رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پروش:

تا وقتی که دانش آموزان برای کنکور نگرانی دارند کلاس های کمک آموزش دایر هستند

دکتر عبدالرسول عمادی در برنامه "مناظره علمی" رادیو گفت و گو، با اظهار به اینکه موسسات بخش خصوصی کمک حال آموزش و پرورش هستند، گفت: حالا که هنوز کنکور دایر است و حذف نشده است این موسسات از جهاتی می توانند نقش مثبتی را ایفا کنند اگرچه باید تب کنکور را خواباند. اما تا وقتی که دانش آموزان برای کنکور نگرانی دارند، این کلاس ها هستند و از جهاتی می توانند مفید باشد.

برنامه "منظره علمی" با موضوع کلاس های کنکور آری یا خیر و با حضور فرایشی پور موسس و مدیریت دبیرستان غیرانتفاعی بهار در تهران و از خیرین مدرسه ساز سیستان و بلوچستان و دکتر عبدالرسول عمادی رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پروش به روی آنتن رفت.

فرایشی پور با اظهار به اینکه برون سپاری در آموزش و پرورش سابقه ای دیرینه دارد، گفت: این برون سپاری حداقل از سال 1300 در ایران اتفاق افتاده و در حوز زبان انگلیسی بوده و بعدها در دهه چهل و پنجاه کلاس های آموزش الکترونیک، کامپیوتر و چیزهای دیگر را بخش خصوصی انجام دادند و آموزش و پرورش از ابتدا بخاطر نداشتن امکانات خودش را از این موضوع کنار کشیده است.

دکتر عبدالرسول عمادی با اظهار به اینکه موسسات بخش خصوصی کمک حال آموزش و پرورش هستند، گفت: حالا که هنوز کنکور دایر است و حذف نشده است این موسسات از جهاتی می توانند نقش مثبتی را ایفا کنند اگرچه باید تب کنکور را خواباند. اما تا وقتی که دانش اموزان برای کنکور نگرانی دارند، این کلاس ها هستند و از جهاتی می توانند مفید باشد.

رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پروش در خصوص ماده واحده ای که در سال 86 در مجلس تصویب شد که بر اساس آن باید کنکور در تمامی مقاطع تا سال اول برنامه پنجم توسعه حذف و سوابق تحصیلی جایگزین آن می شد، خاطر نشان کرد: این قانون در سال 92 تغییر کرد و عنوانش قانون "سنجش و پذیرش دانشجو" شد. در این قانون که واقع گرا تر از قانون قبلی بود، قرار شد کنکور در مدت پنج سال در 85 درصد رشته محل های دانشگاه ها در کشور حذف شود. منتها برای کمتر از 15 درصد کنکور باقی بماند.

فرایشی پور با انتقاد از مافیای کنکور، تصریح کرد: مافیای کنکور خاستگاه اقتصادی دارد ولی در آموزشگاه ها قشر عظیمی از دبیران، اساتید فعالیت و سرمایه گذاری می کنند و منصفانه نیست که آنها را با کلمه مافیا اطلاق کنیم. در این جا بحث آموزش است و افراد زیادی  زحمت می کشند.

عمادی کنکور را یک آزمون غربالگر معرفی کرد و اظهار داشت: کنکور هدفی جز تفکیک کردن دانش اموزان را ندارد و برای اینکه این تمایز را ایجاد کند باید هر روز سوالاتش را سخت تر کند و از جاهایی که احتمال می دهد بچه ها کمتر می توانند پاسخ دهند، برود و پاسخ دهد و این تمایز میان سوالات کنکور و آزمون های ما در ارزیابی پیشرفت تحصیلی است.

وی کنکور را مروج فرهنگ مقایسه در میان دانش آموزان معرفی و تصریح کرد: چون ما در آموزش و پرورش وقتی می خواهیم از یک کتاب امتحان بگیریم می خواهیم دانسته های دانش آموزان را نسبت به امورات بسنجیم و اصلا قصد مقایسه و مسابقه وجود ندارد ولی کنکور غربالگر است و می خواهد تفکیکی ایجاد کند و هر چه توان تفکیکش بالاتر باشد، خودش را موفق تر می بیند. بنابراین کنکور از این جهت به لحاظ محتوایی به آموزش و پرورش آسیب می زند به دلیل اینکه فرهنگ مسابقه و مقایسه را ترویج می کند و البته ناگزیر است.

عمادی اظهار داشت: ما نمی توانیم همزمان برنامه ای را طراحی کنیم که هم حجمی از دروس که در آموزش و پرورش تدریس شده، از بچه ها بخواهند پاسخ دهند و هم اینکه این را در یک زمانبندی فشرده به ما تحویل دهند و این دو، دو مقوله جدا از هم هستند و کنکور آمده این دو را با هم تلفیق کرده است.

فرایشی پور با یادآوری اینکه تا کنون نیم قرن در کشور کنکور برگزار شده است، به دلیل رونق کلاس های کنکور طی سال های اخیر اشاره و عنوان کرد: امسال چهل و نهمین سال است که دارد کنکور برگزار می شود و نزدیک به نیم قرن است که کنکور برگزار می شود و دلیل رونق کلاس های کنکور در سال های اخیر چند  علت دارد، از جمله اینکه ما در دوره دبیرستان در آموزش های کلاسیک مدرسه ای آزمون تستی نداریم و آزمون ها تشریحی هستند و این کار در آموزشگاه ها انجام می شود. یعنی آموزشگاه ها این نقیصه را برطرف می کنند و این باعث جذب دانش آموزان می شود.

وی با اشاره به عدالت آموزشی اظهار داشت: در برخی از نقاط که از کمترین امکانات آموزشی برخوردارند عدالت آموزشی وجود ندارد و باید امکانات را به صورت عادلانه توزیع کنیم تا همه بچه ها بتوانند از امکانات بهره مند باشند.

قابل ذکر است، برنامه "مناظره" از یکشنبه تا چهارشنبه ساعت 16 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

برای شنیدن فایل صوتی این برنامه دکمه پخش را کلیک کنید

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی