دربرنامه ترنج بررسی شد:

ابزارهای لازم برای ایجاد ارتباط میان دو نسل

برنامه "ترنج" با موضوع (شکاف بین نسلی و تفاوت سنی بین فرزندان) با حضورخانم دکتر معین الدینی،مشاور خانواده و دکتر شریفی یزدی، روانشناس اجتماعی و جامعه شناس) روانه آنتن شد.

در برنامه "ترنج" کارشناسان ابزارهایی را برای کاهش اختلافات میان نسل والدین و فرزندان برشمردند که در این گزارش آمده است.

سوال : چگونه می توان اختلاف سنی با فرزند را از بین برد و به او نزدیک شد ؟

دکتر معین الدینی: باتوجه به بالا رفتن سن ازدواج فاصله سنی میان والدین و فرزندان افزایش یافته است.در جامعه امروز افراد به حقوق خود آگاهی بیشتری دارند و به همین دلیل فرزندان خود را در اولویت بعدی کارهای خود قرار می دهند.با افزایش فاصله سنی زبان مشترک تا حدود زیادی ضعیف می شود. گام اصلی  برای مقابله با این فاصله ارتباط موثر است.

سوال:ایران از نظر اختلاف میان نسلی در چه مرحله ای است و درمان آن به چه صورت است؟

دکتر شریفی : در حالی که تفاوت بین نسلی می تواند موتور حرکت جامعه باشد ، شکاف میان نسلی به عنوان یک آسیب برای اجتماع در نظر گرفته می شود و مرحله شدیدتر گسست میان نسلی است که مرحله ای است که انسجام اجتماعی شدیدا دچار خدشه خواهد شد و روش های متعارف حوزه ارتباطات و روان شناسی مانند روابط موثر نیست.
مطالعات نشان می دهد که ایران در مرحله شکاف نسلی است و به سرعت در حال نزدیک شدن به گسست نسل هاست.
برای کشور باید برنامه ریزی کلان صورت گیرد و از روابط میان افراد به سطح کلان تر برویم و جامعه را به مرجله تفاوت بین نسل برگردانیم.

سوال : باچه ابزارهایی میتوان ارتباط میان دو نسل برقرار کرد ؟

دکتر معین الدینی : با توجه به رشد تکنولوژی مردم تا حد زیادی به مشکلات اشراف دارند.
اولین قدم در ارتباط موثر عشق ورزیدن به فرزند است.از نوجوانی فرزند که اختلافات شروع به بروز می کند باید گام اول را محکم برداشت.این عشق ورزی را باید به کودک با نوازش و لمس کردن فهماند و محبت را شفاهی نشان داد.
بهترین حالت این است که محبت شرطی نباشد مثلا به کودک خود نگوییم " اگر بشقاب خود را برداری دوستت دارم " بلکه به او بگوییم چون بشقابت را برداشتی و به من کمک کردی خیلی خوشحالم.
قدم دوم پیدا کردن علایق مشترک بین والدین و فرزند است.
والدین در جامعه امروز که پر از استرس کاری و هزینه ای است در معرض تنش قرار دارند و به دلایلی نمی توانند این تنش را در محل کار تخلیه کنند، مشکلات را به خانه می آورند و بر سر همسر و فرزند خالی می کنند.بنابراین باید صبور بود و مسائل را جابجا نکرد.
نظم و قانون باید در خانه وجود داشته باشد.شاید در رورهای اول فززند در برابر این محدودیت ها مقاومت کند اما در حالت کلی به قاعده مند شدن و مسئولیت پذیری فرزند منجر می شود.

سوال : از بین رفتن ارتباط میان نسل ها چه تبعات و آسیب هایی به دنبال دارد؟

دکتر معین الدینی : تحقیقات نشان می دهد از بین رفتن ارتباط میان نسل ها و کم شدن رابطه عاطفی کودک و نوجوان با والدین سبب می شود آنها به دنبال منبع توجه در خارج خانه باشند که  افسردگی و رو آوردن به مواد مخدر را به دنبال دارد.

سوال : چگونه فضای مجازی و دیجیتال سبب اختلاف میان نسلی می شود؟

دکتر شریفی : سواد رسانه ای به ویژه دیجیتال بسیار مهم است.تحقیقات نشان می دهد سرعت فاصله گرفتن از سوی والدین بیشتر از فرزندان است.فضای دیجیتال فضای جذابی است و اگر سواد کافی وجو نداشته باشد زمان و میزان استفاده قابل مدیریت نیست .در واقع چون خود والدین آگاهی ندارند نمی توانند به فرزند خود نیز آموزش دهند بنابراین کودکان هرچه قدر بخواهند در این فضا سیر می کنند و شکاف عاطفی از همینجا شکل می گیرد.انتظار نداشته باشیم فرزند ما را درک کند این ما هستیم که باید سن خود را کاهش دهیم و به فرزند برسانیم.

سوال : درک متقابل میان من و پدرم که 30 سال اختلاف سنی داریم چگونه ممکن است ؟

دکتر شریفی : در حال حاضر دوره نوجوانی طولانی تر از گذشته است و مسئولیت آنچنانی بر دوش یک جوان 24 ساله در جامعه امروز نیست.

در جامعه کنونی یک فرد 24 ساله خود را نوجوان می داند و این شاخصه جامعه پیشرفته است و بعد مثبت قضیه است.اما اشکال آن این است که تمام بار مسئولیت به عهده والدین است.
 و ازسوی دیگر جامعه ما یک تفکر سنتی وجود دارد که پدر 50 ساله به جای آنکه از فرزند خود حمایت کند توقع حمایت فرزند از خود را دارد.
یک چالش بزرگ در ایران این است که گاهی والدین فراموش میکنند که تمامی کارهایی که انجام می دهند برای فراهم کردن محیط آرام و تربیت فرزندان است.و همین موضوع سبب می شود تمامی فعالیت های فرد پر رنگ شده و تربیت کودکان در حاشیه قرار بگیرد.

برنامه "ترنج" دوشنبه ها ساعت 10:45 روی آنتن شبکه رادیویی گفت و گو می رود و علاقه مندان می توانند برای دسترسی به فایل صوتی برنامه به سایت شبکه مراجعه کنند.

برای شنیدن فایل صوتی این برنامه دکمه پخش را کلیک کنید

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی