دبیر شورای عالی مناطق آزاد :

تبدیل شرایط اقتصاد جنگی به اقتصاد عادی از کارهای بسیار مهم دولت آیت الله هاشمی بود

مهندس اکبر ترکان در برنامه "اینجا چراغی روشن است" رادیو گفت و گو، به تدابیر مدیریتی مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی در دولت اول اشاره و عنوان کرد: انتقال از شرایط اقتصاد جنگی به اقتصاد عادی یکی از کارهای بسیار مهمی بود که در دولت اول ایشان در دستور کار بود.

برنامه "اینجا چراغی روشن است" با مروری بر خاطرات و سوابق مبارزاتی و انقلابی آیت الله هاشمی رفسنجانی با حضور دکتر جواد منصوری استاد دانشگاه و مهندس اکبر ترکان مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد  به روی آنتن رفت.

دکتر جواد منصوری به سابقه آشنایی خود با مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی اشاره کرد و گفت: در ابتدای دهه چهل در میان فعالیت های مبارزاتی که در آن مقطع شده بود، صحبت از بعضی سخنران ها و بعضی افراد دستگیر شده و یا صحبت از مقاله یا اعلامیه هایی از نام آقای هاشمی رفسنجانی در سال های 41 و 42 شده بود و من با ایشان دورادور به این شکل آشنا شدم.

وی افزود: در آن زمان بنده محصل بودم و بعنوان یک فعال سیاسی در مجموعه کل مردم بودم و تبعا نه ارتباطی و نه به آن شکل مجالی برای پیگیری و آشنایی با اینگونه شخصیت ها را نداشتم تا اینکه در سال 44 وقتی دستگیر شدم و به زندان محکوم شدم در زندان قصر در سال 45 در مجموعه افرادی که در زندان بودند از جمله آیت الله طالقانی و شخصیت های دیگر مثل مرحوم آیت الله انواری و همچنین گروه موتلفه که در ارتباط با قتل حسنعلی منصور بودند، با ایشان آشنا شدم. البته مدت آشنایی ما کوتاه بود چون ایشان آزاد شدند. در سال 48 از زندان آزاد شدم و اجمالا ایشان را می دیدم تا اینکه در سال 51 دستگیر شدم و مدتی را در زندان قزل قلعه بودم ایشان نیز در همان سال دستگیر شدند و مدتی با هم در زندان عمومی قزل قلعه بودیم.

این استاد دانشگاه با اشاره به روحیه  مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی بیان داشت: در طول این دوران چه در بیرون و چه در داخل زندان ایشان را دارای روحیه ثابتی می دیدم و هیچ موقع ندیدم که روحیه اش ضعیف شده باشد یا به نوعی تردید در کارش باشد و یا صحبت از نمی شود و نمی توانیم از ایشان نمی دیدم.

وی جمع کنندگی را یکی از خصلت های مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی برشمرد و گفت: ایشان رفتاری از خودشان در زندان داشتند و تا آخرین روز این خصلت را در ایشان دیدم و آن خصلت جمع کنندگی ایشان بود.

منصوری با تاکید بر واقع بینی مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی بیان داشت: ایشان واقع بینی بسیار جدی داشتند و ذهن گرایی نداشتند. یکی از دلایل اینکه می توانست خودش را کنترل کند این مسئله بود یعنی در مسائل رویایی فکر نمی کرد و در تجزیه و تحلیل واقعیت ها از ما جلوتر بود.

مهندس اکبر ترکان با بیان اینکه همراهی و همکاری با مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی را بعد از پیروزی انقلاب داشته است، گفت: بنده  در دولت اول ایشان وزیر دفاع و در دولت دوم ایشان وزیر راه و ترابری بوده ام.

مشاور رئیس جمهور به تدابیر مدیریتی مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی در دولت اول اشاره و عنوان کرد:  در دولت اول آقای هاشمی این تغییر صورت گرفت. انتقال از شرایط اقتصاد جنگی به اقتصاد عادی یکی از کارهای بسیار مهمی بود  که در دولت اول ایشان به عنوان اصلاح سازوکارهای بازار و همین طور راه اندازی واحدها و بازسازی خرابی های جنگی در دستور کار دولت بود.  

قابل ذکر است، برنامه "اینجا چراغی روشن است" دوشنبه ها ساعت 22 الی 24 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

برای شنیدن فایل صوتی این برنامه دکمه پخش را کلیک کنید

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی