دکتر منوچهر متکی:

شجاعت، ریسک پذیری و آینده نگری مرحوم آیت الله هاشمی ، محور تصمیم سازی های ایشان بود

دکتر منوچهر متکی در ویژه برنامه "یار انقلاب" رادیو گفت و گو، به بیان ویژگی های شخصیتی آیت الله هاشمی رفسنجانی پرداخت و گفت: شجاعت، ریسک پذیری و آینده نگری در تعامل آقای هاشمی با بحران ها، محور تصمیم سازی های ایشان بود. این تصمیم سازی ها در چارچوب منافع نظام و مبتنی بر اصول انقلاب بود. صبوری ایشان در مقابل مشکلات فرصت ساز بود.

دکتر منوچهر متکی در ابتدا به بیان ویژگی های شخصیتی آیت الله هاشمی رفسنجانی پرداخت و گفت: شجاعت، ریسک پذیری و آینده نگری در تعامل آقای هاشمی با بحران ها، محور تصمیم سازی های ایشان بود. این تصمیم سازی ها در چارچوب منافع نظام و مبتنی بر اصول انقلاب بود. صبوری ایشان در مقابل مشکلات فرصت ساز بود.

وی خاطرنشان کرد: مجلس اول شروع جنگ بود و همچنین مسئله گروگان های آمریکایی را داریم. حل این موضوعات در مدیریت و تدبیر ایشان صورت می گیرد. ممکن است آن زمان اشراف لازم را به همه ابعاد نداشتیم و خیلی به معاهده نویسی بین المللی اشراف دقیق نداشتیم اما ایشان مدیریت کلان می کردند.

وزیر اسبق خارجه کشورمان به دیگر بحران هایی که توسط مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی مدیریت شد اشاره داشت و افزود: در مجلس نخست، موضوع بنی صدر را داشتیم. بنی صدری که در یک هدایت حساب شده همه آنچه که داشت را بروز داد. جلساتی را در زیرزمین مجلس و مدرسه رفاه برگزار می کردیم و کارکرد بنی صدر به نقد گذاشته می شد تا نحوه تعامل با او و همچنین مدیریت بحران حذف نخستین رئیس جمهور را انجام دهیم که همه اینها در زمان مدیریت آقای هاشمی صورت می گیرد. 

وی تصریح داشت: فهم مان از نوع نگاه و رویکرد حضرت امام در امر کشور داری فهم یک دولت ائتلافی است. امروز در دنیا دولت های حزبی هستند یا دولت های ائتلافی که متشکل از احزاب مختلف هستند. حضرت امام همه کسانی را که در خیمه انقلاب جا می گرفتند و متعهد بودند، صرف نظر از گرایشات سیاسی شان، باور داشتند باید در امر کشور داری حضور داشته باشند. 

متکی به حضور دولت های مختلف جناحی در کشور اشاره داشت و عنوان ساخت: نحوه تعامل آقای هاشمی به گونه ای بود که نگاه امام را عملیاتی کند تا یک دولت ائتلافی داشته باشیم یعنی همه در خیمه انقلاب و نظام باشند. این از کسی سر نمی زند مگر کسی که در نوع تعامل خودش با موضوعات آینده نگری داشته باشد. 

وی افزود: شجاعت، جرات و زمان شناسی و ریسک پذیری را در مسئله پایان جنگ از ایشان شاهد هستیم زیرا می آیند خدمت امام و می گویند همه مسئولیت ها را می پذیرم و شما من را موآخذه کنید. در جای جای کارکردهای هاشمی همه این ویژگی ها را یک جا می بینید که این خصلت های آدم های بزرگی است و این تنها با جاذبه حداکثری و دافعه حداقلی امکان پذیر است.

 

برای شنیدن فایل صوتی این برنامه دکمه پخش را کلیک کنید

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی