کنعانی :

دیدار با آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در روزگار بحران به ما امید و آرامش تازهای می‌داد

حسین کنعانی مقدم گفت: مواقعی که اتفاق یا بحرانی در کشور روی می‌داد، دچار ترس و دلهره می‌شدیم، اما وقتی نزد ایت‌الله هاشمی‌رفسنجانی می‌رفتیم و با وی بحث می‌کردیم، آرامش خاطری به ما دست می‌داد.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (نگاهی به شصت سال مبارزه و مجاهدت‌های آیت‌الله هاشمی رفسنجانی) با حضور دکتر محمدعلی بشارتی، حسین کنعانی‌مقدم، کارشناس مسائل سیاسی روانه آنتن شبکه رادیو "گفت‌وگو" شد.

کنعانی‌مقدم گفت: اگر به دو دوره (دوران عبور از بحران و دوران جنگ) نگاه کنیم، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نقش بی‌بدیلی در عبور از بحران داشت. همان‌طور که در کتابی با همین عنوان خاطراتشان را نوشتند، کشور دستخوش مشکل شده و گروه‌های مسلح در اطراف و اکناف کشور اقدام به تجزیه‌طلبی می‌کردند. 

وی افزود: در داخل کشور نیز مسائلی را منافقین ایجاد کرده بودند و با راه‌اندازی گروه‌های مختلف اقدام به ترور چهره‌های مطرح نظام کردند. در این میان آیت‌الله خامنه‌ای و هاشمی‌رفسنجانی نیز ترور شدند. واقعه بمبگذاری حزب جمهوری اتفاق افتاد و همه این مسائل به تنهایی می‌توانست یک کشور را از پا دربیاورد.

این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: در آنزمان مسئولیتی داشتم بنابر همین مسئولیت در مجلس شورای اسلامی به دیدار آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی رفتم و شرایط و مشکلات را برایش توضیح دادم و راه چاره خواستم. وی با امید بسیار و نگاه باز به آینده گفت همه این مشکلات حل و فصل می‌شود و مشکلی باقی نخواهد ماند. در رابطه با حفاظت از شخصیت‌ها و برخی مسائل دیگر توصیه‌هایی ارائه کرد و بعد بر این تاکید داشت باید نهادهای که می‌توانند در مقابل حمله منافقین یا ترور شخصیت‌ها بایستند، تقویت کنیم.

 کنعانی‌مقدم عنوان کرد: در آنزمان بحث نیروهای سپاه، کمیته و نیروهای امنیتی و اطلاعاتی و مسائل مختلف بود. در این رابطه نگاه آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی نگاه سیستماتیک و تشکیلاتی به مسائل بود. از طرفی پس از ترور وی، امام خمینی(ره) در پیامی فرمودند تا نهضت زنده است، هاشمی زنده است و مقام معظم رهبری نیز گفتند: هیچ‌کس برای من هاشمی نمی‌شود. شاید این دو جمله بتواند به صورت کامل بیوگرافی وی را ترسیم کند. 

وی بیان کرد: پس از این بحران‌ها، وارد جنگ تحمیلی شدیم، اگرچه هنوز بحران کردستان و مسائل مختلف را داشتیم با این حال جنگ تحمیلی آغاز شد و وارد دفاع از کشور شدیم. از طرفی در آمل مشکل پیدا کردیم و با دکتر میرسلیم به آمل رفتیم تا بحث جنگل را حل کنیم. در این مواقع که اتفاق در کشور روی می‌داد دچار ترس و دلهره می‌شدیم، اما وقتی نزد ایت‌الله هاشمی‌رفسنجانی می‌رفتیم و با وی بحث می‌کردیم، آرامش خاطری به ما دست می‌داد.

برای شنیدن فایل صوتی این برنامه دکمه پخش را کلیک کنید

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی