مدیر کل حفاظت از منابع طبیعی سازمان جنگل ها و مراتع کشور:

از بین رفتن 40 میلیون اصله درخت کذب است

مهندس افراسیابی در برنامه "صبح و گفتگو" رادیو گفت و گو با رد خبر از بین رفتن 40 میلیون اصله درخت، گفت: این حرف کارشناسی نیست و اصلا با چه دلیل و چگونه به این عدد رسیده اند که این تعداد اصله درخت از بین رفته است.

برنامه "صبح و گفتگو" با حضور مهندس افراسیابی مدیر کل حفاظت از منابع طبیعی سازمان جنگل ها و مراتع کشور و دکتر رضا ارجمندی عضو هیئت مدیره انجمن متخصصان و محیط زیست ایران و با موضوع "40 میلیون اصله درخت شمشاد سیصد ساله از بین رفت، مسئولیت با کیست؟" روانه آنتن شد.

مهندس افراسیابی با رد خبر از بین رفتن  40 میلیون اصله درخت، تصریح کرد: این حرف کارشناسی نیست و اصلا با چه دلیل و چگونه به این عدد رسیده اند که این تعداد اصله درخت از بین رفته است.

وی به با بیان اینکه درخت شمشاد منحصر به جنگل های هیرکانی است به استراتژیک بودن این درخت اشاره کرد و گفت: این درخت بسیار پر ارزش است چون همیشه سبز است ولی به تنهایی نیست و در زیر آیس کوب درختان جنگلی است.

وی به وضعیت این درخت در ایران اشاره کرد و گفت: در کشور ما حدود 70 هزار هکتار شمشاد موجود است و این تعداد به صورت پراکنده و در قالب قطعات کوچک چند هکتاری هستند و حداکثر در پارک سیسنگان نوشهر در سطح حدود 450 هزار هکتار است.

مدیر کل حفاظت از منابع طبیعی سازمان جنگل ها و مراتع کشور با اشاره به بیماری قارچی که در چند سال گذشته شمشادهای ایران به آن گرفتار شدند، اظهار داشت: این بیماری خسارت های زیادی را به شمشادها وارد کرد و حدود 20 هزار هکتار از شمشادهای ما آسیب دیدند و خیلی از درخت های ما را خشک کرد ولی با این حال به هیچ وجه تعداد رخت هایی که از بین رفتند به 40 میلیون اصله نرسید.

وی به بیماری نوظهوری که شمشادهای ایران در شمال کشور گرفتار شدند، پرداخت و عنوان کرد: امسال نیز شمشادها مبتلا به آفتی شدند به نام شبپره شمشاد که حشره ای نوظهور برای جنگل های شمالی ما بود. از خرداد ماه این حشره در محوطه پارک هتل پارسیان در شمال کشور مشهود شد و در کمتر از یک  ماه توانستیم هم آفت را شناسایی کنیم و هم سابقه آفت را بدست بیاوریم ولی اینکه از کجا وارد شده هنوز قابل بحث است.

افراسیابی مبارزه با آفت شب پره را سخت عنوان کرد و گفت: ما از همان زمان، مبارزه با این آفت را شروع کردیم اما متاسفانه این آفت رشدش به اندازه ای بود که شاید بیش از آنچه را که می خواستیم انجام دهیم رشد جمعیتش بیشتر  می شد و دامنه گسترش آلودگی این آفت هم زیاد بود و بخاطر صعب العبور بودن مناطق در شمال کشور، توانستیم از حدود 4 هزار هکتار منطقه آلوده به این آفت در حدود 530 هکتار کار مبارزه با  این آفت را انجام دهیم.

در ادامه دکتر رضا ارجمندی با بیان اینکه این رقم نمی تواند درست باشد به آفت شب پره اشاره کرد و گفت: ما از گذشته های دور، لیست آفات جنگلی را داریم و این آفت جزو لیست نیست و جزو آفات قرنطینه است. منتها این آفت در شرق آسیا وجود دارد و در 10 سال تحولات جهانی رخ داده و در سال 2007 در اروپا دیده شده است.

وی افزود: احتمال دارد این آفت از ترکیه یا گرجستان وارد کشور شده است و اینکه به صورت تعمدی وارد شده باشد بایو تروریسم است و اظهار نظرش خطرناک است و به سادگی نمی توان نظر داد.

عضو هیئت مدیره انجمن متخصصان و محیط زیست ایران در خصوص مبارزه با این آفت متذکر شد: این آفت در سال پنج تا شش نسل دارد و شب پره است و مبارزه کردن با آن کار ساده ای نیست چون شمشادها در زیر آیس کوب درختان جنگلی قرار دارد و نمی توان با هواپیما سم پاشی کرد و فقط باید با دست سم پاشی کنند و نباید سم به جنگل برود.

وی بادآور شد: نباید نسبت به این آفت عجول بود و نباید بگذاریم سموم وارد جنگل شود شبیه این حادثه را در 1364 در جنگل های شمال داشته ایم ولی آن افت در ایران وجود داشت و به مرور آفت فروکش کرد.

وی با تاکید بر اینکه ارقامی که در خصوص از بین رفتن شمشادها گفته می شود بعید می دانم درست باشد، گفت: قبلا شمشادها گرفتار بیماری قارچی بوده اند و این موضوع خسارت های زیادی زده است ولی این عدد را شامل نمی شود.

قابل ذکر است، برنامه "صبح و گفتگو" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 7 صبح از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

برای شنیدن فایل صوتی این برنامه دکمه پخش را کلیک کنید

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی