نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین:

تا زمانی که اقتصاد، شفاف، رقابتی و آزاد نشود قاچاق داریم

مجیدرضا حریری در برنامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو، گفت: حقیقت این است که قاچاق یکی از معلول های اقتصاد غیر شفاف ما است. تا زمانی که اقتصاد ملی ما شفاف، رقابتی و آزاد نشود قاچاق داریم یا اختلاس بانکی و یا سایر مفاسد اقتصادی را شاهد خواهیم بود.

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع بررسی عملکرد دستگاه های اجرایی در مبارزه با قاچاق و با حضور مجید رضا حریری نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین و فعال اقتصادی و قاسم خورشیدی سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز به روی آنتن رفت.

قاسم خورشیدی در ابتدا با بیان اینکه قاچاق باعث می شود دولت ها از درآمدهایشان محروم شوند، گفت: قاچاق اساسا شفافیت اقتصاد را تحت شعاع قرار می دهد و یک اقتصاد پنهانی را شاهد هستیم و در مقام عمل شرایطی را بر اقتصاد کشور حاکم کند تا نتواند اهداف متعادلی که در برنامه ریزی پیش بینی کرده، محقق کند.

وی با اشاره به اقتصاد ایران اظهار داشت: نخستین قانون مبارزه  با قاچاق کالا و ارز در سال 1312 توسط مجلس شورای ملی به تصویب رسیده است که این نشان می دهد مسئله قاچاق در دیرباز در کشورمان موضوعیت داشته است.

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز به حوزه آمار و میزان ورود قاچاق اشاره کرد و بیان داشت: در سال 92 رقم قاچاق کالا به حدود 25 میلیارد دلار افزایش پیدا کرد که عدد بسیار بالایی است یعنی 15 درصد تجارت فرا مرزی کشور را شامل می شد. البته در سال های اخیر تلاش های بسیار زیادی صورت گرفت و در نتیجه با اجرای قانون جدید مقابله با قاچاق کالا و ارز که از سال 92 تصویب شده است، این حجم کاهش پیدا کرده است و در سال 94 به کمی بیش از 15 میلیارد دلار رسیده است.

مجید رضا حریری با اظهار به اینکه مسئله قاچاق باعث ضرر به تولیدکننده، واردکننده و مصرف کننده می شود، تصریح داشت: نکته ای که باید بیشتر مورد نظر باشد این است که آیا قاچاق خود معلول است یا علت؟ حقیقت این است که قاچاق یکی از معلول های اقتصاد غیر شفاف ما است.

وی تصریح داشت: تا زمانی که اقتصاد ملی ما شفاف، رقابتی و آزاد نشود قاچاق داریم یا اختلاس بانکی و یا سایر مفاسد اقتصادی را شاهد خواهیم بود. ضربه قاچاق به اقتصاد است و سبد مصرف آحاد مردم ضرر اصلی را می خورد که این در نهایت باعث ضربه اجتماعی به مردم ایران می شود.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با بیان اینکه قاچاق باعث ضربه ای بالاتر از ضربه اقتصادی به جامعه است، عنوان داشت: این ضربه ظهور طبقات نوکیسه و نوکیسه گری است که باعث اختلاف در جامعه می شود و این مسئله خود سرچشمه بسیاری از مفاسد خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه روحیه مجلس قانون گذاری است، تصریح داشت: یکی از اشکالات مجلس این است که روحیه قانون گذاری فقط قانون گذاری است در حالی که باید تنقیه قوانین باشد. با 13 هزار قانون و 18 هزار دستورالعمل یک پیام صادر می شود و آن این است که اشکالات زیادی وجود دارد. مطابق قانون برنامه پنجم و ماده 76 دولت موظف بوده است، کلیه قوانین مزاحم را احصاء کند و ترتیب رفع آن را ایجاد کند ولی متاسفانه خروجی کمیسیون ماده 76 تقریباً صفر است.

قابل ذکر است، برنامه "گفت و گوی اقتصادی" از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه نمایند.

برای شنیدن فایل صوتی این برنامه دکمه پخش را کلیک کنید

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی