود که در برنامه " آوای قانون " مورد بحث واقع شد.در گزراش زیر به سوالات تعدادی ازافراد پرداخته شده است.

سوال : اگر در دوران نامزدی خانم برای همسر خود هدیه ای بخرند پس از به هم خوردن نامزدی باید پس داد یا خیر ؟

ارژنگی : قانون گذار تکلیف این هدایا را به صراحت مشخص کرده است و این هدایا میتواند از طرف پسر یا دختر باشد.حال اگر به هر دلیلی این نامزدی به هم بخورد هدایا قابل استرداد است.

حتی قانون گذار به والدین نیز اشاره کرده است یعنی حق مطالبه هدایایی که برای والدین طرفین اعطا شده است نیز وجود دارد.

در مورد نوع هدایا نظرات مختلفی وجود دارد .اگر هدایا مصرف شدنی است یعنی شامل خوردنی ها ، پوشیدنی ها باشد که از بین رفته باشد چنانچه مال موجود نباشد (چه به صورت عمدی یا غیر عمد) درخواست استرداد قیمت هدایا توجیه قانونی نداشته و عمل نخواهد شد.

درمورد هدایایی مانند ساعت و طلا و جواهرات که عین آن موجود نباشد و از بین رفته یا فروخته شده باشد برابر قیمت هدایا می توان مطالبه نمود.اگر عین هدایا موجود باشد بلاشک قبل رجوع است.

در حالت کلی اگر نامزدی به هم بخورد تمام هدایای مانده که مصرف نشده اند قابل مطالبه اند و آنهایی که از بین رفته اند قابل مطالبه هستند.

سوال : آیا می توان هزینه های صورت گرفته مانند تالار ، هزینه های پذیرایی و این دست هزینه ها  را مطالبه نمود ؟

اگر منطقی به این موضوع توجه کنیم  به دور از عدالت بودن این امر کاملاً مشهود است و از آنجایی که هیچ کس را نمی توان به اجبار به همسری دیگری در آورد، استفاده از این حق قانونی نمی تواند موجب ضرر و زیان به طرف دیگر شود و اگر موجبات زیان دیگری فراهم آمد بدون داشتن اجبار برای ازدواج، طرف منصرف مکلف به جبران خسارت وارده خواهد بود.

سوال : در صورت فوت یکی از نامزدها آیا هدایا قابل مطالبه است؟

ارژنگی : قانون گذار به صراحت اعلام کرده است که پس از فوت حتی ورثه نیز نمی توانند هدایا را مطالبه کنند.

سوال :مطالبه خسارت معنوی پس از فسخ نامزدی امکان پذیر است؟

ارژنگی: خسارت های معنوی یک رویکرد جدید است که نظام قضایی ما تا کنون با دادخواست های  این چنینی مواجه نبوده است.

 در قانون مجازات اسلامی قانون فریب در ازدواج مطرح می شود.اما در نامزدی موضوع فریب مطرح نیست بلکه تمایل دو طرفه است.بنابراین پیداکردن مصادیق خسارت معنوی کار  قانون گذاری است و از آنجا که قوانین موجود در این خصوص اکثرا عاریه از کشورهای دیگر است که در مورد نامزدی باید متناسب با شرایط ایران قاعده سازی شود.

سوال : در زمان نامزدی هدایایی که برای همسرم خریدم به جهت احترام فاکتوری نداشته است .حالا پس از جدایی چطور حق ضایع شده خودم را پس بگیرم ؟

ارژنگی : شما حق مطالبه هدایایی که ماندگاری داشته اند را دارید.ماده 199 قانون آیین دادرسی مدنی برای کشف حقیقت این تحصیل دلیل  را تا حدودی باقرارهای اداری ، تحقیق معاینه محلی ، استفاده از واحد مددکاری مهیا نموده و فضا برای کسب ادله اثبات دعوی که در قاعده قراین برای حصول قضایی راه گشاست و باید به دادگاه های امور خانوادگی رسیدگی دارند مراجعه شود.

لازم به ذکر است برنامه " آوای قانون " سه شنبه و چهارشنبه هر هفته ساعت 10:45 روی آنتن شبکه گفت و گو قرار می گیرد و علاقمندان می توانند فایل صوتی این برنامه را از سایت رادیو گفت و گو دریافت نمایند.

برای شنیدن فایل صوتی این برنامه دکمه پخش را کلیک کنید

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی