یک کارشناس خانواده تربیتی مطرح کرد:

سواد رسانه ای معیار کم سواد یا بی سوادی خانواده ها

دکتر ملکی در برنامه" گفت و گوی اجتماعی" از شبکه رادیویی گفت و گو اظهار داشت: امروزه خانواده هایی که از سواد رسانه ای مطلوبی برخوردار نیستند، خانواده های کم سواد یا بی سواد به حساب می آیند.

برنامه "گفت و گوی اجتماعی"با موضوع شبکه های اجتماعی و خانواده ایرانی با حضور دکتر ملکی (کارشناس خانواده با گرایش روانشناسی تربیتی) و سرگرد کیانی (سرپرست اداره تشخیص جرائم فضای مجازی) از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

در این برنامه سرگرد کیانی با اشاره به رشد چشم گیر فضای مجازی در سال های اخیر، گفت: عدم اختصاص زمان کافی برای تربیت فرزندان یکی از معضلاتی است که امروزه در خانواده های ایرانی رشد چشم گیری داشته است.

وی همچنین در ادامه افزود: متاسفانه امروزه برخی از خانواده ها در عین هم زیستی و در کنار یکدیگر، بسیاری از تعاملات خود را از طریق فضای مجازی پیش می برند.

سرپرست اداره تشخیص جرائم فضای مجازی با بیان این که رشد فضای مجازی ارتباط چهره به چهره ی افراد را کاهش می دهد، اظهار داشت: کاهش ارتباط چهره به چهره در بین اعضای خانواده به تدریج موجب کاهش عاطفه در بین اعضای خانواده می شود.

وی با اشاره به این که بیشتر کاربران فضای مجازی را گروه سنی نوجوان و جوان تشکیل می دهد، عنوان کرد: افزایش کاربران نوجوان و جوان در فضاهای مجازی برای خانواده ها نوعی آسیب به شمار می آید، از این رو خانواده ها باید با این زنگ خطر به این موضوع توجه بیشتری داشته باشند.

سرگرد کیانی با تاکید بر استفاده ی بهینه از فضای مجازی و تکنولوژی، اذعان داشت: برای استفاده مفید و بهتر از فضای مجازی باید فرهنگسازی های در این زمینه افزایش پیدا کند.

در ادامه برنامه گفت و گو اجتماعی دکتر ملکی با اشاره به این که پیام ها در شبکه های اجتماعی همواره بر اساس مبانی فکری انسان ها منتقل می شوند، گفت: پیام های مختلف همواره به دنبال تغییرات هستند، به طوری که این تغییرات شامل بنیان های فکری انسان ها می شود و علاوه بر این، راه را برای سودجویی های اقتصادی هموار می کند.

وی با اشاره به ارتباط دنیای مدرن با خانواده های ایرانی، اظهار داشت: خانواده ی ایرانی بدون این که مهارت های لازم را داشته باشد به یک باره با دنیای مدرن رو به رو شده ، در حالی که فراگیری مهارت های زندگی در دنیای مدرن باید قبل از ورود به این دوران صورت گیرد.

این کارشناس خانواده در ادامه افزود: قوانین و آموزش هایی که امروزه در اختیار خانواده های ایرانی قرار می گیرد، باید بر اساس ویژگی ها ی دنیای مدرن گزینش شوند.

وی با تاکید بر اهمیت افزایش سواد رسانه ای در جامعه و خانواده ی ایرانی، گفت: امروزه خانواده هایی که از سواد رسانه ای مطلوبی برخوردار نیستند، خانواده های کم سواد یا بی سواد به حساب می آیند.

فایل صوتی برنامه "گفت و گوی اجتماعی" از وبگاه شبکه رادیویی گفت و گو قابل دریافت است، متذکر می شود که این برنامه در ایام هفته از شنبه تا چهارشنبه ساعت 13:30 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش می شود.

برای شنیدن فایل صوتی این برنامه دکمه پخش را کلیک کنید

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی