ریاست کمیته محیط زیست شورای شهر تهران:

شهرداری ها و دولت بدون چون و چرا مسئول آلودگی هوا هستند

مهندس حقانی در برنامه "صبح و گفتگو" رادیو گفت و گو، با ذکر اینکه کمتر به این فکر افتاده ایم که راهکار اجرایی و عملی برای رفع آلودگی هوا چیست، گفت: شهرداری ها و دولت بدون چون و چرا مسئول آلودگی هوا هستند. عدم تعامل بین دولت و شهرداری ها معمولا در گذشته و شاید حال این مشکل را به وجود آورده .

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع شرایط ناسالم هوای تهران برای گروه های حساس و با حضور مهندس حقانی ریاست کمیته محیط زیست شورای شهر تهران و مهندس بازگیر ریاست سازمان حفاظت محط زیست شهر تهران به روی آنتن رفت.

مهندس بازگیر با اشاره به اجرای طرح ترافیک گفت: هدف از طرح ترافیک این بود تا حجم خودروهایی که به منطقه مرکزی شهر تردد می کنند را کاهش دهد در صورتی که تقریبا ظرفیت خودروها در این مناطق تکمیل است.

وی با توجه به ساختار جمعیتی و وضعیت فعالیت ها در تهران، آمار ها را نشان دهنده خیلی از مسایل دانست و عنوان کرد: شهر تهران از نظر مساحت صد و بیست و پنجمین شهر دنیا است و از نظر جمعیت بیست و هشتمین شهر دنیا است و در مقایسه با دو شهر توکیو و نیویورک که از نظر مساحت و از نظر جمعیت اولین و دومین شهر دنیا هستند می بینم که تناسب بین جمعیت و مساحت وجود دارد.

ریاست سازمان حفاظت محیط زیست شهر تهران افزود: رتبه تراکم نیویورک 114 است و رتبه تراکم شهر تهران در دنیا 16 است ! یعنی بعد از چند شهر هند و چند شهر در چین پر جمعیت، تراکم تهران با 10 هزار و 550 نفر در کیلومتر مربع بیشترین و بدکیفیت ترین حالت را دارد.

وی با اظهار اینکه این آمار به معنای یک بار اضافه است، گفت: فراتر از اکولوژی تهران به این شهر تحمیل شده است. علاوه براین نزدیک به 300 تا 400 هزار واحد صنفی در تهران مشغول به فعالیت هستند، در کنار چندین هزار واحد صنعتی، هزاران واحد خدماتی مختلف و بارگذاری های دیگر به حجم فعالیت هایی شهر اضافه شده است.

بازگیر با بیان اینکه ما تهران را به شکلی ساختیم که نیاز کشور به این سمت بیاید، اظهار داشت: جمعیت روانه تهران شده است چون قطب آموزشی، قطب درمانی، قطب سیاست گذاری در تهران است و پیامدهایی از جمله کارتن خواب ها، ازدحام جمعیت و آلودگی هوا از این مسئله ناشی می شود.

در ادامه مهندس حقانی با ذکر اینکه کمتر به این فکر افتاده ایم که راهکار اجرایی و عملی برای رفع آلودگی هوا چیست، گفت: شهرداری ها و دولت بدون چون و چرا مسئول آلودگی هوا هستند. عدم تعامل بین دولت و شهرداری ها معمولا در گذشته و شاید حال این مشکل را به وجود آورده و هرکس در مواقع وارونگی هوا و آلودگی هوا، توپ را در زمین دیگری می اندازد.

وی متذکر شد: جدای از تمرکز جمعیت، تمرکز ساخت و سازها، توسعه بی رویه شهر، اجرا نشدن طرح های جامع و تسهیلی و تمرکز همه جذابیت هایی که مهندس بازگیر اشاره داشتند، باید به فکر راهکار باشیم. تا هوا سرد می شود و وارونگی هوا صورت می گیرد ما به فکر می افتیم.

ریاست کمیته محیط زیست شورای شهر تهران در خصوص دلایل آلوگی هوا بیان داشت: آلودگی هوای کلان شهر ها و بخصوص تهران، حاصل لوله اگزوز ها است و حداقل 80 درصد سوخت ها فسیلی است که حاصل تردد عوامل متحرک مثل خودروهای شخصی، عمومی، موتور سیکلت ها و عوامل ثابت از جمله کارگاه ها و کارخانه ها است که بیشترین آنها در تهران متمرکز است.

وی به طرح هایی که به منظور کاهش آلودگی هوا دیده می شود اما کارایی لازم را ندارند، اشاره کرد و گفت: ما باید زیرساخت های حمل و نقل عمومی مان را توسعه دهیم و بعد از مردم بخواهیم طرح زوج و فرد را اجرا کنند و یا خودروی تک سرنشین بیرون نیاورند. متاسفانه احساس مسئولیت در بین مسئولین هیچ وقت تبیین نشده و به وجود نیامده و طرح ها پشت درهای بسته ای تهیه می شود که کارایی ندارند.

حقانی با اظهار به اینکه اولویت کاهش آلودگی هوا از نظر شهرداری، پروژه های شهری است که در حال اجراست، تصریح کرد: ما باید توسعه حمل و نقل عمومی و زیرساخت ها را با اولویت حمل و نقل ریلی و بخصوص مترو که از سوخت پاک استفاده می کند، استفاده کنیم.

مهندس بازگیر با تاکید بر اینکه باید برای همه موضوعاتمان را در اولویت بگذاریم، گفت: یکی از مشکلات اصلی که داریم، این است که هر کدام تاکید بر یک راهکار داریم و به اجماع کامل نمی رسیم و چون راهکار من تنها یا من دستگاه حقیقی و حقوقی به سرانجام نمی رسد پس در سایر امور هم مشارکتی نخواهم داشت.

وی با بیان اینکه ما برای آلودگی هوا برنامه و قانون هر چند ناقص داریم، در عین حال افزود: اما همان برنامه و قانون های هر چند ناقص را هم بر حول محورشان حرکت نکردیم.

قابل ذکر است، برنامه "صبح و گفتگو" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 7 صبح از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

برای شنیدن فایل صوتی این برنامه دکمه پخش را کلیک کنید

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی