قاضی دادگاه تجدید نظر :

حبس مربوط به سرقت، به مجازات نقدی تبدیل نمی شود

عابدی در برنامه "آوای قانون " با بیان انواع سرقت و مجازات های آن ، اظهار کرد: مجازات سرقت ، حبس می شود و قابل تبدیل به مجازات نقدی نیست به عبارت عام خریدنی نیست.

برنامه "آوای قانون " با موضوع (سرقت) با حضور عابدی ، قاضی دادگاه تجدید نظر و مدیرکل گزینش قضات روانه آنتن شد.

سوال : سرقت رایانه ای چیست؟

 جرایم علیه محرمانگی داده ها سرقت نامیده نمی شود.به طور کلی داده ها حالت محرمانگی دارند و اگر کسی آنها را رمز گشایی نماید جرم به حساب می آید اما سرقت نیست.
زمانی که هنگام ایجاد دسترسی به اطلاعات افراد رابطی برای سرور مرکزی بین دو نفر قرار دهد و اطلاعات را در حال انتقال شنود کند شنود غیرمجاز نامیده می شود و سرقت نیست.
اگر فردی با استفاده از یک سامانه مال شخص دیگری را انتقال دهد به آن کلاهبرداری اینترنتی گفته می شود و سرقت محسوب نمی شود.
سرقت رایانه ای زمانی است که کل اطلاعات از یارانه فردی به صورت الکترونیک و ...برداشته یا کپی برداری می شود.

سوال : فروش مال مسروقه چه مجازاتی دارد؟

عابدی : فروش مال مسروقه از جنبه های کلاهبرداری است که شامل 7سال حبس می شود.موضوع سرقت شامل رفتارهای مختلفی است.گاهی فرد اموال سرقت شده را برای خود استفاده می کند و اینجا سرقت تمام شده و مجازات خود را داراست.

اما گاهی اموال سرقت شده به فروش می رسد که مجازات مستقل و جداگانه ای غیر از سرقت دارد و تا زمانی که رضایت صاحب مال را جلب کند مجرم محسوب می شود.

سوال :ربودن انسان جز سرقت محسوب می شود یا تعریف دیگری دارد؟

عابدی : با وجود اینکه در نگاه اول ربودن انسان سرقت مال محسوب نمی شود اما باید دانست که می تواند از یک نگاه سرقت مال باشد.ماده 621قانون مجازات های اسلامی ، حبس از 5 تا 15 سال را برای این جرم در نظر می گیرد و اگر ربایش با وسیله  نقلیه و یا مورد سرقت کودک باشد مجازات سنگین تر است.به طور کلی ربایش انسان از اقسام سرقت نیست و عنوان مستقل آدم ربایی دارد.

اگر فردی که ربوده می شود  مجنون و یا کودک باشد و یا سلامت روانی نداشته باشد و قادر به حفظ اموال خود نباشد می توان گفت سرقت اموال مطرح بوده است.اما ربودن انسان بزرگسال به هدف سرقت اموال همراهش اعم از پول ، موبایل و ساعت و ...چون شخص قدرت حفظ اموال را دارد ، هم سرقت اموال و هم آدم ربایی محسوب می شود.

سوال :ایجاد انشعابات غیر متعارف و استفاده شخصی از شبکه های توزیع نفت ، برق ، آب و ... در داخل و بیرون شهر از مصادیق سرقت به شمار می آید ؟

عابدی:  این موضوع استفاده غیرمجاز از انشعابات نامیده می شود. از جهت شرعی ، فقها سرقت قطعی تلقی نمی شود..از آنجایی که بیشتر این قسمت ها به بخش خصوصی واگذار شده است استفاده غیرمجاز از انشعابات حق الناس محسوب می شود.

سوال : مجازات سرقت چیست ، آیا جز  قابل گذشت است؟آیا میتوان حبس مربوط به آن را به جزای نقدی تبدیل کرد ؟

عابدی : سرقت از نوع غیرقابل گذشت است و نیاز به شاکی خصوصی و گذشت وی ندارد.اگر حبس وجود داشته باشد و شاکی رضایت داشته باشد نمی توان آن را به جزای نقدی تبدیل نمود بلکه قانون گذار در ماده 37 اجازه تقلیل درجات می دهد.بنابراین گذشت شاکی سبب از بین رفتن مجازات نمی شود.

اگر در مرحله اجرای احکام بخشش از سوی شاکی صورت گیرد دادگاه می تواند حبس را تقلیل دهد یا به مجازات دیگری تبدیل کند.

سوال : اگر در دادگاه سارق در مورد عدم آگاهی مال خر به سرقتی بودن مال شهادت دهد آیا مال خر تبرئه می شود ؟

عابدی:مداخله در اموال مسروقه طبق قانون مانند مخفی کردن اموال مسروقه جرم محسوب میشود اما اگر بدون علم باشد جرم نیست.
طبق قانون اگر کسی خرید اموال مسروقه را حرفه خود قرار دهد جرم است و  محکوم به شلاق است.
صرف شهادت سارق تاثیری در جرم ندارد .اگر قاضی با توجه به وضع موجود به این نتیجه رسید که فردی مال خری می کند با توجه به علم متعارف خود عمل میکند.

سوال : اگر سارق پس از ورود به منزل و قبل از سرقت دستگیر شود جرم چیست؟

عابدی :قاضی با علمی که دارد فرض های مختلف را تصور می کند و ابهامات موجود درشکایت شاکی را بررسی می کند.
اگر فرد به اراده خود از سرقت امتناع کند جرمی وارد نیست.اما اگر عوامل دیگری مانع از دزدی شود به نسبت موارد احکام متفاوت است.

برنامه " آوای قانون" روزهای سه شنبه و چهارشنبه هر هفته ساعت 10:45 به روی آنتن رادیو گفت و گو می رود و علاقمندان می توانند فایل صوتی این برنامه را از سایت رادیو گفتگو دریافت کنند.

برای شنیدن فایل صوتی این برنامه دکمه پخش را کلیک کنید

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی