عضو کمیسون قضایی و حقوقی مجلس:

ترافیک قوانین باعث دور زدن قانون شده است

بهمن طاهرخانی در برنامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو، درباره تورم قوانین و گاها متعارض توضیح داد و گفت: قوانین در زمان خودشان تصویب شدند و کاربرد داشتند ولی امروز دیگر کاربرد ندارند. اساسا تورم قوانین یکی از راه هایی است که افراد بتوانند با روزنه های ایجاد شده، قانون را دور بزنند.

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع بررسی عملکرد دستگاه های اجرایی در مبارزه با قاچاق و با حضور محمد حسین برخوردار فعال اقتصادی و کارشناس مسائل اقتصادی و بهمن طاهرخانی نماینده مجلس و عضو کمیته مبارزه قاچاق کالا و ارز به روی آنتن رفت.

بهمن طاهرخانی با بیان اینکه امروز در مجلس ارائه راهکارهای قانونی مبارزه با قاچاق مطرح است، اظهار داشت: گرایش مجلس به سمتی است که با قاچاق مبارزه قانونی و جدی داشته باشد زیرا قاچاق هجمه بزرگی به کشور است که موجب بیکاری و ازدیاد فقر در کشور خواهد بود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی به سیر تاریخی قانون گذاری اشاره کرد و بیان داشت: در سال 1312 نخستین قانون مبارزه با قاچاق تصویب شد. تشدد قانون گذاری نیز یکی از راه ها و روزنه های فرار از مسئولیت های قانونی بوده است. مرجع تصمیم گیری به دلیل ازدیاد، تصمیمات متفاوتی را اتخاذ می کردند.

عضو کمیته مبارزه قاچاق کالا و ارز خاطرنشان کرد: با سیاست گذاری های مقام معظم رهبری، مجلس همه اینها را یک کاسه کرد زیرا قوانینی زیادی وجود داشت که حتی متناقض یکدیگر بودند. اساسا تورم قوانین یکی از راه هایی است که افراد بتوانند با روزنه های ایجاد شده، قانون را دور بزنند.

وی افزود: با تصویب قانون مبارزه با کالای قاچاق در سال 92 همه قوانین سابق و اسبق نسخ شدند. در ماده 77 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، تمام قوانین قبل مانند قانون نحوه اعمال تعزیرات حکومتی مجمع تشخیص مصلحت نظام را منسوخ کرد.

طاهرخانی با تاکید بر اینکه کشور به قوانینی نیاز دارد که هوشمندانه عمل کنند، اظهار داشت: یکی از خصوصیات قانون این است که همه سازمان ها را در این قضیه مسئول دانسته است، به همین جهت قانون جدید قانون مفیدی است.

محمد حسین برخوردار در بیان آسیب های قاچاق عنوان داشت: قاچاق وقتی گسترش پیدا می کند، درآمدهای دولت کاهش پیدا می کند و در نتیجه بودجه عمرانی نیز ندارد. این مسائل باعث می شود دولت نتواند شغل ایجاد کند و همین مسئله سه میلیون و 300 هزار نفر بیکار در جامعه درست می کند. روز به روز نیز فاصله طبقاتی افزایش پیدا می کند.

این فعال اقتصادی اضافه کرد: افرادی که قاچاق می کنند به هیچ چیز اعتقاد ندارند ولی تعجب من از ادامه حیات قاچاق است زیرا سال ها است که قوانین مختلف را تصویب می کنیم و کارهای زیادی انجام می دهیم. البته گفته می شود قاچاق از 25 میلیارد دلار به 15 میلیارد دلار رسیده است ولی این به دلیل مقابله با قاچاق نبوده است بلکه این کاهش به دلیل کاهش درآمدهای مردم بوده که توان حتی خریدن کالاهای  قاچاق را هم ندارند.

این کارشناس مسائل اقتصادی تاکید کرد: مسئله قاچاق بحرانی است که همه باید با آن مبارزه کنند، زیرا یک مسئله فرهنگی است. مردم نیز باید آگاهی پیدا کنند و بدانند کالای قاچاق چه ضررهایی روی اشتغال فرزندان شان دارد. در قاچاق مواد بهداشتی معضلات زیادی برای جامعه به وجود آورده است در حالی که بودجه وزارت بهداشت از مالیات فعالین اقتصادی و کارمندان تشکیل می شود.

قابل ذکر است، برنامه "گفت و گوی اقتصادی" از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه نمایند.

برای شنیدن فایل صوتی این برنامه دکمه پخش را کلیک کنید

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی