عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی مطرح کرد:

نقش بارز آیت الله هاشمی رفسنجانی در مبارزات موتلفه

دکتر حمیدرضا ترقی در برنامه "اینجا چراغی روشن است" رادیو گفت و گو، اظهار داشت: زمانی که در سال 53 در زندان مشهد در خدمت مرحوم عسگراولادی و حاج حیدری و شهید لاجوردی بودم، تاریخچه مبارزات موتلفه را که ایشان بیان می کردند نقش آیت الله هاشمی رفسنجانی در مبارزات موتلفه و هدایت اسلامی حرکت سیاسی موتلفه نقش بسیار موثری بود.

برنامه "اینجا چراغی روشن است" با مروری بر خاطرات و سوابق مبارزاتی و انقلابی آیت الله هاشمی رفسنجانی با حضور دکتر حمیدرضا ترقی عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی به روی آنتن رفت.

دکتر حمیدرضا ترقی در خصوص سابقه آشنایی خود با مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: زمانی که در سال 53 در زندان مشهد در خدمت مرحوم عسگراولادی و حاج حیدری و شهید لاجوردی بودم، تاریخچه مبارزات موتلفه را که ایشان بیان می کردند نقش آیت الله هاشمی رفسنجانی در مبارزات موتلفه و هدایت اسلامی حرکت سیاسی موتلفه نقش بسیار موثری بود.

وی با اشاره به نقش موثر آیت الله هاشمی رفسنجانی در مبارزات مسلحانه با رژیم شاهنشاهی، اظهار داشت: نکته ای که ایشان اصرار داشتند تا فقط بعد از مرگ شان مطرح شود، این بود که یکی از چند اسلحه ای که تیم آقای بخارایی و دوستان شان برای اعدام انقلابی حسنعلی منصور تهیه کرده بودند اسلحه ای بود که آقای هاشمی به این دوستان داده بودند و رژیم نتوانست با شکنجه این مطلب را بفهمد و آنان این مطلب را در زندان لوو ندادند. آیت الله هاشمی توانست در قضیه دستگیری تیم موتلفه بعد از مدتی آزاد شود چون نتوانستند هیچ مدرکی بدست بیاورند.

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی با اشاره به اینکه آیت الله هاشمی نماینده مالی امام خمینی در ایران در دوران تبعید بودند، یادآور شد: کمک هایی که ایشان در آن مقطع به گروه های مبارز خصوصا در زمان تبعید حضرت امام می کردند، به عنوان نماینده مالی امام در ایران، تقریبا اکثر مبارزین کمک های مالی را از ایشان دریافت می کردند و حتی مجاهدین خلق از کمک های ایشان بر ای مبارزه استفاده می کردند اما وقتی که ماهیت آنها در سال 54 روشن شد، این کمک ها قطع شد.

وی افزود: در اوج گیری انقلاب اسلامی با تشکیل روحانیت مبارز در تهران که این تشکل تقریبا مبارزات را در سطح کشور هدایت و مدیریت می کرد از طریق ارتباطی که با روحانیت مبارز تهران در مشهد و خراسان پیدا کردیم توانستیم این ارتباط را با ایشان و آشنایی با تفکرات ایشان پیدا کنیم.

ترقی با اظهار به اینکه تحمل ایشان نسبت به مخالفان بسیار بالا بود، تصریح کرد: در دوران ریاست جمهوری ایشان، طیف مجلس سوم کاملا مخالف آقای هاشمی بود و ایشان را خیلی اذیت کردند. در مجلس ششم ایشان در عرصه رقابت وارد شد تا وارد مجلس شود همین جریانی که الان حمایت های زیادی از آنها می شود، آنقدر بر ایشان فشار آوردند و کتاب های مختلف نوشتند و لقب عالیجناب سرخ پوش به ایشان دادند و انواع و اقسام برخوردهای تند و زننده را نسبت به ایشان انجام دادند اما می بینیم که علی رغم همه مسائل باز آقای هاشمی همه اینها را تحمل می کند و با اینکه نمی گذارند به مجلس برود در صحنه از این جریان حمایت می کند.

وی با اشاره به اینکه مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی با از خود گذشتگی توانستند از افراطی گری برخی از جریان های منتقد نظام جلوگیری کند، خاطر نشان شد: ایشان آنچنان نقشی را در کشور ایفا کرد که به عنوان بازوی رهبری جریانی که منتقد نظام بودند و به شکلی اختلاف نظرهایی در مبانی انقلاب و نظام داشتند و می توانستند بعنوان مانع و چالش همیشگی نظام را با مشکل روبه رو کنند، ایشان سعی کردند با فداکاری و از خود گذشتگی، حتی با آسیب دیدن حیثیت اجتماعی این جریان را مهار و کنترل کند و از افراطی گری این جریان جلوگیری کند.

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی به نقش آیت الله هاشمی رفسنجانی در اغنای افکار عمومی جامعه همراه با دولت اشاره کرد و ابراز داشت: متاسفانه یکی از ضعف هایی که دولت های ما دارند این است که در چالش هایی که دولت های ما دارند نمی توانند مردم را همراه خودشان کنند. ایشان در دوران مدیریت خودش از تریبون نماز جمعه برای توجیح همه کارها و فعالیت های دولت خیلی خوب استفاده می کردند و به اندازه ای مشکلات را برای مردم تبیین می کردند که مردم با آگاهی این مشکلات را تحمل می کردند اما الان مردم نمی دانند کدام مشکلات، مشکلات اساسی دولت است و کدام مشکل ناشی از ناکارآمدی است. 

قابل ذکر است، برنامه "اینجا چراغی روشن است" دوشنبه ها ساعت 22 الی 24 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

برای شنیدن فایل صوتی این برنامه دکمه پخش را کلیک کنید

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی