خبرگزاری اقتصادی ایران

استفاده از کلمات غیرفارسی تهدید بزرگی است

اقتصاد ایران: سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: استفاده از کلمات غیرفارسی تهدید بزرگی برای فرهنگ و زبان فارسی است که مسئولان آن را جدی نمی‌گیرند.

به گزارش ایسنا بر اساس خبر رسیده، برنامه "گفت‌وگوی فرهنگی" با موضوع "آسیب‌ها و تهدید زبان فارسی و خلأهای قانونی" با حضور دکتر محمدرضا ترکی مدیرگروه ادبیات انقلاب اسلامی فرهنگستان زبان و ادب فارسی و استاد دانشگاه، دکتر اسماعیل امینی نویسنده و استاد دانشگاه و ارتباط تلفنی با حجت‌الاسلام احد آزادی‌خواه سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی روانه آنتن شد.

ترکی در ابتدای این برنامه عنوان کرد : نگاه خوشبینانه به زبان فارسی معتقد است این زبان با آن همه آشوب ها و جریانات ایجاد شده در گذشته از دل تاریخ برآمده است و اگر این زبان ضعیف می بود تاکنون چیزی از آن باقی نمانده بود. بنابراین این زبان آنقدر منسجم است که در هر موقعیتی کیان خود را حفظ خواهد کرد.

او در ادامه افزود: در مقابل، نگاه بدبینانه وجود دارد که خوشبینی بیش از اندازه را نفی می کند چرا که در دنیای امروز بسیاری از زبان ها وجود داشته اند که گویش های خود را از دست داده اند. زمانی قلمرو زبان فارسی از چین تا مدیترانه بوده است اما امروزه اینگونه نیست.

 مدیرگروه ادبیات انقلاب اسلامی فرهنگستان زبان و ادب فارسی اظهار کرد : مسئولان ما با زبان فارسی به صورت شعاری و تزئینی برخورد می کنند و مسئله آسیب را حیاتی و جدی نمی دانند و زبان فارسی را جزئی از امنیت ملی قلمداد نمی کنند. زبان فارسی با استفاده از فرهنگ ملایم انسانی در حال برقراری صلح است.

ترکی با اشاره به زبان فارسی رایج در فضای مجازی گفت : زیرساخت های مربوط به زبان فارسی در فضای مجازی مناسب نیست و باید بر روی آن هزینه و کار علمی صورت گیرد.

امینی نیز در ادامه این گفت‌وگو اظهار کرد: اگر مقصود از زبان بخش گفتاری باشد که حالت طبیعی دارد و کمتر کسی در آن دخالت می کند تحولات شدید و آسیب های جدی متوجه آن نیست اما بیشترین تهدیدها در زبان نوشتار روی داده است.

او با بیان اینکه رسانه های فراگیر در حال از بین بردن لهجه های زبان هستند ، بیان کرد: ترویج این موضوع که زبان مردم تهران مرکز است و بقیه افراد در شهرهای مختلف لهجه دارند ، سبب گرایش مردم به حذف لهجه شد و از آنجایی که بسیاری از قواعد و شیوه های زبان فقط در لهجه ها وجود دارد با ادامه این روند و از بین رفتن گویش ها و لهجه ها غنای زبان از بین خواهد رفت.

این شاعر تاکید کرد : کل نظام برنامه تعلیم و تربیت ما در جهتی بوده است که زبان و ادبیات فارسی را بی اهمیت کند.

امینی خاطرنشان کرد : مدتهاست که دشمنان فرهنگ ما این عقیده را القا می کنند که زبان فارسی نمی تواند عهده دار مسئولیت های جدید در حوزه فرهنگ ، رسانه و علم باشد و مدام به دنبال اثبات این موضوع هستند که خط فارسی دارای نارسایی است در حالی که فارسی علاوه بر زبان علم می تواند زبان فرهنگ و هنر نیز باشد.

در ادامه این گفت‌وگو حجت الاسلام آزادی خواه در ارتباط تلفنی اظهار کرد : به اندازه کافی قانون در این حوزه وجود دارد. کلیات لایحه تشکیل سازمان فارسی زبانان با رای بالا تصویب شد که بر اساس آن یک هماهنگی میان فارسی‌زبانان مختلف برقرار شود.

وی نبود آموزش مناسب در اداره‌ها، فضای پژوهشی و آموزشی و احساس بزرگی در هنگام استفاده از واژه های غیر فارسی و وارداتی در بین ایرانیان را که ریشه فرهنگی دارد عامل به‌هم ریختگی فرهنگی  زبان فارسی دانست.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد : اگر می خواهیم از زبان فارسی دفاع کنیم و به آن رشد و تعالی ببخشیم باید از درگاه فرهنگی وارد شویم چرا که قانون هر چقدر هم بازدارندگی داشته باشد نمی تواند بر تک تک افراد جامعه از بازاری تا مسئولان رده بالای کشور موثر واقع شود.

حجت‌الاسلام آزادی خواه در پاسخ به این سوال که چرا جدیت و صراحت در قوانین مربوط به زبان فارسی وجود ندارد ، افزود : سازمان مدیریت و برنامه ریزی به عنوان نهادی که مسئولیت آموزش کارکنان دولت از آغاز خدمت تا بازنشستگی را بر عهده دارد باید از طریق آزمون و برنامه های مدون در طول خدمت این موضوع را ترویج کند اما اینکه چرا تاکنون به صورت جدی به این موضوع پرداخته نشده است از اینجا نشات می گیرد که ما تاکنون به خطرات و تهدیدهای پیش روی فرهنگ که تحت تاثیر موضوع زبان است فکر نکرده ایم.

برنامه "گفت‌وگوی فرهنگی" از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۲۰:۰۰ روی آنتن شبکه رادیویی گفت و گو می رود و علاقه مندان می توانند برای دسترسی به فایل صوتی برنامه به سایت شبکه مراجعه کنند.

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی