یک روان شناس :

مشکلات معیشتی شکاف نسل ها را افزایش می دهد

دکتر اکبری در برنامه "ترنج" رادیو گفت و گو عنوان کرد: مشکلات معیشتی و اقتصادی خانواده ها آنها را از فضای خانواده دور کرده است و همین موضوع سبب دور شدن فرزندان از والدین شده است.

برنامه "ترنج" با موضوع (بحران شکاف بین نسلی والدین و فرزندان) با حضور دکتر بابک اکبری،روانشناس ، خانم دکتر فریدونی ، روانشناس و جامعه شناس و ارتباط تلفنی با دکتر شاه حسینی، دکترای مدیریت فرهنگی روانه آنتن شد.

سوال : چطور با اختلافات میان پدر و مادرها کنار بیاییم ؟چه راهکاری وجود دارد که ارتباط میان اعضای خانواده بیشتر شود؟
دکتر اکبری: بخش زیادی از مشکلات این حوزه مربوط به دولت مردان و برنامه ریزی هایی است که در سطح کلان صورت می گیرد و بخشی به رسانه جمعی و بخش دیگری مربوط به نسل قدیم و نسل جدید است.
نسل جدید توقعات منطقی دارند که نباید با عینک قدیمی دیده شود.همچنین سیستم آموزشی نسبت به نسل قبلی به روز نشده است.
اگر نشاط اجتماعی وجود داشته باشد تعاملات بهتری شکل خواهد گرفت و وضعیت معیشتی و اقتصادی خانواده ها در شکل گیری ارتباط موثر اهمیت دارد چراکه خانواده ای که درگیر مسائل مالی باشد فرصت تعامل و گفت وگو ندارند.

سوال: مادر و پدر ها چگونه خود را به روز کنند؟
چگونه مادر و پدر خود را قانع کنم که به خواسته من احترام بگذارند؟
دکتر فریدونی :  تعامل در ارتباط میان دو نسل بسیار اهمیت دارد و دلیل اصلی شکاف نسلها عدم پذیرش و درک تفاوت های طرفین است.
ابراز همدلی و درک از طریق تعاملات چهره به چهره بسیار موثرتر است اما متاسفانه در دنیای امروز تلفن همراه این نوع تعامل را کاهش داده است.

سوال : دور شدن تدریجی نسل ها چه آسیب رفتاری به دنبال خواهد داشت ؟
دکتر فریدونی : انسان ها همواره به دنبال الگو هستند.در سال های اخیر انفجار اطلاعات اتفاق افتاد و از نسل قبلی که مرجع اطلاعت ما بودند سلب اعتماد شد به عبارت دیگر رجوع به بزرگترها برای افزایش دانسته ها کاهش و به دنبال آن تعامل از بین رفت و این کاهش ارتباط احترام میان نسل ها را از کاهش می دهد .

سوال : خواسته های نسل جدید و قدیم چه تفاوتی دارد؟و چگونه می توان این تفاوت ها را مدیریت نمود؟
دکتر شاه حسینی :  تفاوت ها پذیرفتنی است.در دنیای امروز کودکان اطلاعاتی دارند که کودک چهل سال پیش نداشت و در گذشته فرزندان تمام اطلاعات خود را از پدر ومادر خود می گرفتند و فاصله کمی با والدین داشتند در حالی که کودکان امروز به دلیل فراغت و فرصت بیشتر اطلاعات زیادی از محیط اطراف و فضای مجازی دریافت می کنند و والدین به دلیل مشغله زیاد نمیتواند به سرعت کودکان اطلاعات را دریافت کنند.
پدر و مادرها باید بدانند تنها نمی توانند بر دانسته های گذشته خود تکیه کنند و جوان نیز باید بداند در بسیاری از موارد باید از تجربه بزرگترها بهره گیرند.

سوال : به چه روشی شکاف و خلا میان نسل ها را می توان پر نمود؟فرهنگ سازی در این زمینه چگونه ممکن است؟
دکتر شاه حسینی: اگر فرض کنیم فرهنگ از بالا به پایین شکل بگیرد اجبار و دستور کارساز نیست.باید آموزشی وجود داشته باشد که سبب تغییر نگرش شود و به دنبال آن رفتار تغییر کند.
اگر بتوانیم پذیریم که نمی دانیم و بلد نیستیم به دنبال یادگیری خواهیم بود.دلیل اینکه کودکانمان تلفن همراه و فضای مجازی را به کنار ما بودن ترجیح می دهند را باید در رفتار خود جستجو کنیم.
اولین کاری که می توانیم برای کودکان انجام دهیم این است که با آنها همگام شویم و از این طریق می توانیم به تدریج آنها را به فرهنگ اصیل خود سوق دهیم.اما اگر مدام در حال شرط گذاری باشیم آنها جبهه گیری خواهند کرد و در تنهایی خود فرو می روند و این شکاف عمیق تر خواهد شد.

برنامه "ترنج" دوشنبه ها ساعت 10:45 روی آنتن شبکه رادیویی گفت و گو می رود و علاقه مندان می توانند برای دسترسی به فایل صوتی برنامه به سایت شبکه مراجعه کنند.

 

برای شنیدن فایل صوتی این برنامه دکمه پخش را کلیک کنید

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی