یک کارشناس رسمی امور بانکی بیان داشت:

افزایش چک های برگشتی باعث کاهش اعتماد شده است

دکتر ایمان زنگنه در برنامه "گفت وگوی اقتصادی" رادیو گفت و گو با تصریح بر این موضوع که اعتماد در مبادلات قطعا لازمه گسترش فعالیت های اقتصادی است، ابراز داشت: وقتی آمار چک ها برگشتی افزایش پیدا می کند نشان از این است که سرمایه های اجتماعی مانند اعتماد در کشورمان کاهش پیدا کرده است. قطعا برای اقتصادی که در صدد رشد است، کاهش سرمایه های اجتماعی به عنوان یک مولفه منفی مطرح می شود.

برنامه "گفت وگوی اقتصادی" با موضوع آسیب آماربالای چکهای برگشتی و تاثیرآن درگردش مالی بازار و با حضور دکتر وحید شقاقی کارشناس اقتصادی و استاد دانشگاه و دکتر ایمان زنگنه کارشناس رسمی امور بانکی و کارشناس مسائل اقتصادی روانه آنتن شد.

دکتر وحید شقاقی به ابزارهای پولی و مالی اشاره داشت و تصریح داشت: هر چقدر بتوانیم ابزارهای پولی و مالی را گسترش دهیم و به خوبی در اقتصاد به کار ببندیم می توانیم عاملی برای رونق فعالیت های اقتصادی و خروج از رکود تاثیر گذار باشد.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به چک به عنوان یکی از ابزارهای پولی و مالی ادامه داد: این ابزارها باید در بازارهای سرمایه و پولی به خوبی طراحی شوند و با ادبیات روز اقتصادی گسترش پیدا کنند. دومین محوری که مهم است، رابطه دو طرفه بین اقتصاد و صدور چک است. رکود اقتصادی می تواند عاملی برای برگشت چک ها باشد و از این طرف برگشت چک نیز می تواند به رونق اقتصادی ضربه بزند. بنابراین یک رابطه دو سویه بین رونق و رکود اقتصاد با ابزارهای مالی مانند چک وجود دارد.

این استاد دانشگاه پشتیبان و لازمه رونق اقتصادی را اعتبار و اعتماد دانست و عنوان داشت: اقتصاد اگر می خواهد رونق پیدا کند باید اعتبار و اعتماد داشته باشد و هر چقدر به این مهم ضربه وارد شود، طبیعتاً اقتصاد کلان متزلزل خواهد شد و مشکلات زیادی در اقتصاد خواهیم داشت. این حجم بالای چک های برگشتی یکی از دلایل کاهش اعتماد فعالان اقتصادی به ابزارهای مالی و پولی مانند چک است.

وی افزود: ابزارهای اقتصادی مانند ابزارهای مالی و پولی می توانند شرطی برای رونق فعالیت های اقتصادی و مولد باشند ولی اگر نتوانیم الزامات و ساختارها و قوانین پشتیان آنها را به خوبی تنظیم کنیم، همین ابزار مفید می تواند مشکلاتی را برای اقتصادمان ایجاد که در حال حاضر می بینیم این ابزار کارآمدی لازم را نداشته است.

دکتر ایمان زنگنه در ادامه با تصریح بر این موضوع که اعتماد در مبادلات قطعا لازمه گسترش فعالیت های اقتصادی است، ابراز داشت: وقتی آمار چک های برگشتی افزایش پیدا می کند نشان از این است که سرمایه های اجتماعی مانند اعتماد در کشورمان کاهش پیدا کرده است. قطعا برای اقتصادی که در صدد رشد است، کاهش سرمایه های اجتماعی به عنوان یک مولفه منفی مطرح می شود.

وی افزود: فعالین اقتصادی امروز به قابلیت نقد شوندگی چک اعتمادی ندارند. اگر این اعتماد از بین برود، قطعا مبادلات مان کاهش پیدا خواهد کرد و این عدم وجود سرمایه های اجتماعی در بلند مدت کاهش پیدا خواهد کرد.

این کارشناس مسائل اقتصادی در خصوص آمارهای مربوط به چک و صدور آن نیز عنوان داشت: 1.7 درصد از تعداد مبادلات تجاری از طریق چک انجام می شود که از نظر تعداد شاهد تعداد زیادی نیستیم. اما اگر به بعد مبلغ چک ها اشاره کنیم؛ 38 درصد کل مبادلات اقتصادی مان از طریق چک انجام می شود و این نشان می دهد چرا افزایش چک های برگشتی می تواند موجب نگرانی باشد که قانون گذار و بانک مرکزی باید به آن واکنش نشان دهند.

قابل ذکر است، برنامه "گفت و گوی اقتصادی" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 14:30 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

برای شنیدن فایل صوتی این برنامه دکمه پخش را کلیک کنید

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی