خبرگزاری صدا و سیما

آیت الله هاشمی رفسنجانی به دنبال تحقق عدالت اجتماعی و اقتصادی بود

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ یحیی آل اسحاق در ویژه برنامه "یار انقلاب" رادیو گفتگو، با اشاره به شرایط سخت آن زمان و قبول مدیریت اقتصادی کشور از سوی مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی اظهار داشت: ایران در شرایط جنگ با مدیریت اقتصاد جنگی توانست از مشکلات کم کند و با وجود کمبودها، ایشان جنگ را از نظر تدارک و لجستیک اداره کردند و بعد از جنگ نیز دیدگاه های تند و رادیکال چپ تا دیدگاه های بازار آزاد وجود داشت که باید همه اینها را مدیریت می کرد تا اهداف انقلاب اسلامی یعنی عدالت اجتماعی و اقتصادی محقق شود.
 
آل اسحاق همراه و یار دیرین هاشمی رفسنجانی در ابتدا شخصیت مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی را از زوایای مختلف قابل بررسی دانست و گفت: وجود ایشان از زمان کودکی پرورش ایشان با استقامت های زیادی همراه بوده است. مسیر خانه تا مدرسه ایشان چندین کیلومتر فاصله داشت که هر روز می آمد و می رفت. 
 
وی خاطرنشان کرد: زندگی از ایشان شخصیتی پر کار و پرانرژی ساخته است. خداوند نیز به ایشان عنایت کرده و ضریب هوشی بالایی داشته است. در مقاطع مختلف کشور نیز چه در قبل و بعد از انقلاب و چه در زمان جنگ و یا مسئولیت هایی که داشت، باعث شد شخصیتی جامع در ایشان به وجود بیاید.
 
ال اسحاق به حوزه اقتصاد و مدیریت ایشان در زمان ریاست جمهوری مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی اشاره کرد و بیان داشت: در زمانی که ما حضور داشتیم پایان جنگ به شمار می رفت. در آن زمان و بر اساس رقم و عددهای آن موقع، هزار میلیارد دلار خسارت جنگی داشتیم زیرا تمام شهرهای جنوبی مان آسیب های فراوان دیده بودند. 
 
وی اضافه کرد: ملت ایران بعد از جنگ انتظار داشت در شهر و روستاها یک گشایشی در زندگی روزمره اش به وجود بیاید و به همین جهت یک نیاز بزرگ مردمی نیز احساس می شد. غیر از جبران خسارت ها، کشور باید برای توسعه و پیشرفت، سرمایه گذاری می کرد زیرا عقب افتادگی های زیادی وجود داشت. 
 
آل اسحاق با اشاره به شرایط سخت آن زمان و قبول مدیریت اقتصادی کشور از سوی مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی اظهار داشت: در شرایط جنگ با مدیریت اقتصاد جنگی توانست از مشکلات کم کند زیرا در هر وزارت خانه یک معاونت جنگ قرار داد که امکانات و اختیارات آن وزارت خانه را به سمت جنگ هدایت می کرد. با وجود کمبودها، ایشان جنگ را از نظر تدارک و لجستیک اداره کرد.

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی