در گفت و گوی علمی بررسی شد:

رشد سرطانی دانشگاه ها و بحران فارغ التحصیلان!

اساتید و صاحب نظران دانشگاه در برنامه "گفت و گوی علمی" رادیو گفت و گو به رشد کمی و بدون برنامه دانشگاه های کشور پرداختند و راهکارهایی برای رفع بحران پیشنهاد دادند.

برنامه "گفت و گوی علمی" با موضوع ( ادغام دانشگاه ها و ادغام آزمون های دانشگاه های متقارن) با حضور دکتر کیانی عضو شورای عالی مرکزی اتحادیه دانشگاههای غیر دولتی و معاون نظارت و ارزیابی دانشگاه فرهنگیان، دکتر مطهری رئیس کمیسیون دانشجویی شورای عالی انقلاب فرهنگی و ارتباط تلفنی با دکتر محمدحسین طیرانی ریاست دانشگاه خیام مشهد روانه آنتن شد.

دکتر کیانی در ابتدای برنامه عنوان کرد : در سال 83 بالغ بر 1میلیون و هفتصد هزار نفر متقاضی آموزش عالی داشتیم و در بازه ده ساله این عدد کمتر از نصف شده است و به هشتصد هزار نفر رسیده است و از حالا تا 10سال دیگر باز هم نصف خواهد شد.

وی در ادامه افزود : با نگاهی به وضعیت اشتغال کشور در جمعیت فارغ التحصیلان دانشگاه ها و مقایسه آن با بخش هایی که از آموزش عالی بیرون نیامده اند، این نتیجه حاصل می شود که ما نیازمند تغییر رویکرد های پذیرش آموزش عالی و نیازسنجی و چگونگی پذیرش و گسترش در زیر نظام ها ، رشته ها و مقاطع هستیم.

عضو شورای عالی مرکزی اتحادیه دانشگاههای غیر دولتی تاکید کرد : دو برابر بودن میزان ظرفیت آموزش عالی نسبت به تقاضا پرستیژ نیست ،بلکه این موضوع فضای آموزشی ناپایدار را به وجود آورده است به طوری که بخش بزرگی از نظام آموزشی ما به دلیل تامین حقوق کارمندان و اساتید خود اقدام به جذب در دانشگاه می کنند.

دکتر کیانی در ادامه عنوان کرد : در مرحله اول مسئولان آموزشی شامل وزارت علوم،شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس باید به یک اجماع عقلی و فکری در خصوص بحران فعلی و نحوه برون رفت از آن برسند.در مرحله دوم گفتمان سازی نقش اساسی دارد که نیاز فعلی کشور مشخص شود.

وی با بیان اینکه باید دانشگاه ها به سمت تولید ثروت بروند عنوان کرد : الزاما این ثروت از طریق جذب شهریه نیست بلکه باید از روش های دانش بنیان صورت گیرد.

دکتر مطهری با بیان اینکه رشد آموزش عالی در برخی موارد سرطانی بوده است ، گفت : توسعه کمی و اینکه دانشگاه ها تنها در مرکز نباشند موضوع قابل توجهی است اما این نکته حائز اهمیت است که جذب دانشجو با چه هدفی صورت می گیرد؟به عبارت دیگر جایگاه افراد تحصیل کرده در کشور مشخص نشده است و تنها شاهد افزایش فارغ التحصیلان تا مقطع دکترا هستیم که توقع آنها از کار و درآمد نیز تغییر کرده است.

وی افزود :فعالیت شورای عالی انقلاب فرهنگی در توسعه کمی آموزش عالی جای تقدیر دارد.اینکه این شورا باید اعتدال می بخشید و این توسعه را  متناسب با نیاز کشور انجام می داد درست است اما نقش وزارت علوم چه می شود؟

رئیس کمیسیون دانشجویی شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد : زمانی که نگاه مسئولان آموزش عالی کشور نگاه درآمدی و تجاری است ، بحث عدالت آموزشی زیر سوال می رود.از سوی دیگر دست شورای عالی انقلاب فرهنگی در بسیاری از موارد بسته بوده است مانند دانشگاه آزاد که خیلی کم پاسخگو بوده است.

در ادامه این برنامه دکتر طیرانی در گفت وگوی تلفنی عنوان کرد: متاسفانه رشد ظرفیت دانشگاه های دولتی ، پیام نور، آزاد ، غیر انتفاعی و... خیلی سریع بود و در حال حاضر به عدد 3هزار رسیده است درحالی که کشور به این ظرفیت نیاز ندارد.

وی یکی از ایرادات ادغام دانشگاه ها را اینگونه توصیف کرد : به عنوان مثال اگر چند موسسه آموزش عالی که دارای تعدادی عضو هیات علمی و موسس و سرمایه گذار است ادغام شوند به دلیل اختلاف سلیقه مشکلات متعددی درخصوص سهام ، سرمایه ، جایگاه اساتید و ... رخ خواهد داد و به هیچ عنوان عملی نیست.

 ریاست دانشگاه خیام مشهد به جذب دانشجوی خارجی جهت تامین مالی اشاره کرد و بیان کرد : جذب دانشجوی خارجی برای همه دانشگاه ها میسر نیست چرا که اگر هر 3 هزار دانشگاه بخواهند چنین کاری انجام دهند امکانات کشور پاسخگو نمی باشد.

وی در پایان خاطر نشان کرد : بنیان دانشگاه هایی مثل پیام نور آموزش از راه دور بوده اما اکنون در بسیاری از رشته ها دانشجو جذب می کند و رشد سریع و غیر منطقی دارد.همچنین دانشگاه علمی کاربردی از هدف اصلی خود که پرورش تکنسین بوده فاصله گرفته است.به نظر می رسد باید این دانشگاه ها به جایگاه اصلی خود بازگردند.

لازم به ذکر است برنامه "گفت و گوی علمی" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 21:00 روی آنتن شبکه رادیویی گفت و گو می رود و علاقه مندان می توانند برای دسترسی به فایل صوتی برنامه به سایت شبکه مراجعه کنند.

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی