خبرگزاری شباب

راديو گفتگو:مشكل صنايع دستي حركت جزيره اي اجزا است

«خبرگزاری شباب» حجت الله مرادخاني در برنامه "گفت و گوي فرهنگي" راديو گفت و گو اظهار كرد: جداسازي فرش و صنايع دستي از يكديگر في نفسه مشكل ساز نيست زيرا كوچك شدن بخش ها قدرت اجرايي را افزايش مي دهد اما حركت جزيره اي در اين حوزه آسيب جدي وارد مي كند

برنامه "گفت و گوي فرهنگي" با موضوع (آسيب شناسي توسعه و ترويج صنايع دستي) با حضور حجت الله مرادخاني، مشاور رئيس سازمان ميراث فرهنگي و حسين بختياري،مدير عامل مجمع هنرمندان روانه آنتن شد. 

مرادخاني در ابتداي اين برنامه عنوان كرد: در دوران صفوي بخش قابل توجهي از صادرات كشور مربوط به پارچه هاي زربافت و نساجي سنتي بوده است و همچنين در سال اخير قرارگرفتن درآمدهاي صادراتي در رتبه دوم درآمدهاي كشور نشان از توانايي اين هنر براي ارز آوري است. 
وي افزود : امروز در دنيا هيچ تغيير و پيشرفتي بدون مطالعات نظري و تحقيقات ميداني نمي تواند به ثمر برسد و به اثر ماندگار تبديل شود.از اين رو يكي از خلاء هايي كه صنايع دستي درگير آن است مباحث و تحقيقات پايه و نظري است كه در اين حوزه بسيار كم است. 
مشاور رئيس سازمان ميراث فرهنگي با بيان اينكه تفكيك قائل شدن ميان فرش و صنايع دستي مبناي نظري ندارد، اظهار كرد: جداسازي اين دو از يكديگر في نفسه مشكل ساز نيست زيرا كوچك شدن بخش ها قدرت اجرايي را افزايش مي دهد اما حركت جزيره اي در اين حوزه آسيب جدي وارد مي كند. 
مرادخاني در ادامه افزود : در حوزه برنامه ريزي ، سياست گذاري و پروژه هاي مشترك ، گفتمان و ترويج ، هر حوزه به راه خود مي رود و بحث هم افزايي اتفاق مي افتد به عبارت ديگر تبليغات ، مطالعات ميداني و بازار ، تحقيقات پايه و مواد اوليه كه به عنوان چالش در هر دو حوزه مطرح مي شود با صرف يك هزينه نتايج مطلوبي به دنبال خواهد داشت. 
وي بيان كرد: امسال اولين دوره جشنواره صنايع دستي است و براساس برنامه ريزي هاي صورت گرفته، در محل خانه هنرمندان ايران برگزار خواهد شد.اهميت و جذابيت هاي اين حوزه مسئولان را مجاب خواهد كرد كه برگزاري اين جشنواره را در سال هاي آينده پي گيرند. 
در ادامه برنامه بختياري اظهار كرد: با شرايطي كه امروز وجود دارد دولت موثرترين عامل در پيشرفت يا عدم پيشرفت صنايع دستي كشور است به معناي ديگر اگر دولت و متوليان امكانات و توانمندي هاي اداري را در اختيار بخش خصوصي ، سرمايه گذاران اصلي و توليدكنندگان قرار دهند در صورت كنار رفتن دولت نه تنها آسيبي به اين حوزه وارد نمي شود بلكه باعث پيشرفت اين حوزه مي شود و ظرفيت هاي موجود مورد بهره برداري قرار خواهند گرفت. 
وي به جدا كردن فرش از صنايع دستي اشاره كرد و گفت : اين موضوع به دليل سوء سياست هاي موجود اتفاق افتاده است كه يك حركت ضد فرهنگي و ضد اقتصادي در حوزه صنايع دستي كشور است كه متوليان به خصوص نمايندگان مجلس شوراي اسلامي بايد چاره انديشي كنند. 
مدير عامل مجمع هنرمندان با بيان اينكه در شوراي عالي انقلاب فرهنگي تصميمات و مصوبات خوبي وضع شده است ، گفت : جشنواره فجر در بخش صنايع دستي و تاسيس دانشكده هنرهاي سنتي و صنايع دستي از فعاليت هاي مطلوب صورت گرفته است. 
بختياري عنوان كرد : يكي از مشكلات عديده در حوزه صنايع دستي سرمايه گذاري است كه همت دلسوزان فرهنگ و هويت ملي به كار گرفته شود و سرمايه هاي بلا استفاده در اين حوزه جريان يابد كه اين موضوع سبب شكوفايي بازرگاني صنايع دستي خواهد شد و به دنبال آن با افزايش توليدات محصولات اين حوزه ، ظرفيت ميليوني اين هنر به ثمر خواهد نشست. 
وي تاكيد كرد : دولت تاكنون به وظايف خود در اين حوزه اهميت نداده است.بنابراين اگر سرمايه گذاري دولت در اين بخش به تصويب قانون نياز دارد ، مجلس موظف است كه از اين طريق دولت را به سرمايه گذاري مكلف كند. 
لازم به ذكر است برنامه "گفت و گوي فرهنگي" از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۲۰:۰۰ روي آنتن شبكه راديويي گفت و گو مي رود و علاقه مندان مي توانند براي دسترسي به فايل صوتي برنامه به سايت شبكه مراجعه كنند.

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی