عضو شورای مرکزی حزب موتلفه:

هاشمی‌رفسنجانی سیاستمدار عافیت‌طلبی نبود

حمیدرضا ترقی اظهار کرد: با آغاز جنگ با وجود اینکه انقلاب نهال نوپایی بود و سیاستمدران و مدیران آمادگی، تجربه و امکانات روبه رو شدن با چنین مساله‌ای را نداشتند، هاشمی‌رفسنجانی با حضور در خط مقدم جبهه نشان داد که فرد عافیت‌طلبی نیست و برای حفظ انقلاب از جان و مال خود دریغ نمی‌کند.

برنامه "گفتگوی سیاسی" با موضوع نگاهی به شخصیت و کارنامه سیاسی آیت الله هاشمی رفسنجانی در ادامه با حضور حمیدرضا ترقی ، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه روانه آنتن شبکه "رادیو گفتگو" شد.

حمیدرضا ترقی گفت: آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی یکی از سیاستمدارانی بود که انقلاب را به چشم فرزند خویش می‌دید و برای حفظ آن از جان و مال و عمر خویش مایه گذاشت. در غیر این صورت سال‌های نخست انقلاب با آن شرایط دشوار و ترورهای پی در پی چیزی جز کشته شدن و مشقت بسیار برای سیاستمداران در پی نداشت.

وی افزود: در بحث جریان انحرافی که بنی‌صدر ایجاد کرد، آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی با کمک برخی مسئولان سیاسی دیگر توانست زمینه برای برکناری بنی‌صدر را فراهم کند. این خود کار دشواری بود و در آن مجلسی که طیف‌های سیاسی مختلف حضور داشتند به دشواری مقدور بود که بتوان چنین کاری را سامان داد.

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه ادامه داد: با آغاز جنگ با وجود اینکه انقلاب نهال نوپایی بود و سیاستمدران و مدیران آمادگی، تجربه و امکانات روبه رو شدن با چنین مساله‌ای را نداشتند، هاشمی‌رفسنجانی با حضور در خط مقدم جبهه نشان داد که فرد عافیت‌طلبی نیست و برای حفظ انقلاب از جان و مال خود دریغ نمی‌کند.

ترقی اظهار کرد: آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی به دلیل برخورداری از برخی ویژگی‌ها توان مدیریت، ظرفیت بالا، هوش و قدرت مواجه شدن با مشکلات این زمینه را داشت که سایر مسئولان و اطرافیان به وی تکیه کنند که به این تکیه اعتماد و اطمینان داشتند. اطمینانی که نشات گرفته از کارنامه‌ای بود که وی در طول حیات سیاسی خود نشان داده بود.

وی افزود: برخی در بررسی کارنامه رجال سیاسی به پست‌هایی نگاه می کنند که فرد در طول حیت سیاسی بر عهده گرفته است در حالی که باید گفت این پستها نیستند که در توانایی افراد و برجسته بودن آنها موثرند، بلکه این فرد یا مدیر است که در ایفای این پستها تعیین کننده است.

این عضو شورای مرکزی حزب موتلف بیان کرد: هاشمی رفسنجانی یکی از شخصیتهایی بود که پست‌هایی چون ریاست مجلس شورا ی اسلامی، ریاست جمهوری، ریاست مجلس خبرگان و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را به عهده داشته است. اما وقتی قرار بر این شد که پست ریاست مجلس خبرگان را به آیت‌الله مهدوی‌کنی بدهد، در این واگذاری تعلل و تردید نکرد و چون احساس کرد مرحوم مهدوی‌کنی می‌تواند این پست را بهتر به عهده بگیرد کنار رفت. در حالی که برخی از مدیران ما با این که می‌دانند برخی افراد می‌توانند نقش و پست آنها را بهتر ایفا کنند، اما حاضر نیست شغل یا پست خود را به راحتی واگذار کنند. اینجاست که باید آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را به عنوان الگوی مدیران و سیاستمداران ما مدنظر قرار بگیرد.

ترقی عنوان کرد: رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام در طول حیات سیاسی خود نه تنها مال و جان خود را در میان گذاشت بلکه در فکر مال‌اندوزی از نظام نبود و به حفظ جاه و مقام نیز فکر نکرد. آنچه برای این سیاستمدار برجسته مهم بود، حفاظت از دستاورد انقلاب اسلامی بود. انقلابی که برای حفظ آن شرایط دشواری را تحمل کرد. 

برای شنیدن فایل صوتی این برنامه دکمه پخش را کلیک کنید

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی