کارشناسان پلیس فتا:

سایت های مجاز برای خرید اینترنتی را بشناسید

برنامه "هشتک گفت و گو " رادیو گفت وگو با موضوع (خطرات و هشدارهای حراج های نوروزی اینترنتی) با حضور پورپزشک ، عضو انجمن کسب و کارهای اینترنتی و سرگرد حمید کیانی ، از کارشناسان پلیس فتا روانه آنتن شد.

سوال : اعتبار سایت یا فروشگاه اینترنتی چگونه مشخص می شود؟

پور پزشک : متاسفانه تا کنون هیچ اتحادیه صنفی را برای فروشگاه های اینترنتی نداریم و مجوز های مختلف بسته به کسب و کار فروشگاه های اینترنتی وجود دارد .اولین و پایه ای ترین این مجوزها ، نماد اعتمادالکترونیک است که توسط وزارت صنعت ، معدن و تجارت صادر می شود.بنابراین اگر سایتی این نماد را دارا باشد فعالیت آن مورد تایید وزارت صنعت است. معیارهایی برای نماد الکترونیک وجود دارد.یکی از این سنجه ها، موقعیت فیزیکی و جغرافیایی فروشگاه اینترنتی ، بحث شماره تلفن ها و مبادی ارتباطی دیگر از جمله ایمیل که با ارسال از طریق پست تایید می شود تا نماد الکترونیک اعتماد فعال شود.

سرگرد حمید کیانی : فرآیند اعطای نماد الکترونیک به مرکز توسعه تجارت واگذار شد و کسانی که مدعی کسب و کار اینترنتی هستند باید از این سازمان مجوزهای لازم را کسب کنند.در گذشته این مجوز دارای سطوح مختلف بود و بلافاصله بعد از درخواست داده نمی شد.اگر احراز هویتی سایت مورد نظر به لحاظ مکانی صورت می گرفت ، این مجوز اولیه داده می شد و در طول فعالیت ستاره های مختلفی براساس میزان رضایت مندی مشتریان و یا تخلفات و اعتراضات داده می شد.

سوال : آیا امکان جعل نماد اعتماد الکترونیک وجود دارد؟

سرگرد کیانی : بر اساس گزارشاتی که به پلیس واصل می شود که از دارندگان نماد اعتماد شکایت دارند.خیلی از سایت ها و فروشگاه های اینترنتی این نماد را ندارند و مردم به دلیل عدم آگاهی به سمت این فروشگاه ها می روند.

افراد برای صحت نماد اعتماد الکترونیک در یک سایت ، باید هنگام ورود به سایت بر روی نماد کلیک کنند و پنجره ای باز می شود و مطالبی مربوط به احراز هویت در آن نمایش داده می شود که قبلا توسط مبادی مربوطه تایید شده است.اما این موضوع به این معنی نیست که امکان جعل وجود ندارد.بسیاری از افراد سودجو به دنبال جعل لوگوی مربوطه هستند .

بنابراین اگر قرار از فروشگاهی خرید اینترنتی انجام دهند URL سایت مورد نظر را کنترل کنند که حتما با ای (E) نماد آغاز شده باشدو لوگوی مربوطه را داشته باشد.

از سوی دیگر در سایت نماد اعتماد الکترونیک فهرست سایت هایی که معتبر هستند آورده شده است که می توانند با مراجعه به سامانه از اعتبار سایت ها اطمینان حاصل کنند.

سوال :  در پرداخت الکترونیک باید به چه نکاتی توجه کرد؟

 سرگرد  کیانی : در پرداخت چون اطلاعات مهم از جمله شماره حساب در سایت درج می گردد.هموطنان توجه داشته باشند سایت های مربوط به خرید و فروش اینترنتی حتما با  http//   آغاز شده باشند تا اطلاعات آن ها به خطر نیافتد.پرداخت و دریافت اینترنتی بر اساس اعلام بانک مرکزی تنها از سامانه شاپرک مجاز است.به این معنا که هیچ سایتی مستقلا نمی تواند دریافت و پرداخت را انجام دهد و کلیه تراکنش ها باید به سیستم شاپرک متصل باشد.

پور پزشک : جرایم این حوزه به دو دسته تقسیم می شود.دسته اول که به خطای کاربر مربوط است و در فضای آنلاین اتفاق می افتد ، استفاده از درگاه های نا امن می باشد.دسته دوم خطاهایی است که قبل از پرداخت صورت گرفته است و به فضای آنلاین ارتباطی ندارد .به عنوان مثال از اطلاعات کارت محافظت نشده است و در اختیار افراد دیگر قرار گرفته و منجر به سو استفاده شده است.این موارد ناشی از غفلت از هشدارهایی است که همواره توسط بانک ها و پلیس فتا مطرح می شود.

لازم به یادآوری است برنامه " هشتک گفت و گو " یکشنبه ها ساعت 10:45 بر روی آنتن می رود و علاقمندان می توانند فایل صوتی را از سایت رادیو گفت و گو دریافت کنند.

برای شنیدن فایل صوتی این برنامه دکمه پخش را کلیک کنید

نظر شنوندگان


captcha

برای بروزرسانی عبارت روی عکس کلیک کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

گفت‌وگوی ویژه

مناظره ها

پرتال پورتال سازمانی بایگانی اسناد پورتال جامعه مجازی پورتال شبکه اجتماعی