عضو کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس:

تشکیل وزارت منابع طبیعی جدی نیست

دکتر علی اکبری در برنامه " گفت و گوی علمی " رادیو گفت و گو با تاکید بر اینکه تشکیل یک وزارتخانه دارای بار مالی سنگینی است و باید به صورت لایحه از طرف دولت به مجلس باشد عنوان کرد : طرح تشکیل این وزارتخانه توسط چند تن از نمایندگان نیز امضا شده است اما به صورت جدی در دستور کار قرار ندارد.

برنامه " گفت و گوی علمی " با موضوع ( اهمیت جنگل در حفظ محیط زیست) در ارتباط تلفنی با دکتر علی اکبری عضو کمیسیون آب ، منابع طبیعی و کشاورزی مجلس شورای اسلامی روانه آنتن شد.

دکتر علی اکبری در ارتباط تلفنی عنوان کرد: لایحه هوای پاک در کمیسیون کشاورزی با حضور و همکاری دکتر لاریجانی ، خانم ابتکار و برخی از دست اندرکاران صنعت و بهداشت مورد بحث قرار گرفت و یکی از نکاتی که به جز بحث مجازات در لایحه مورد بررسی و حساسیت بود ایجاد یک تنفس در بهره برداری از جنگل بود چرا که جنگل ها بیش از ظرفیت موجود در حال بهره برداری هستند.

وی در ادامه افزود: در سال های اخیر به دلیل استفاده بی رویه تعادل اکوسیستم را به هم زده ایم به طوری که منتظر باران هستیم اما بارش باران سبب جاری شدن سیل می شود و تنش آب فعلی نیز ریشه در تخریب جنگل ها به عنوان عامل مهم در تقویت آبخوان ها دارد.

عضو کمیسیون کشاورزی ، آب و منابع طبیعی در پاسخ به این سوال که راهکار قانونی مجلس شورای اسلامی برای جلوگیری از تخریب جنگل چه بوده است ، اظهار کرد : یک اشکال اساسی این است که همیشه به دستور العمل و قانون رجوع می کنیم و بخش نظارتی و همچنین مشارکت خود مردم را نادیده گرفته ایم.در واقع با قوانین موجود می توانیم طوری عمل کنیم که شرایط بدتر از وضع موجود نشود.

دکتر اکبری با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه، آب و محیط زیست در اولویت قرار گرفته است ، گفت: بخشی که بسیار مورد توجه قرار گرفته است موضوع آبخیزداری و ایجاد پوشش گیاهی در این نواحی است.

وی افزود : مردم هنوز احساس نمی کنند جنگل ها جزو سرمایه و منابع بالقوه خود آنهاست به همین دلیل در برداشت  رقابت دارند.

این نماینده مجلس در توضیح مطلب فوق گفت : اگر به مردم نقش عملیاتی بدهیم و این موضوع ترغیب شود که این ثروت متعلق به همه است و از جهت بازدارندگی به عنوان مثال باید راهکاری ارائه شود تا برداشت چوب از جنگل غیر اقتصادی شود.

دکتر اکبری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تشکیل وزارت منابع طبیعی در چه مرحله ای قرار دارد ؟ عنوان کرد : طرح تشکیل این وزارتخانه توسط چند تن از نمایندگان نیز امضاء شده است اما به صورت جدی در دستور کار قرار ندارد و دلایل کارشناسی وجود دارد.از سوی دیگر تشکیل وزارتخانه بار مالی دارد ، قطعا باید دولت پیشنهاد دهنده باشد و یا اینکه مجلس دولت را ملزم به آوردن لایحه کند اما محدودیت هایی از لحاظ ساختار اداری و تشکیلاتی است که بازدارنده است.

لازم به ذکر است برنامه "گفت و گوی علمی" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 21:00 روی آنتن شبکه رادیویی گفت و گو می رود و علاقه مندان می توانند برای دسترسی به فایل صوتی برنامه به سایت شبکه مراجعه کنند.

برای شنیدن فایل صوتی این برنامه دکمه پخش را کلیک کنید

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی