دکترمهدی قدیانی:

عملکرد برخی از آموزشگاه ها ضعیف تر از دبیرستان های معمولی است

دکترمهدی قدیانی در برنامه "مناظره علمی" رادیو گفت و گو، با اظهار به اینکه عملکرد برخی از آموزشگاه ها ضعیف تر از دبیرستان های معمولی است، گفت: آمار قبولی برخی از این آموزشگاه ها آنقدر پایین است که آمار قبولی یک دبیرستان معمولی می تواند از آنها بالاتر باشد. بعضی از آموزشگاه ها آموزش درستی دارند ولی بسیاری از این آموزشگاه ها به نوعی وقت دانش آموز را هدر می دهند.

برنامه "منظره علمی" با موضوع کلاس های کنکور آری یا خیر و با حضور علی امین صادقیه رئیس انجمن فرهنگی ناشران آموزشی ایران و دکترمهدی قدیانی مشاورآموزشی حوزه کنکور به روی آنتن رفت.

علی امین صادقیه با اشاره به کلاس های کنکور، بیان داشت: مسلما این کلاس ها مورد نیاز دانش آموزان است بخاطر سطح اختلاف آموزشی دانش آموزان در مدارس معلم این توانایی را ندارد تا بتواند به همه دانش اموزان به صورت عادلانه از جهت آموزشی کمک برساند.

وی ادامه داد: جای سوال است که این اختلاف را باید در کجا حل کرد؟ بنابریان باید یکسری موسسات و آموزشگاه هایی وجود داشته باشند تا بتوانند در این بخش کمک رسانی کنند. به همین منظور آموزش و پرورش تصمیم گرفته تا آموزشگاه هایی را به صورت خصوصی دایر کند و مجوز آن را خود آموزش و پرورش در اختیار آموزشگاه دار قرار می دهد.

رئیس انجمن فرهنگی ناشران آموزشی ایران  با اظهار به اینکه آموزشگاه ها تحت نظارت آموزش و پرورش هستند، افزود: اگر مشکلی در بخش های آموزشی و یا رفاهی آموزشگاه باشد با توجه به شرایطی که خواهد داشت، آموزش و پرورش می تواند کار را پیگیری کند.

دکترمهدی قدیانی کلاس های کمک آموزشی را مفید برشمرد و چند شرط را لازمه مفید بودن دانست و عنوان کرد: یکی از شرایطی که خیلی اهمیت دارد این است که هدف اول ما کمک به دانش آموزان باشد. 

مشاورآموزشی حوزه کنکور متذکر شد: وقتی از مافیای کمک آموزشی بحث می کنید یعنی در اینجا بحث اول پول و مسایل مالی است پس وقتی در اینجا هدف اول را نداشته باشیم بقیه کارها را نیز نمی توانیم بخوبی اجرا کنیم.

صادقیه با اشاره به اینکه عدالت در کنکور رعایت می شود، گفت: در سال سوم دبیرستان که سال نهایی است، بعد از اینکه آزمون با آن طراحی سوال خاص خود گرفته می شود، می بینیم در بخشی که تصحیح صورت می گیرد و اعلام نتیجه می شود چه اعتراضات سنگینی صورت می گیرد و حتی گاهی وقت ها تقلب های بسیار سنگینی اتفاق می افتد ولی ما در حوزه کنکور هیچ وقت ندیده ایم که بعد از اینکه بچه ها کنکور می دهند به خیابان ها بیایند و اعتراض کنند و این نشان می دهد این عدالت، عدالت درستی بوده و حتی سوالاتی که در کنکور مطرح می شود سوالات بجایی است و کتاب هایمان دارد این شرایط را به وجود می آورد.  

قدیانی کلاس های کمک آموزشی را برای کمک به عدالت بیشتر در میان دانش اموزان برشمرد و گفت: سازمان سنجش در گزینشی که در کنکور دارد بحثی به نام بومی گزینی و سهمیه بندی ها دارد و تا حدودی عدالت آموزشی را می تواند پوشش دهد ولی این مسئله به طور کامل پوشش پیدا نمی کند و در اینجاست که بحث کمک آموزشی چه در قسمت کتاب، چه در قسمت سی.دی و چه بصورت اینترنتی یا کلاس های آموزشی می توانند وارد موضوع شوند و خیلی هم کمک کنند.

وی در ادامه متذکر شد: اما دو مشکل ایجاد می شود اول استرس ها و ترس های نابجایی است که بعضی اوقات برخی ایجاد می کنند و دوم اینکه اگر قرار است کمک شود نباید خود اینها هزینه ای اضافه تر و خیلی بیشتر بر دوش دانش آموزان بگذارند.

قدیانی با اظهار به اینکه عملکرد برخی از آموزشگاه ها ضعیف تر از دبیرستان های معمولی است، ابراز داشت: آمار قبولی برخی از این آموزشگاه ها آنقدر پایین است که آمار قبولی یک دبیرستان معمولی می تواند از آنها بالاتر باشد. متاسفانه همه از کلمه دوپینگ برای آموزشگاه ها استفاده می کنید و من با این هم مشکل دارم بعضی از آموزشگاه ها آموزش درستی دارند و بعضی از اساتید واقعا به دانش آموز آموزش می دهند ولی بسیاری از این آموزشگاه ها به نوعی وقت دانش آموز را هدر می دهند.

قابل ذکر است، برنامه "مناظره" از یکشنبه تا چهارشنبه ساعت 16 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند. 

برای شنیدن فایل صوتی این برنامه دکمه پخش را کلیک کنید

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی