رئیس شعبه دادگاه تجدید نظر استان تهران:

اثبات کراهت زوجین از یکدیگر به دادگاه ضروری است

فردین ارژنگی در برنامه "آوای قانون" بیان کرد : تنها اعلام کراهت از طرف یکی از زوجه نمی تواند مبنای طلاق قرار گیرد.کراهت یک موضوع شخصی است و برای دادگاه باید مسجل شود.

برنامه "آوای قانون" با موضوع ( طلاق توافقی) با حضور فردین ارژنگی ، رئیس شعبه دادگاه تجدید نظر استان تهران روانه آنتن شد.

ارژنگی عنوان داشت : تعریف لغوی طلاق رهایی و آزادکردن و ترک کردن است ودر اصطلاح فقها و حقوق دانان بر اساس قانون مدنی است.

وی با تاکید براینکه مسائل خانوادگی را نباید پدیده صرف حقوقی تلقی کنیم، گفت: علل و موضوعات برای طلاق، عمدتا از ناحیه زوجه مطرح می‌شود چرا که  طبق ماده ۲۹ حمایت خانواده جدید مرد با پرداخت تمام حق و حقوق می‌تواند همسر خود را بدون هیچ دلیلی طلاق دهد. اگرچه در دادخواست موضوع سوءرفتار و اختلافات سلیقه‌ای و ... مطرح می‌شود اما از لحاظ مبانی حقوقی نیازی به دلیل نیست چون طلاق در اختیار مرد است.

رئیس شعبه دادگاه تجدید نظر استان تهران با اشاره به داشتن حق طلاق مردان بیان کرد: قانون گذار در بندهای مختلف تا حدود زیادی برای مردان محدودیت ایجاد نموده است. درخواست طلاق در مواردی هم از ناحیه زوجه است. قانونگذار هم در قانون مدنی و هم در قانون حمایت از خانواده مواردی را درباب اینکه زوجه در ادامه زندگی مشترک دچار عسر و حرج شده، اختیار درخواست طلاق را داده است.

این کارشناس امور قضایی با بیان اینکه طلاق منفورترین حلال خداوند است ، تاکید کرد : خواندن صیغه عقد برای ازدواج به هر زبانی جایز است اما برای طلاق به شرایط و ادله زیادی نیاز است .صیغه طلاق حتما باید به زبان عربی جاری شود و ابن یعنی تا آنجا که ممکن است سدهایی برای این امر در نظر گرفته شده است.

ارژنگی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه  " اگر زوجه کراهت خود را از مرد خود اعلام کند می تواند تقاضای طلاق کند ؟؟ آیا می تواند مهریه خود را مطالبه نماید؟" عنوان کرد :در قانون به موضوع کراهت خیلی پرداخته شده است.کراهت یکی از موارد عسر و حرج است.کراهت یک موضوع درونی و شخصی است.اعلام کراهت برای احراز عسر و حرج از سوی زوجین در صورت پذیرش دادگاه کفایت می کند.دادگاه با تحقیق و بررسی موضوع کراهت را توضیح می دهد.به عنوان مثال از خانم سوال می شود که موضوع کراهت را توضیح دهد.

وی افزود: در دعاوی مربوط به خانواده چون در خانه اتفاق می افتد بنابراین قانون گذار این اختیار را به محکمه تفویض کرده است که به روشی که خودش تشخیص میدهد و به ما امکان استفاده از واحدهای مشاوره و مدد کاری را می دهد.که در بیشتر مواقع  این مشاوره ها تشخیص می دهد که عدم هم کفوی زوجه سبب بروز این مشکل شده است.هم کفو نبودن می تواند به کراهت برسد.بنابراین کراهت در اشخاص مختلف متفاوت و تشخیص آن بر عهده دادگاه است.

لازم به ذکر است برنامه " آوای قانون " سه شنبه و چهارشنبه هر هفته ساعت 10:45 روی آنتن شبکه گفت و گو قرار می گیرد و علاقمندان می توانند فایل صوتی این برنامه را از سایت رادیو گفت و گو دریافت نمایند.

برای شنیدن فایل صوتی این برنامه دکمه پخش را کلیک کنید

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی