در گفت و گوی اجتماعی مطرح شد:

بیش از 8 درصد از جوانان دنیا به فضای مجازی اعتیاد دارند

حجت الاسلام محمد فروهر در برنامه "گفت و گوی اجتماعی" از شبکه رادیویی گفت و گو اظهار داشت: فضای مجازی امروزه خارج از ابعاد مختلف زندگی انسان، به نوعی تمام سبک و روش زندگی را در برگرفته است.

برنامه "گفت و گوی اجتماعی" شبکه های اجتماعی و خانواده ایرانی با حضور دکتر سولماز خلیفه (عضو هیات علمی دانشگاه آزاد و پژوهشگر علوم اعصاب و شناخت رفتار) و حجت الاسلام محمد فروهر (پژوهشگر فضای مجازی و مدیر رسانه حوزه علمیه) از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

در این برنامه حجت الاسلام محمد فروهر با اشاره به اهمیت مباحث مربوط به فضای مجازی، گفت: حدود 60 سال قبل از امروز مباحث ارتباطات جدی گرفته شده و بعد از چند دهه اهمیت رسانه های مختلف بروز پیدا کرد.

وی با اشاره به گسترش ارتباطات و ارتباط آن با دهکده ی جهانی، افزود: در دهه ی اخیر مباحث ارتباطات بیشتر به سوی فضای مجازی رفته و بر روی این موضوع معطوف شد.

مدیر رسانه حوزه علمیه با اشاره به ابعاد مختلف فضای مجازی اظهار داشت: فضای مجازی امروزه خارج از ابعاد مختلف زندگی انسان، به نوعی تمام سبک و روش زندگی را در برگرفته است، به طوری که امروزه به صورت زندگی مجازی بروز پیدا کرده است.

وی با تاکید بر این که فضای مجازی با تمام ابعاد زندگی بشر درگیر است، عنوان کرد: فضای مجازی با تمام موضوعات موجود در فضای حقیقی انسان در ارتباط است.

حجت الاسلام محمد فروهر با اشاره به ارتباط فضای مجازی با خانواده، گفت: فضای مجازی در ارتباطات میان فردی اعضای خانواده رشد بسیار چشم گیری پیدا کرده است.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی دکتر سولماز خلیفه با اشاره به تاثیر حضور خانواده های ایرانی در فضای مجازی، گفت: در دهه ی اخیر و به ویژه در 2 سال اخیر با رشد پیشرفت های تکنولوژی و ورود فضای مجازی به خانواده ها، تغییراتی بسیار جدی در این نهاد رخ داده است.

وی همچنین در ادامه افزود: خانواده های ایرانی امروزه به راحتی در فضای مجازی حضور دارند، به همین اساس همواره مورد تاثیر فواید و آسیب های فضای مجازی هستند.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد با اشاره به این که 8 تا 9 درصد جوانان در تمام دنیا به فضای مجازی اعتیاد دارند، اظهار داشت: تربیت صحیح فرزند در خانواده و الگودهی مناسب رفتاری، بعدها از اعتیاد افراد به فضای مجازی جلوگیری خواهد کرد.

وی با اشاره به شباهت اعتیاد به مواد مخدر و فضای مجازی، گفت: اعتیاد به فضای مجازی نسبت به اعتیاد سایر مواد مخدر، در تغییر مولکول های مغزی تفاوت چندانی ندارد، به طوری که فقط ترک فضای مجازی اندکی راحت تر از ترک مواد مخدر است.

فایل صوتی برنامه "گفت و گوی اجتماعی" از وبگاه شبکه رادیویی گفت و گو قابل دریافت است، متذکر می شود که این برنامه در ایام هفته از شنبه تا چهارشنبه ساعت 13:30 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش می شود.

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی