رحیمیان:

انقلابیگری چیزی نیست جز نسخه یک شیعه تمام‌عیار

جمال رحیمیان، انقلابیگری را نسخه یک شیعه تمام‌عیار دانست و گفت: انقلابیگری یک معیارها و شاخصه‌هایی دارد که همه برگرفته از آموزه‌های دینی، سیره عملی و نظری پیامبر، ائمه اطهار و رهبران انقلاب اسلامی است. طبیعی است که بسیاری (چه در داخل و چه در خارج) این انقلابیگری را برنمی‌تابند.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (انقلابی‌گری، مشخصه‌ها و پیامدهای آن در پیشرفت ملی) با حضور دکتر جمال رحیمیان،عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی روانه آنتن شبکه رادیو "گفتگو" شد.

جمال رحیمیان درباره شاخصه‌های انقلابیگری گفت: متاسفانه در فرهنگ عمومی و در میان مردم واژه انقلابی بودن بد تعبیر شده و انقلابی بودن را مترادف با افراطی‌گری، تندروی، بی‌ملاحظه‌گری و خشونت می‌دانند در حالیکه انقلابیگری چیزی نیست جز نسخه یک شیعه تمام‌عیار. لذا انقلابی بودن به معنای افراطیگری نیست.

وی افزود: انقلابیگری یک معیارها و شاخصه‌هایی دارد که همه برگرفته از آموزه‌های دینی، سیره عملی و نظری پیامبر، ائمه اطهار و رهبران انقلاب اسلامی است. طبیعی است که بسیاری (چه در داخل و چه در خارج) این انقلابیگری را برنمی‌تابند. چون این انقلابیگری یک جامعه و مردم را به سمت آرمان‌های اصیل الهی و انسانی خودش رهنمون می‌کند.

این عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی ادامه داد: در داخل کشور وقتی بسیاری می‌بینند انقلابیگری یعنی در مقابل تبعیض ایستادگی کند و در مقابل خودخواهی‌ها، تجاورز به حقوق مردم بایستد، طبیعی است که بیسیاری این نوع ایستادن با منافعشان سازگاری ندارد تا انقلابیگری را بپذیرند. لذا به شیوه‌های مختلف برچسب تندوری به انقلابیگری می‌زنند.   

رحیمیان عنوان کرد: فرد انقلابی و مبارزشخصی خودساخته است و بر هوای نفسش غالب باشد و بر خودخواهی‌های درونیش غلبه کند. به عبارتی فرد انقلابی مرزهای خودخواهی را کنار می‌زند و دیگرخواهی را جایگزین آن می‌کند. بنابراین هیچ فرد خودخواهی نمی‌تواند انقلابی باشد، زیرا فرد خودخواه نمی‌تواند از لاک منیت خودش بیرون بیاید.

وی افزود: فرد انقلابی باید برای خود هیچ نخواهد و اگر چیزی طلب کند برای آرمان‌ها و ملت محرومی است که سنگ آنها را به سینه می‌زند. معروف است که می‌گویند تمام انحطاط‌ها از خواستن و داشتن آغاز می‌شود. خواستنی که به خاطر آن مجبوری برای به دست آوردن آن در مقابل دیگران سر تعظیم فرود بیاوری. یا چیزی داری که برای نگه داشتن آن ناچاری در مقابل دیگران کوتاه بیایی. 

برنامه "گفت وگوی سیاسی" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 17:30 تا 18:45 از شبکه رادیویی "گفت‌وگو" پخش می‌شود وعلاقه‌مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت رادیو "گفت وگو" مراجعه کنند.

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی