یک مدیر اسبق بانکی بیان داشت:

حذف سه صفر پول ملی بدون کار کارشناسی بی نتیجه است

سید عبدالخالق سجادی در برنامه "مناظره" رادیو گفت و گو با انتقاد از نبود نگاه کارشناسی در انجام اقدامات اقتصادی گفت: می خواهیم از کشورهای پیشرفته که در انجام یک کار موفق بودند الگو برداری کنیم و همان کار را انجام دهیم بدون اینکه کار کارشناسی انجام دهیم.

برنامه "مناظره" با موضوع حذف صفر از پول ملی و با حضور سید عبدالخالق سجادی مدیر اسبق بانکی و کارشناس مسائل اقتصادی و بهمن محمدی نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی روانه آنتن شد.

بهمن محمدی در ابتدا با اشاره به اینکه نخستین کشوری که واحد پولی خود را حذف کرد، آلمان بود، اظهار داشت: از دهه 60 میلادی به این سمت 71 کشور در جهان اقدام به حذف صفر کردند که بیشترین آن برزیل است که در شش دوره 18 صفر حذف کرد.

وی به ایران اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: از سال 72 در زمان مرحوم دکتر نوربخش مدیر عامل بانک مرکزی این مسئله مطرح شد. البته به دلیل تاثیرات منفی که این تغییر می تواند داشته باشد، باید زمینه هایی فراهم می شد، مانند هدفمندی یارانه که سال  ها مطرح بود ولی اجرای آن با مشکل مواجه بود و به همین دلیل انجام نمی شد.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بعدها با توجه به تورمی که وجود داشت، زمینه ها را فراهم دیدند و در سال 86 مجددا حذف صفر مطرح شد. زمانی این مبحث جدی شد که هدفمندی یارانه ها نیز داشت اجرا می شد. آن زمان دکتر بهمنی که مسئول بانک مرکزی بود، اعلام کرد چون داریم هدفمندی یارانه ها را اجرا می کنیم و تورمی بعد از آن ایجاد می شود، باید احتیاط کرد و فعلا این برنامه را اجرا نکنیم. بنابراین این مسئله مسکوت ماند.

وی به تفاوت طرح حذف صفر در سال 86 یا طرح کنونی دولت، اشاره کرد و افزود: آن زمان می خواستند سه صفر از پول ملی را حذف کنند تا این واحد پول به طور اساسی تغییر کند اما الان بحث این است که ریال به تومان تبدیل شود تا تسهیلاتی در معاملات ایجاد شود زیرا در محاسبات توده های مردم تومان مطرح است ولی در محاسبات بانکی و موسسات ریال مطرح است.

سید عبدالخالق سجادی در ادامه خاطرنشان کرد: زمانی که مسئله برداشتن پول ها مطرح بود، مبادلات پولی انجام می دادیم اما الان مبادلات مان الکترونیکی است یعنی بیش از 80 درصد مبادلات کشورهای پیشرفته الکترونیکی است و به زودی نیز نقل و انتقالات پولی نیز حذف می شود.

وی با انتقاد از نبود نگاه کارشناسی در انجام اقدامات اقتصادی عنوان داشت: می خواهیم از کشورهای پیشرفته که در انجام یک کار موفق بودند الگو برداری کنیم و همان کار را انجام دهیم بدون اینکه کار کارشناسی انجام دهیم. در بعضی از کشورها مانند آرژانتین چون بستر فراهم نشد، عملا کار شکست خورد اما در کشورهایی مانند ترکیه و آلمان این بستر فراهم شد و موفق نیز بودند. بنابراین کپی کاری از کشورهای دیگر بدون کار کارشناسی بی نتیجه است.

مدیر اسبق بانکی تصریح داشت: تا زمانی که شاخص های اقتصادی مان شفاف و واقعی نباشد، نمی توانیم دست به کار جابجایی بزنیم. اگر هم می خواهیم اقدام کنیم، نباید فقط یک صفر را برداریم زیرا باید بدانیم یک بار نقل و انتقال تنها یک صفر همان هزینه ای را دارد که برداشتن چهار صفر دارد پس تفاوتی ندارد.

کارشناس مسائل اقتصادی با تاکید بر اینکه اصلاح پول باید نتایجی را در برداشته باشد، به بیان آنها پرداخت و گفت: حذف صفر و تغییر واحد پولی باید ارزش افزوده کشور را بالا ببرد، کارها سهل تر شود و سرعت گردش پولی را نیز افزایش دهد. امروز شاهد هستیم زمینه هیچ کدام از اینها فراهم نیست.

قابل ذکر است، برنامه "مناظره" از یکشنبه تا چهارشنبه ساعت 14:30 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

برای شنیدن فایل صوتی این برنامه دکمه پخش را کلیک کنید

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی