ریاست اتاق بازرگانی ایران و چین:

تواضع فوق العاده خصلت بارز مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی

اسداله عسگر اولادی در برنامه "اینجا چراغی روشن است" رادیو گفت و گو، به خصلت های مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی اشاره کرد و گفت: یکی از خصلت های بزرگی که ایشان داشتند تواضع فوق العاده شان بود.

برنامه "اینجا چراغی روشن است" با مروری بر خاطرات و سوابق مبارزاتی و انقلابی آیت الله هاشمی رفسنجانی با حضور اسداله عسگر اولادی ریاست اتاق بازرگانی ایران و چین و دکتر حسین شیخ الاسلام مشاور وزیر امورخارجه و دیپلمات با سابقه کشور به روی آنتن رفت.

اسداله عسگر اولادی در خصوص آشنایی خود با مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: آشنایی من با ایشان در سال 41 شروع شده است. بنده و ایشان بیش از شش ماه تفاوت سنی نداریم، ایشان در شهریور 1313 در بهرمان متولد شدند و چون من تجارتم به استان کرمان بود بهرمان یکی از روستاهای رفسنجان است که من آمد و رفت زیادی می کردم. ایشان در 16 سالگی وقتی دوره دبیرستان شان نیمه کاره ماند به قم رفتند و در محضر شیخ عبدالکریم حائری و سپس در محضر حاج آقا حسین بروجردی بودند و بعد به امام رسیدند. امام در آن زمان تازه مدرس شده بودند.

وی افزود: وقتی ایشان با امام آشنا شد، شالوده فکری اش کامل تغییر کرد و خودش را واقعا در اختیار افکار تازه و نو امام قرار داد از آنجا ایشان تسلیم نظرات امام بود تا زمانی که امام به ترکیه رفتند و ایشان همه جا اهداف امام را در سرلوحه برنامه هایش داشت.

این فعال اقتصادی به خصلت های مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی اشاره کرد و بیان داشت: یکی از خصلت های بزرگی که ایشان داشتند تواضع فوق العاده شان بود و دومین خصلت شان این بود که همیشه در موقع صحبت سعی می کردند اول صحبت های مخاطب خود را کامل گوش کند و وسط صحبت هایش هرگز حرف فرد را قطع نمی کرد و وقتی خوب مطلب را می فهمید با هوش و زکاوتی که داشتند، جواب می داد.

وی با اشاره به اهداف مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی در زمان قبل از انقلاب عنوان کرد: ایشان به دنبال این بودند که باید افکار حضرت امام را در سراسر کشورهای اسلامی توسعه دهد. این خصلت باعث شد ایشان در تهران و شهرستان ها محبوبیت پیدا کند. در استان کرمان فعالیت های خود را شروع کرد ولی ساواک این استان را در کنترل شدید داشت. بنابراین به شهرهای دیگر می رفت و چندین بار دستگیر شد.

وی افزود: این مبارزات ادامه داشت تا اینکه ایشان با شهید بهشتی آشنا شدند و بعد با رهبر معظم انقلاب در اولین دیدار خود در کربلا ملاقات داشتند.

ریاست اتاق بازرگانی ایران و چین اظهار داشت: یکی از بزرگترین خصلت های ایشان این بود که به جوانان بفهماند که انقلاب ما چه می خواهد و آنچه که دولتی های زمان می گویند چیست و او از افکار امام خمینی چه چیزی را می خواهد ارائه کند.

عسگر اولادی با اظهار به اینکه سرفصل زندگی آقای هاشمی چهار قسمت مشخص دارد در بیان این فصل ها گفت: قسمت اول، دوران تحصیل ایشان در قم و پیوستن به حضرت امام تا زمانی است که حضرت امام به ترکیه می روند. قسمت دوم، از زمانی که امام به ترکیه رفتند و در تهران و قم و شهرهای دیگر به پیروی از افکار امام، فعالیت سیاسی می کند و موفقیت کامل داشته و در میان مردم محبوب می شود.

وی افزود: بخش سوم و چهارم بعد از انقلاب است، اولین قسمت بعد از انقلاب در مسئولیت هایشان و قسمت دوم بعد از سال 89 تا زمان فوت شان است.

دکتر حسین شیخ الاسلام با اشاره به نحوه آشنایی خود با مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: بنده در قبل از انقلاب در خارج از کشور بودم و برادر ایشان محمد هاشمی در آنجا بودند. در آن تحول ایدئولوژی میان سازمان منافقین اتفاق افتاده بود و محمد هاشمی و ما به حرف هایی که می زدند شک داشتیم. در آن زمان منافقین کتابی را با عنوان "جنگ مسلحانه، هم استراتژی هم تاکتیک" نوشتند، ما این کتاب را خواندیم و با آن مخالفت کردیم و قرار شد این کتاب را به ایران بیاوریم و به آقای هاشمی رفسنجانی بدهیم. اولین ملاقات بنده با ایشان زمان تحویل این کتاب بود.

وی با اشاره به ماجرای مک فارلین و استعداد آقای هاشمی در همآوردی با آمریکایی ها بیان داشت: ایشان بسیار با استعداد بودند. ما با آمریکایی ها در چندین صحنه همآوردی کرده ایم یکی از صحنه هایی که آمریکایی ها در مقابل جمهوری اسلامی شکست جدی خوردند قضیه مک فارلین است. این ماجرا منجر شد تا رئیس شورای امنیت ملی آمریکا که نفر سوم در امریکا است در مقابل استعداد و روش آقای هاشمی رفسنجانی خودکشی کند.

مشاور وزیر امورخارجه در خصوص توجه دیگر کشورها به رحلت مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: ایشان شخصیت بارزی داشتند، اینکه یک روحانی انقدر دقیق و کارآمد در دیپلماسی کار کند، غیر از مکانت ایران، بخاطر ارتباطات خارجی زیادی که داشتند و شخصیت ایشان که شناخته شده بود، نظرات شان و فکرشان در دنیا معروف بود و همه می دانند چه کسی از بین رفته است.

قابل ذکر است، برنامه "اینجا چراغی روشن است" دوشنبه ها ساعت 22 الی 24 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

برای شنیدن فایل صوتی این برنامه دکمه پخش را کلیک کنید

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی