مدیر ارشد بانکی در حوزه سرمایه گذاری تصریح داشت:

زیربنای نظام اقتصادی برای تغییر واحد پول سست است

تاج محمد قجاوند در برنامه "مناظره" رادیو گفت و گو گفت: اساسا زیربنای نظام اقتصادی برای تغییر واحد پول سست است. حذف یک صفر و تغییر واحد پولی از ریال به تومان تنها یک مسکن است تا تحویل دار محاسبات را راحت تر انجام دهد.

برنامه "مناظره" با موضوع حذف صفر از پول ملی و با حضور تاج محمد قجاوند مدیر ارشد بانکی در حوزه سرمایه گذاری و کارشناس اقتصادی و ثروتی نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی روانه آنتن شد.

ثروتی به تاریخچه تغییر واحد پولی اشاره کرد و خاطرنشان کرد: برای نخستین بار حذف صفر یا تغییر واحد پولی در سال 86 مطرح شد؛ بانک مرکزی مطالعاتی در این زمینه انجام داد. دولت دهم یک گزارشی را به مجلس فرستاد و در کمیسیون برنامه و بودجه جلسات متعددی در این خصوص مطرح شد.

وی بیان داشت: البته تغییر واحد پولی و حذف صفر بخشی از هشت طرح تحول اقتصادی بود که شامل نظام مالیاتی و هدفمندی یارانه ها و نظام ارزش پول کشور بود. در نظام ارزش پول کشور حذف یک یا سه تا صفر مطرح بود. تومان قبلا واحد پولی ایران بود که بعدا به ریال تغییر پیدا کرده است و امروز مجددا می خواهند به تومان بازگردند.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی به هزینه های تغییر واحد پولی اشاره کرد و بیان داشت: تمام پول ها، سیستم بانکی، دستگاه های الکترونیکی و حسابرسی ها با تغییر واحد پولی، تغییر پیدا می کنند. اساسا حذف فقط یک صفر کار چندان مهمی نیست ولی حذف چند صفر نتیجه بهتری دارد تا تورم سالیانه کاهش پیدا کند زیرا وقتی تورم سالیان روی هم انباشته می شود، ارزش پول ملی کاهش پیدا می کند یعنی وقتی می خواهید یک کالا بخرید، باید جیبتان را پر از پول کنید تا یک کالا بخرید.

تاج محمد قجاوند از آرژانتین و تغییر واحد پولی این کشور گفت و اظهار داشت: در این کشور دو بار این تغییر صورت گرفت و هر دو بار سه صفر برداشته شد ولی به اقتصاد این کشور بعد از این اتفاقات ضربه بدی خورد. اما از سوی دیگر ترکیه ابتدا اقتصاد خودش را سالم کرد و بعد صفرهایش را حذف کرد که تبعات خوبی نیز به همراه داشت.

وی تصریح داشت: نمی توانیم به صورت آنی و بدون برنامه ریزی و تغییرات اساسی در اقتصاد این کار را انجام دهیم. اساس هدف مان از برداشتن یک صفر چیست؟ اصلا حذف یک صفر تاثیری در ارزش پولی کشورمان ندارد. 

مدیر ارشد بانکی در حوزه سرمایه گذاری تاکید کرد: ابتدا باید اقدامات کارشناسی را انجام دهیم و بعد تازه وارد تحولات این کار شویم؛ ابتدا باید نظم و نظام اقتصادی در کشور ایجاد کنیم. نظام پولی را نیز باید سر و سامان ببخشیم اما متاسفانه در هر سه بخش مشکل داریم؛ نه نظام پولی مان سر و سامان دارد و نه بانکداری مان سالم است.

این کارشناس اقتصادی تصریح داشت: اساسا زیربنای نظام اقتصادی برای تغییر واحد پول سست است. در حال حاضر نمی دانم به صورت واقعی تورم چقدر است و در مقابل، رکود بسیار فراوانی داریم که کمر شکن است. حذف یک صفر و تغییر واحد پولی از ریال به تومان تنها یک آسپرین است تا تحویل دار محاسبات را راحت تر انجام دهد.

قابل ذکر است، برنامه "مناظره" از یکشنبه تا چهارشنبه ساعت 14:30 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

برای شنیدن فایل صوتی این برنامه دکمه پخش را کلیک کنید

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی