کارشناسان پاسخ میدهند:

چه کنیم دخلمان با خرجمان بخواند؟

برنامه "ضرب سکه " با موضوع (مدیریت کاهش هزینه ها) با حضور زهرا ممتاز جامعه شناس فرهنگی و فعال در جشنواره کارآفرینان و دکتر مسلم خانی پژوهشگر و مدرس دانشگاه در حوزه اقتصاد و کسب و کار روانه آنتن شد.

کارشناسان مدیریت و اقتصاد خانواده  در برنامه " ضرب سکه " رادیو گفتگو درباره مدیریت هزینه ها و ایجاد تعادل میان دخل و خرج راهکارهایی ارائه دادند که در گزارش زیر می خوانید:

سوال : دخل و خرجمان با هم یکی نیست .چه باید بکنیم ؟با توجه به اینکه بیشتر هزینه ها مانند قبض آب و برق و...و هزینه های روزمره ثابت است ، برای مدیریت چه هزینه ای را می توان کاهش داد؟

دکتر خانی : مهمترین موضوع در مدیریت هزینه ها رعایت اولویت بندی است که در هرخانواده وجود دارد و از یک خانواده به دیگری متفاوت است

.پیشنهادهایی برای تبدیل ورودی های کوچک به خروجی های مثبت وجود دارد.

1-     وقت گذاشتن برای آموزش فرزندان برای اینکه در مدارس و دانشگاه دولتی پذیرفته شود بار بزرگی را از دوش خانواده کم می شود  زیرا شهریه بخش بزرگی از هزینه های خانواده است.

2-    هوشمندسازی بهره وری از انرژی ساختمان و استفاده از مشاوره های تخصصی در حوزه هزینه های ثابت خانواده.
اخیرا در بسیاری از ساختمان های شهری بسیاری از شرکت هایی که درحوزه مدیریت انرژی فعالیت می کنند ، از انرژی خورشیدی بهره می برند.درواقع به جای استفاده از برق عمومی یک پنل خورشیدی خریداری شده است.ممکن است در ابتدا پنل خورشیدی کمی هزینه در پی داشته باشد اما به مرور هزینه مصرفی انرژی صفر خواهد شد.چراکه این امکان وجود دارد که برق تولیدی را به شبکه توزیع بفروشیم.استفاده لامپ کم صرف ، نوین سازی لوله کشی داخل ساختمان از جمله کارهای دیگر است.

3-    سفرهای ارزان قیمت را در برنامه های خود قرار دهیم.الگوی تورهای گردشگری و سفرهای دسته جمعی از جمله سفرهای ارزان قیمت است.لازم نیست حتما سفر با هواپیما یا ماشین باشد

4-     ایجاد انجمن های خبره برای مدیریت هزینه های خانوار از دیگر پیشنهادات است. به اشتراک گذاشتن مکان ارزانسراها و بازارچه در شبکه های اجتماعی

5-    ورود سبک زندگی جدید که با شرایط اقتصادی و طبقه اجتماعی خانواده سازگار نیست باعث افزایش هزینه ها می شود که کنترل آن سخت خواهد بود.

سوال : زوج های جوان چگونه هزینه های زندگی را مدیریت کنند؟

ممتاز : برای اینکه دخل و خرج خانواده باهم همخوانی داشته باشد باید اختلاف سلیقه میان مرد و زن برطرف شود .یک نفر مدیریت مخارج را برعهده بگیرد.

 شناخت موقعیت مالی خانواده اولین گام در جهت کنترل هزینه هاست یعنی یک واقع بینی در این موضوع نیاز است به این معنا که هزینه کردها و مخارج براساس درآمد موجود باشد.توصیه می شود جوان ها به سراغ وام نروند زیرا این وام ها اکثرا با بهره های زیادی اعطا می شوند که سبب عقب ماندگی در تامین هزینه هامیشود.
در گام بعدی خانواده ها بین نیاز و خواسته تفاوت قایل شوند.در واقع در وهله اول باید نیازها برطرف شوند و پس از اینکه اقتصاد خانواده رونق گرفت.
خواسته ها معمولا شامل چیزهای لوکس می شوند.شادی های زودگذر را باید برای رسیدن به ثبات کنار بگذاریم.به عنوان مثال به کودکمان بیاموزیم برای رسیدن به یک دوچرخه از شادی های کوچک بگذرد.

صرفه جویی با خساست اشتباه گرفته نشود و در برابر شرایط ایجاد شده منعطف باشیم.داشتن یک شغل کوچک در کنار شغل اصلی یک از مواردی است که در این زمینه کاربرد دارد.

سوال : هزینه های  پرت در خانواده مانند مواد خوراکی که گاها دور ریخته می شود چگونه قابل مدیریت و کاهش است؟

دکتر خانی : طبق گزارش سبد کالای مرکز آمار که به صورت فصلی منشر می شود 33درصد هزینه های خانواده در حوزه خورد و خوراک است.نکته این است که اگر ما بتوانیم در تامین مواد غذایی به بازارهای دوره ای ، شبکه ای و خوشه ای دست پیدا کنیم یا طبق برنامه ای تامین این مواد را بصورت گروهی و در حجم بالا و انبوه تهیه کنیم قیمت تمام شده بسیار کاهش می یابد.

برنامه "ضرب سکه" شنبه ها ساعت 10:45 روی آنتن شبکه رادیویی گفت و گو می رود و علاقه مندان می توانند برای دسترسی به فایل صوتی برنامه به سایت شبکه مراجعه کنند.

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی