سرپرست اداره تشخیص جرایم رایانه ای پلیس فتا:

همیشه آنلاین بودن خطرناک است

سرگرد حمید کیانی در برنامه " هشتک گفت وگو " با تشریح حریم خصوصی افراد در فضای مجازی به کاربران توصیه کرد از همیشه آنلاین بودن و نگه داشتن عکسها در تلفن همراه خود بپرهیزند.

برنامه "هشتک گفت و گو" با موضوع (خطرات فضای مجازی ) با حضور دکتر نوری خواه کارشناس فضای مجازی و سرگرد حمید کیانی سرپرست اداره تشخیص جرایم رایانه ای پلیس فتا روانه آنتن شد.

سوال : حریم خصوصی چگونه تعریف می شود؟و با چه ابزارهایی نقض می شود؟

سرگرد کیانی : حریم خصوصی حق همه انسانهاست که شامل یک محدوده عقلی است و اختصاصی هر شخص است و ورود به آن ممنوع است.هرچه میزان اطلاعات و دانش کاربران افزایش یابد قطعا پرونده هایی که به دست پلیس می رسد کمتر خواهد شد.

گوشی‌های هوشمند امکانات فراوانی دارند که اگر کار با آن‌ها را به طور کامل بلد نباشیم می‌تواند به جای راحتی و آسایش باعث دردسر و گرفتاری گردد، حتما قبل از خرید یک گوشی هوشمند از هر برندی نسبت به امکانات و نحوه کارکرد آن اطلاعات دقیق و کاربردی به دست آورند و با نصب دقیق نرم‌افزارهای ضروری مانع آن گردند که اطلاعات شخصی و مهم آن‌ها توسط این گوشی‌ها به راحتی در اختیار دیگران قرار گیرد.از همیشه آنلاین بودن و نگه داشتن عکسهای خصوصی و شخصی در تلفن همراه خودداری کنید.

دکتر نوری خواه :  مردم باید درمورد سایت ها و نرم افزارهایی که استفاده می کنند اطلاعات کافی داشته باشند.شرایط حفظ حریم خصوصی در سایت های ایرانی به طبع آسانتر از خارجی است چراکه از آنها نمیتوان خواست که سایت خود را مبتنی بر قوانین ایران تنظیم کنند.
شرکت های نرم افزاری ما هم باید کیفیت تولیدات خود را افزایش دهند تا مردم ناچار به استفاده از محصولات خارجی نباشند.همچنین از دولت انتظار می رود شرایط و ضوابط مسائلی چون  فضای خصوصی را برای کاربرد شرکت ها روشن سازد.

سوال : به دلیل سو استفاده های زیادی که از حریم خصوصی ام در شبکه های اجتماعی صورت می گرفت از استفاده آن ها منصرف شدم ، راهنمایی کنید چگونه میتوان از این آسیب ها در امان بود؟

دکتر نوری خواه :  کاربران شبکه های اجتماعی با نگاه عمومی مطالب خود را به اشتراک بگذارند به این معنا که مطالبی را نشر دهند که عمومیت دارد.چون اولا فیلترها و ابزارهایی که برای خصوصی کردن صفحات مجازی وجود دارد قابل اعتماد نیست دوما سازندگان نرم افزارها به صراحت اعلام می کنند که هرچه در این فضا به اشتراک گذاشته می شود جز مایملک آنهاست  به عبارت دیگر ما نباید فکر کنیم حالا که برای صفحات خود رمز در نظر گرفته ایم تا ابد ضامن حفظ اطلاعات ماست.

سرگرد کیانی : بسیاری از افرادی که در فضای مجازی مورد سواستفاده قرار گرفته اند کسانی هستند که تمام اطلاعات شخصی خود را در معرض دید قرار می دهند که ناشی از عدم آگاهی است.آنچه در تمام جرم های صورت گرفته در حوزه فضای مجازی مشترک است اعتماد بیش  از اندازه به اطراف است.

سوال : چه مجازاتی برای استفاده غیرقانونی در فضای مجازی وجود دارد؟

هركس به طور غیرمجاز داده‌های متعلق به دیگری را برباید، چنان‌چه عین داده‌ها در اختیار صاحب آن باشد، به جرای نقدی از یك میلیون ریال تا بیست میلیون ریال و در غیر این صورت به حبس از نود و یك روز تا یك سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا بیست میلیون  ریال یا هر دو مجازات محكوم خواهد شد.

به گفته وی در ماده17قانون جرائم رایانه ای نیز آمده است، هر كس به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او جز در موارد قانونی منتشر كند یا در دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی كه منجر به ضرر یا عرفاً موجب هتك حیثیت او شود، به حبس از نود و یك روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون  ریال تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محكوم خواهدشد.

سوال : آیا حریم خصوصی در شبکه های اجتماعی ماننداینستاگرام در خارج از کشور برای کاربران ایرانی وجود دارد؟

دکتر نوری خواه :  بسیاری از نکاتی که در بیانیه معروف حریم خصوصی  وجود دارد برای کاربران امریکایی است که گوگل به صورت رسمی در آنجا در حال فعالیت است.برای کشورهایی مثل ایران قانون فایزا یا خارجی ها وجود دارد که این امکان را به گوگل و شرکت های مانند آن می دهد که هر آنچه یک ایرانی در این شبکه ها به اشتراک می گذارد در اختیار دولت امریکا قرار می دهند.

برنامه " هشتک گفت وگو " یکشنبه ها  ساعت 11:45 روی آنتن شبکه رادیویی گفت و گو می رود و علاقه مندان می توانند برای دسترسی به فایل صوتی برنامه به سایت شبکه مراجعه کنند.

برای شنیدن فایل صوتی این برنامه دکمه پخش را کلیک کنید

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی