مشاور دبیر شورای عالی مناطق آزاد:

غفلت از سواحل مکران بدلیل توجه بسیار زیاد به خلیج فارس

مهندس جعفر آهنگران در برنامه "سؤال" با یادآوری اینکه در سواحل مکران به لحاظ زیرساختی غفلت شده است، گفت: متاسفانه به دلیل غفلت هایی که کردیم آنجا خالی از زیرساخت است. باید زیرساخت ها آماه شود و سرمایه گذاران به دلیل اهمیتی که سواحل مکران دارد آماده هستند که حتی در زیرساخت ها نیز مشارکت داشته باشند.

برنامه "سؤال" با موضوع فرصت های سرمایه گذاری و توسعه سواحل مکران و با حضور مهندس جعفر آهنگران مشاور دبیر شورای عالی مناطق آزاد و فرزان زیادلو کارشناس حوزه اقتصاد به روی آنتن رفت.

مهندس جعفر آهنگران با اظهار به اینکه سواحل مکران تحت الشعاع توجه بسیار زیاد ما به خلیج فارس قرار گرفته است، گفت: توجه بیش از حد ما به خلیج فارس باعث شد تا ما از مزیت هایی که در سواحل مکران از بندر عباس تا بندر گوآتر در منتها الیه جنوب شرقی ایران در پاکستان داریم غافل شویم. این مسیر حدود 1200 کیلومتر است.

وی با اشاره به پتاسیل های سواحل مکران، بیان کرد: مزیت اصلی که سواحل مکران دارد، دسترسی به آب های خروج از سرزمینی و آب های آزاد است و از سوی دیگر به مخازن و میادین بزرگ انرژی متصل است. برای اینکه بتوانیم صنایع انرژی را بر این قسمت مستقر کنیم و بتوانیم سیر جمعیت را به سمت سواحل جنوبی خودمان در حاشیه دریای عمان بکشانیم، جای کار دارد.

مشاور دبیر شورای عالی مناطق آزاد خاطر نشان شد: دولت تدبیر امید نیز تمام همّ خودش را گذاشته تا نظرات مقام معظم رهبری را در این زمینه که از سواحل مکران بعنوان گنج پنهان یاد کرده اند، محقق کند و مهمترین کاری که می توان انجام شود، جهت دادن اعتبارات به این سواحل است.

وی با یادآوری اینکه در سواحل مکران به لحاظ زیرساختی غفلت شده است، تصریح کرد: متاسفانه به دلیل غفلت هایی که کردیم آنجا خالی از زیرساخت است. باید زیرساخت ها آماه شود و سرمایه گذاران به دلیل اهمیتی که سواحل مکران دارد آماده هستند که حتی در زیرساخت ها نیز مشارکت داشته باشند.

در ادامه فرزان زیادلو  به ساختار جغرافیایی و اقتصادی سواحل مکران اشاره کرد و بیان داشت: سواحل مکران 627 کیلومتر طول دارد و از پسا بندر و از نقطه ساحلی گوآتر شروع می شود که مدخل ایران در اقیانوس هند است و امتداد پیدا می کند و سواحل دریای عمان را می پیماید و در نزدیکی بندرعباس به سیرک می رسد. در بین این طول خط ساحلی گسترده که عرض متوسط آن 20 کیلومتر است به مساحت تقریبا 12 هزار متر مربع می رسیم که این مقدار از خیلی از کشورهای دنیا بزرگتر است.

وی به ظرفیت های جغرافیایی این منطقه پرداخت و در خصوص برنامه هایی که قرار است در این منطقه اجرا شود متذکر شد: این ظرفیت جغرافیایی عظیم از دشت های ساحلی و جلگه ای و ماسه و کوه ها پوشش داده شده است. ظرفیت های زمینی برای توسعه کم است و زمین های جلگه کمی دارد و به لحاظ مسایل زیست محیطی منطقه حساس و شکننده ای است. با توجه به این نکات ما نقاط محدودی را داریم برای اینکه بتوانیم طرح های توسعه صنعتی و اقتصادی را در این نقاط پیاده کنیم. بنابریان باید برنامه هایی را انتخاب کنیم که دارای بازده اقتصادی باشند.

این کارشناس حوزه اقتصاد پسا بندری بودن این منطقه را از جمله مهمترین ظرفیت های سواحل مکران برشمرد و اظهار داشت: ما باید ظرفیت های ژئو اکونومیک منطقه را بشناسیم و یکی از مهمترین این ظرفیت ها پسا بندر است. پسا بندر می تواند به یکی از پارک های لژستیکی بزرگ منطبق با فنآوری موج چهارم تبدیل شود.

وی ادامه داد: فناوری موج چهارم در حوزه دریا و کشتیرانی، الان کشتی های باربری که با ظرفیت 600 هزار تن یعنی سالی بیش از 5 هزار کانتیر را حمل کند نیاز به ظرفیت های بندری بزرگ دارند و تنها دو نقطه در منطقه اقیانوس هندتاست که آبخورش اجازه پهلوگیری این کشتی ها را می دهد. این نقطه پسا بندر یکی از آن پتانسیل ها است.

زیادلو خاطر نشان شد: ما می توانیم یک بندر بزرگ اقیانوسی داشته باشیم و یک پارک لژستیکی تا اجازه دهد کشتی های بزرگ در اینجا پهلو بگیرند و از آنجا پایگاه صادرات مجرد به کل منطقه ترانزیت شود.

قابل ذکر است، برنامه "سؤال" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 13:15 تا 13:30 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

برای شنیدن فایل صوتی این برنامه دکمه پخش را کلیک کنید

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی