دائمی معاون برنامه ریزی اقتصادی وزارت نیرو:

با وجود خشکسالی، الگوی مصرف منطبق بر وضعیت خشکسالی نیست

مهندس علیرضا دائمی در برنامه "رویداد" رادیو گفت وگو بیان داشت: هنوز میزان مصرف آب در شهرها، صنایع و کشاورزی بر اساس فراوانی آب است. با اینکه دچار خشکسالی هستیم ولی رفتار و الگوی مصرف مان منطبق بر این وضعیت یعنی خشکسالی نیست.

برنامه "رویداد" در بخش نخست با موضوع زیر ساخت های منابع آبی کشور مهندس علیرضا دائمی معاون برنامه ریزی اقتصادی وزارت نیرو روانه آنتن شد.

مهندس علیرضا دائمی در خصوص بازنگری در سیاست های این حوزه گفت: سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری مربوط به سال 79 می شود و بعد از آن البته اسناد بالادستی دیگری داشتیم مانند در سال 82 سند راهبردی بخش آب.

وی به شرایط امروز و وضعیت آب در کشور اشاره کرد و عنوان داشت: امروز تحولاتی از جمله تغییر اقلیم ناشی از گازهای گلخانه ای، افزایش جمعیت و تغییر در الگوی مصرف آب در مردم، رخ داده است. این سه مولفه امروز کاملا مشهود است  و تاثیرات آن در زندگی همه مردم دیده می شود.

وی افزود: بر اساس آماری که هواشناسی اعلام کرده است تا 20 روز دیگر بارندگی جدی نخواهیم داشت. بارندگی های پاییز نیز کمتر از شرایط نرمال بود که این وضعیت 16 سال است ادامه دارد. از سوی دیگر مصرف آب بیشتر شده و تولید محصولات کشاورزی نیز افزایش پیدا کرده است.

معاون برنامه ریزی اقتصادی وزارت نیرو با تاکید بر اینکه باید رویکردمان را نسبت به مصرف آب تغییر دهیم، اظهار داشت: مهمترین کاری که در حال حاضر باید انجام دهیم این است که شرایط موجود را تحلیل کنیم و بر این اساس بتوانیم سیاست های راهبردی مان را مجدد بازنگری کنیم. در واقع باید حوزه به حوزه و استان به استان شرایط جدید را شناسایی کنیم.

دائمی به مردم نیز اشاره کرد و ابراز داشت: یک بحثی که باید مورد توجه قرار بگیرد، مشارکت بیشتر مردم در مدیریت آب است. امروز دولت ها در حوزه فعالیت خودشان که عمدتا ایجاد مقررات و نظارت است باید حضور پیدا کنند و سعی کنیم مردم و نهادهای مردمی و کشاورزی نقش مهمتری را در مدیریت آب و مصرف آن ایفا کنند.

وی خاطرنشان کرد: هنوز میزان مصرف آب در شهرها، صنایع و کشاورزی بر اساس فراوانی آب است. با اینکه دچار خشکسالی هستیم ولی رفتار و الگوی مصرف منطبق بر این وضعیت یعنی خشکسالی نیست. نوع مصرف در کشاورزی مشابه سال های قبل است و بسیاری از کشاورزها با همان رویه های سابق از آب استفاده می کنند. این وضعیت در مصارف شهری نیز به همین شکل است.

قابل ذکر است، برنامه "رویداد" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 12 از شبکه رادیویی گفت وگو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت رادیو گفت وگو مراجعه کنند.

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی